Köpeğimin Psikolojisi Mi Bozuk, Yoksa Karakteri Mi Böyle?

Lattethedog

Merhaba,
Rough collie cinsi bir köpeğim var. 6 aylıkken iş yerime geldi, çok korkak bir köpekti. Kimse istemeyince ben sahiplendim. Başlarda dışarı çıkartamıyordum devamlı insanlardan seslerden korkup titriyordu. Geçmişini sorduğumda şehir dışında hiç araba, insan gürültüsü duymadan bi bahçede geçirdiğini öğrendim 6 ayını. Sahibini de kaybettiği ve kalabalık bir iş ortamına geldiği için psikolojisinin kötü olduğu sonucuna vardım. Yavaş yavaş alıştı, çok akıllı bir köpek, bir çok komutu 3 ay içinde öğrendi, söz de dinliyor fakat hiç oyunculuğu yok. İç parazit problemi vardı ondan dolayı hareketsiz diye düşünmüştük ama tedavi sonrası da değişim olmadı. Henüz daha 9 aylık ama 5 yaşında köpek gibi bütün gününü yatarak geçiriyor. Ondan daha büyük yaşta köpeklerin sahibine sataştığını benle oyun oyna diye çekiştirdiğini görüyorum ama benim köpeğim hiç böyle değil. Karakteri bu şekilde oturdu mu yoksa hala geçiş döneminde mi emin olamıyorum. Sizin fikriniz nedir?

1 CEVAP

Linsenpai

Köpek psikolojisinden çok anlamıyorum o yüzden tavsiye veremem, ama benim kedim de çok travmatik bir çocuk. İlk sahiplendiğim zamanlar ayak sesinden, dışardaki kedi sesinden bile korkuyor titriyordu. Ama zamanla alıştı şimdi kucaktan inmiyor evde gezip oynuyor diğer kedilerle de arası iyi camdan miyavlaştıklarında. Yani zaman ve emek ister ama alışır diye düşünüyorum ben, hem daha yavru da. İçiniz rahat olsun.