Çiğ Besleme

BenNisa

Ben önce kediyi sadece mamalarla (kuru-yaş-ödül maması) beslemeyi düşünüyordum. Fakat şu anda içeriği et dışında güzel ve ucuz, kedime iyi gelecek bir mama arayışındayım. İçinde et olmasa da benim için sorun olmaz, çünkü kedinin et ihtiyacını çiğ beslenme ile karşılayacağım. Kedi mamasından (kuru kedi mamasından) 10 kg alıp mamayı bitirinceye kadar mama ve çiğ benlenme olarak dengeli bir şekilde ilerleyeceğim. Mama bitince artık tamamen çiğ beslemeye geçeceğim. Benim size 2 sorum olacak:

  1. Soru: Sizce çiğ besleme kedime ne kadar iyi gelecek, yoksa çiğ beslemeye hiç geçmemeli miyim?

  2. Soru: İçeriği et dışında güzel ve ucuz, kedime iyi gelecek bir mama önerebilir misiniz?

14 CEVAP

Mirtip

Çiğ beslemeyle ilgili merak ettiklerinizi buradan bulursunuz bence:)

Bağlantı (Link) açıklamasını girin

BenNisa

Teşekkürler :)

lwb

Çiğ beslenme kedi gibi zorunlu etçil bir hayvanın zorunlu olarak yemesi gerektiği bir beslenme türü, geçmeyi düşünmenize sevindim, böyle insanlar görmek güzel, yalnız geçmeden önce çok iyi bir araştırma yapmalısınız, anlık geçilcek bir diyet değil.
Kediden kediye ihtiyaçlar değişir ama %80 kas eti %10 organ %10 kemik diye geçer, kemik kullanılmayan durumlarda yumurta kabuğu tozu kullanılır, protein çeşitliliğini sağlamak lazım vb.

BenNisa

Ben daha kedi sahiplenmedim, bu ay içinde sahipleneceğim. En geç nisanın başında sahiplenirim diye düşünüyorum. Emin olun, benimki geçici değil. Ölene kadar, annesi olarak bana bakmak benim görevim. Daha doğrusu görevim olacak :D Onun için en sağlıklısı neyse onu yapmak istiyorum. Bence en sağlıklısı çiğ beslenme. Tabii kediyi sahiplenene kadar çiğ beslenme konusunda gerekli araştırmalarımı yapacağım. Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

altininannesi

Umuyorum ki çok iyi bir anne olursunuz :') Ben kızımı 1 ay önce sahiplendim ve asla yapamam diyordum çünkü kedilerden korkuyordum :D İlk gece hem korkudan hem de hasta olduğu için uyuyamamıştım ve o günden beri hayatımın anlamı oldu.Çok güzel günler sizin olsun :')

BenNisa

Benim hayatımın anlamı olacak bir evlada ihtiyacım var, bu yüzden de bir oğluşu sahiplenmek istiyorum :D Tek korkum ona eve gelince bilmeden de olsa zarar vermek. Zaten evladına BİLEREK ZARAR VEREN BİRİSİNE ANNE DENMEZ. Büyük ihtimalle artık evde yürümeye korkacağım valla :D

sarmanbirkedi

Gerçek et içermeyen en iyi mama bonacibodur

altininannesi

Bence 10 kg mama çok fazla çiğ beslemeye geçecekseniz niye o kadar çok mama alasınız ki? Umarım bir an önce alışır :)

BenNisa

Sizce direk mi çiğ beslemeye geçmeliyim? Ya da kaç kg yeterli olur?

altininannesi

Veteriner bana direk geçebilirsiniz dedi ama ben günde bir öğünler başlamayı düşünüyorum o yüzden maması varsa yeterli olur diye düşünüyorum :') Maması yoksa 1 veya 2 kg yeterlidir sanıyorum ki yanlış yönlendirmek istemiyorum sizi içinizden nasıl geliyorsa öyle yapın fazla almayın ama :)

Bado26

Neden çiğ beslemek istiyorsunuz faydasını merak ettim ben bıldırcın hergün çiğ veriyorum pişirip verdim yemedi çiğe bayılıyor zararı var mıdır araştırmışsınızdır diye soruyorum

lwb

Kendi gittiğim hekim de çiğ beslenmeyi öneriyor.
Genelde insanlar hekimlerin ağzına bakar, mama sponsorluğu etkisi altında kalmayan her vet bu beslenmeyi önerir.

BenNisa

Bana bakmak yazmışım, ona bakmak olacaktı orası :D

BalliBadem

Çiğ et ve kuru mama aynı anda verilmez
Ya sadece çiğ yer yada kuru
Aynı şekilde çiğ ve pişmiş ette aynı zamanda verilmez
İkisini sindirmek için farklı bi sindirim gerekiyor çünkü