Kedimin Eve Alışma Süreci

firuze199

merhabalar herkese hayatımda ilk defa kedim oldu henüz dün akşam onu 10 aylık sahibinden aldık eve getirdiğimde kutusundan çıkması 10 dakika civarı sürdü her yeri kokladı yavaş adımlar attı ve direkt koltuğun arkasına saklandı ona hiç yaklaşmadım olduğum yerde otururken beni izledi daha sonra gelip çemkirip tırmaladı biraz hırpaladı aslında :) bu nedenle çok korktum mamasını ve kumunu olduğu odaya koydum çünkü çok korkuyor henüz diğer odalarla tanışamadı ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

14 CEVAP

Kedidelisi12

Lütfen bir hafta 10 gün kadar kendisini görmezden gelin.eve size alışması için güven duyması lazım. Ne kadar kendi halinde olursa o kadar stressiz olur ve alışma süreci hızlanır. Sevmek için zorlamayın. Zorla tutmaya yakalamaya asla çalışmayın. Rica ediyorum çocukları uzak tutun. ( varsa ) hayvanlar oyuncak değil. Çocuklar huzur bırakmıyor hayvanlarda. Evde aşırı yüksek sesler, zırt pırt eve yeni insanların girmesi, evde bağırılması da hayvanı sizden uzaklaştırır. İlk 3 gün ona bir oda belirleyin ve orda yalnız bırakın kapıyı kapatın kendine ait bir alan olarak benimseyip daha stressiz olacaktır. Sonra sonra oturduğunuz tv olan odalara alın

Catloveerr

Kedim ışık neredeyse orada uyuyor ve karanlık olduğunda miyavlayıp açtırdığı oldu. Banyo lambasını açık bırakıyoduk kapının önünde yatıyodu ilk zamanlar. Kediden kediye göre değişebilir. :)

LadyAndCat

Kesinlikle kediden kediye değişiyor.
Teşekkür ederim Catloveerr ! :)
Benim kedilerim hiç karanlıkta kalmadıkları için (14 günlükten beri benimleler) karanlıktan korkuyorlar.
Gerçekten hoşlanmıyorlar.

firuze199

çok teşekkür ederim yardımınız için peki gece ne yapmalıyım ışık kapalı mı kalsın yoksa açık mı ya da tek mi dursun odada

Anonymus552223

Işık kapali kalsin onlar gece de goruyor zaten.

firuze199

teşekkür ederim

LadyAndCat

Bence ışık açık kalsın yine de korkuyorlar...
Ben hep açık bırakırım.

Kedidelisi12

Işık sevmezler. Gözleri çok iyi gördüğü için bize normal olan ışık seviyesi onlar için işkence... karanlıkta daha rahatlar. Gece gündüz fark etmeden uzun bir süre yalnız kalsın. O yalnızlık onda güven ve stressiz yaşam sunacağı için hırçın bir kedi asla olmaz. Mesela benim kedim geldiğinde çok ürkekti. Biz bakarken mama bile yemezdi. Sabırla onu yalnız bıraktık. Şimdi yanıma kendi geliyor. Zorla sevdiriyor. Beni görünce yerlere yatıp mırlıyor. Çünkü onu hiç bir şeye zorlamadık. İlla sevmeye çalışmadık. Sıkmadık stres vermedik vs. Özellikle uyarıyorum şu eve gelen insan ve özellikle çocuklar konusu ciddi stres kediler için. Eve kim gelirse gelsin kedinizi göstermek için ona yabancı insanla yüzleşme stresini ve korkusunu yaşatmayın

Kedidelisi12

Hiçbir kedi karanlıkta korkmaz. Işığı hep açık bırakarak kedinizde göz sorunları yaratıyor olabilirsiniz . Onlar zifiri karanlıkta bile 20 m ötedeki kuşu görüyor kendi gözlerinizle bir tutmamalısınız

firuze199

ilk gün olduğu için ışığı açık bırakmıştık bu gece de kapatır denerim umarım kısa sürede alışır bizlere hala yanımıza gelip tırmalayıp ısırıp kaçıyor

Kedidelisi12

Siz dediğim gibi kediyi şuan için kendi olduğunuz alana almayan. Bir odada dursun. Güven duyunca zaten fark edeceksiniz. Kediyi aydınlığa alıştırmış olmanız, gözleri için zararlı olduğu gerçeğini maalesef değiştirmiyor. Hayvanlar herşeye kolaylıkla alışır. Bundan sonrası için karanlığa alıştırırsanız göz sağlığını korumuş olursunuz

Kedidelisi12

Karanlıktan keyif almak bu hayvanların doğasında var. Gündüzü uyuyarak geçirmelerinin en büyük sebeplerinden biri ışığa karşı rahatsızlık duymaları ve avlanma isteği

poughkeepsie

Herkesin söylediklerini tekrarlamak istemiyorum, ek olarak onun göreceği şekilde ona seveceği mamalar getirip mama kabının yanına koyabilirsiniz. Bulunduğu ortama oyuncak bırakıp çekilebilirsiniz. Böylece sizin onu sevdiğine ikna olur yavaş yavaş

Bakiozdemir

Ben kedimi getirdigimde 2 aylikdi ve cok cana yakindi eve direk alisti 1 2 gun hertarafi kokladi ve kendine guvenli sessiz bi yeri buldu bi ev de cok kalabalik aile ziyareti vardi orda korkup kanepenin arkdasindan cikmadi
Cok gurultulu kalabaliklari sevmiyorlar sonra kendi odamda benimle yatmaya basladi bi yere illaki bi odaya sahiplenir ve genelde orda uyurlar mamalarini orda yerler bu surecde pek fazla ustune gitmeyin
Kum konusunda kimsenin olmadigi kiyi koseleri daha cok severler kumunu evin pek fazla girilip cikilmiyan bi yere koyun sonra dikkaini cekicek bi seyle mesela ip le kumunu gun icinde Nerde oldugunu gosterin zaten hemen alisirlar