Erkek Kedim Kızgınlığa Mı Girdi?

Suraemir

Bir kaç gündür ara ara miyavlıyordu biraz öncede kucağıma geldi kalktı bi baktım çok azıcık çiş koltuğa şimdi de pipisini yalıyor kırmızı şekilde dışarda gördüm pipisini daha 7 aylık anca oldu veteriner 1 yaşından sonra öneriyorum ben dıyor sirkeyle sildim hemen çişli yeri umarım kokusu kalmaz

5 CEVAP

poughkeepsie

Bir kere kızıldıktan sonra inat edip işemez merak etmeyin. Sürekli kızarsanız olabilir belki ama ufak şeylerde öyle kin tutmaz bu hayvanlar. Ara ara miyavlıyorsa, mümkün olan her yerden dışarı bakıp çıkmaya çalışıyorsa muhtemelen kızgınlıktadır. İşemesi de koku bırakma oluyor. Zaten çok minik olması gerek işemesi, yoğun miktarda değildir tahminimce. Deterjanla güzelce silin sonra biraz sirke ile üstünden geçin kokusu gelmediğine emin olana kadar. Kızgınlığı geçene kadar başka yerlere koku bırakabilir imama dikkat edin güzelce temizleyin ki bu dönemi atlatınca bidaha aynı yerlere işemeye çalışmasın.

Kısırlaştırma olayına gelirsek zaten ilk kez bu durumu yaşamaları ergenliğe girdiklerini gösteriyor. İnsanlardaki gibi zamanı farklı olabiliyor. Bazı kediler 5 aylık bazıları 10 aylıkken kızgınlığa giriyor. Girdikten ve geçtikten sonra kısırlaştırma yapmak mümkün, müsait oluyorlar. Yine de çok içiniz rahat etmezse 1 yaşını bekleyebilirsiniz. O zamana kadar muhtemelen bir kere daha girer bu döneme. Kaçmaması için her yeri kapalı tutun, fırsat vermeyin. En hızlı şekilde kısırlaştırmanız hem sizin hem de onun huzuru için önemli ancak sağlığı açısından tedirgin olacaksanız birkaç ay daha beklemenin bi sakıncası olacağını sanmıyorum

Suraemir

Aşırı strese girdim şuan,1 ay öncesinde de yatak başlığımda çiş bulmuştum ama sabah uyandırdığı için eşim poposuna vurmuş kızdı da ondan mı yaptı dedim şimdi de kucağıma çıkarken kolumu acıttı kolumu acıttın diye kızdım ondan mı yaptı diyorum nasıl anlayacağım ki aşırı miyavlama yok

CerenAlp

koku bırakmıs kızgınlıga gırmıs yani 1 yas olayına tüm hekimler katılmıyor sizin kediniz yeterli olgunluga ulasmıs ki kızgınlıga gırmıs ne kadar cabuk kısırlaştırılırsa okadar iyi böyle hormonları sürekli yüksek bosuna eziyet cekiyor

poughkeepsie

ama dikkat edin yazacağıma imama dikkat edin yazmışım :(

Suraemir

Ya bi daha çiş görmedim hiçbir yerde aşırı miyavlama yok mesela odamın kapısını kapadığımda miyavlıyordu hala öyle canı sıkıldığında falan anlam veremedim