Sanıldıkları Kadar Masum Değiller...

TATA4242

Arkadaşlar,bu güne kadar sadece pelet kum önerdim ve ayrıntıya girmedim.Son zamanlarda kedilerin yuttuğu şeyler ile alakalı olarak,şikayetler çoğaldı ve dediğim gibi kedilerin dillerinin anatomisi bu şekilde olduğundan ağızlarına bir kez girdi mi,çıkarmaları pek mümkün değil.Sanıldığı gibi mide asitleri çok güçlü değil.Netice olarak akbaba değiller.Bu yutulan malzemeler,ya dışkı ile yada oral yol ile çıkmak zorunda.Peki ya çıkmassa?
Eğer çıkmassa,ameliyat gerektirir ve bazı şeyleri yutup yutmadığını bilemeyiz,bu çoğumuzun masum gördüğü bentonit veya kristal(slica) kum için,ayrıca tüm topaklanan kedi kumları için geçerli.Kedilerimiz kendi tüylerini dahi,doğal yolla atamassa,ameliyat gerektirir.Bu konu çok incedir.Bu sebeple sizlerle,bilgi paylaşmak istiyorum.Silica veya diğer adıyla Kristal kedi kumu ile ilgili olarak,ne kadar zararlı olduğunu söylememe gerek olmadığını,artık her kedi sahibinin,zararlarını bildiğini ve bilinçli olarak tercih etmediğini düşünüyorum.
Topaklanan her kedi kumu,riskli...
Topaklanan kumlarda yer alan sodyum bentonit ve silikon tozu kedimiz için çok zararlı olabilecek maddeler.Sodyum bentonit kedi kumlarının topaklanmasını ve kolay temizlenmesini sağlar. Bu madde genişleyen bir çimento gibi işlev görür. Tuvalete dökülmemelidir. Islandıklarında 20 kat büyüyebilir. Yani tuvaleti tıkar.Kediler ihtiyaçlarını giderdikten sonra kendilerini yalar ve kumdan kalan maddeleri de yutarlar. Yani tıkanma durumu kediniz için de geçerli olabilir. Kumdan kalkan toz kedinizin ciğerine kaçıp nefes almasını güçleştirebilir.Yapılan araştırmalar sürekli olarak sodyum bentonit yutan insanların zehirlenme belirtileri gösterdiğini ortaya koydu.Kristalleştirilmiş silikon tozu birçok topaklanan kedi kumunda yer alan bir diğer madde. Hem insanlar hem de hayvanlar için solunduğunda kanserojen olduğu biliniyor. Kristalleştirilmiş silikon tozu silikozis ismi verilen hastalığa neden olup ölümcül olabilir.İleride böbrek veya bağırsakda sıkıntılar görülebilir.

35 CEVAP

TATA4242

Son olarak,tecrübeme dayanarak,özellikle elekli kum kabı alacaksanız,mutlaka canlı canlı görün.Çünkü pelet yapısıyla bentonit yapısı bir değil ve çoğu elekli kum kabı diğer kumlar için üretilmiş.
https://www.petlebi.com/kedi-urunleri/ferplast-elekli-kedi-tuvaleti-55x45x22cm.html?gclid=Cj0KCQiAqY3zBRDQARIsAJeCVxM1zaRgdcqE9XTE8aGfA2j2wVJo2NHKQ-8UUcOboCYTdMn9kQ23d6QaAiwcEALw_wcB

https://m.********.com/stefanplast/stefanplast-furba-elekli-acik-kedi-tuvaleti-maxy-tortora-p-31509491?boutiqueId=423092&gclid=Cj0KCQiAqY3zBRDQARIsAJeCVxP6KFTyIFyBPHaFrQLaWf5VVTFLyLYDwQ1-L6fXmOfD3nScRtVAbzUaAvhREALw_wcB

Yani bu tarz delikleri olması lazım.Bu sebeple görerek almanız önemli.

TATA4242

Bu arada öğrenciyken,parasızlıkdan toprak ve sahil kumu toplayıp,kullandığım olmuştu.Hiç bir zararını görmedim ve gerçekden kokmuyordu.

ZehraBulutt

Çok teşekkür ederim, tavsiye istememin sebebi zaten genelde bentonite göre olmasıydi elekli tuvaletlerin. Toprak bana uymaz diye düşünüyorum, benim kirli kısmı alıp atmam lazım rahat edemem.

TATA4242

Evet bentonit kuma göre ve gerçekden niye bentonit kuma göre yapılıyorlar onuda çözemedim.Zaten topaklanan yapısı mevcut vb.bir sürü ıvır zıvırı var.Yani elekli kum kablarına ihtiyaçları yok :):)

ZehraBulutt

İnsanlar o kadar tembel ki hazır topağı kürekle almaya üşeniyorlar, o yüzden :)

Anonymus552223

Dedigim gibi a101 torfu 10 lt 2.5 lira falandi gecen yil bu yil da 3 tl dir heralde. Alin deneyin bir kez. Olmazsa çim ekersiniz kalaniyla:)

ZehraBulutt

Epiglottis bilemedim ya, evin içine gelmiyor mu kara kara toprak. Gerçi kediler çok sever kesin doğal toprak sonuçta. Bir de bu torfun pek su tutuculuğu yok diye biliyorum çiçeklerden, normal toprak gibi değil mesela saksıyı musluğa tutunca hepsi aşağıdan akıyor, emiciliği iyi mi?

TATA4242

Esra birde buna bakabilirsin, son olarak ,şu ürünü buldum.
https://www.maskotpet.com/m-pets-elekli-yari-acik-kedi-tuvaleti,11,29565,1
Fiyatı uygun ama küçük bir kap.Gerçi küçükde sayılmaz,46x40x18Cm boyutlarında.Zaten önceden aldığım miso bile 54x38,5x16 ölçüdeydi,yani tam kedime göreydi,rahat edemediğini hiç görmedim.Görsel destek için bu siteyi kopyaladım,************ ve çeşitli yerlerde satışı var.Delik boyutu belli olmuyor ama o görüntü bana ipucu veriyor.

TATA4242

10 kg pelet 50 lt su emebiliyor.Ayrıca doğalgaz gibi bir yakıt.1 ton pelet yakıldığında 10 kg kül bırakıyor ve geriye kalan kül,gübre olarak kullanılabiliyor.Eğer sobasını alırsanız ve pelet ile ısınma sağlarsanız.11 kw pellet sobası 1 ile 1,5 ton,17 kw için 4 ton,25 kw 4-6 ton,60 kw 6-8 ton yakar.25 kw 200 m2 ve 60 kw 500 m2 yani büyük evlerde kullanılır.Bu veriler 5 aylık kullanım için geçerlidir.Bulunduğuz şehirde peletde önemli,bir Erzurum ile İstanbul bir değil :):)Ama ginede 120 m2 bir evde ayda 7/24 1-1.5 ton yakar.Şahsen ben canım sıkılınca,pelet yakarım.Geçen halı ateş aldı ama bu alışkanlığımdan vazgeçemedim,gerçi hemen müdahale ettim yangın büyümedi :):)Evde doğalgaz olunca,sobasını alamıyorum,kendi kendime yakarım :)

ZehraBulutt

Evet ya videosunu izledim ben de pelet sobası çok güzel bir şey, ülkemizde pek bilinmiyor ama yurtdışında kullanılıyormuş yaygın olarak.

ZehraBulutt

Hangi elekli tuvaleti kullanıyorsunuz, aklımda olsun ilerisi için.

TATA4242

Toprakda çok güzel bir seçenek ve eğer kendi evinizde yaşıyorsanız,kullanabilirsiniz.Ama uyarımı gine yapim.
@epiglottis gibi toprak kullanın.Yani temiz taze toprak.Dışarıdan x yerden topladığınız veya aldığınız bir toprak parazite sebep olabilir.Market gibi yerlerde satılanlar için,bu ihtimali düşük görüyorum.Bu sebeple marketlerden veya benzeri x yerden mutlaka kapalı paket alınmalı.

Anonymus552223

Toprakta da kirli kismi atabiliyorsunuz ki. Yani kalalari. Cis kaliyor ama cok ucuz oldugu icin 2 3 gunde bir yenisini koy ne olacak

Catloveerr

Toprak kullananı hiç duymamıştım nasıl oluyor temizlemesi falan iyiyse deneyebilirim bentonit tozuyor

Catloveerr

Ve kimyasal