Kedim Çok Zor Durumda. Yardım Eder Misiniz?

sudeuur

Dün kedimi tüylerini kestirmeye götürdüm. sağlığı için bunu yaptık. Tüyleri çok dökülüyor, kendini sürekli yaladığı için çok fazla tüy yutuyordu, kusuyordu. Güvendiğimizi düşündüğümüz(!) bir pet kuaföre götürdük. “*********”. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kedimizi götürdüğümüzde, yanında durmamızın onu daha çok strese sokacağı söylendi. O yüzden onu dışarıda beklemeye karar verdik. Bir süre sonra kontrol etmek için geldiğimde kedim çok fazla bağırıyordu. Telaşlanıp içeri girdim. Kedimin beni görüp daha çok stresleneceğini kapıyı kapatmam gerektiği söylendi. Onu öyle görünce kötü hissettiğimden dolayı hava almaya çıktım. Geri döndüğümde kedim çok kötü durumdaydı. Bir kişi ayaklarını tutuyor bir kişi de kafasından bastırıyordu.O da bağırıyordu. Bu halde görünce çok panikledim. Kedimi getirdiklerinde dili ve patisi(tırnağı) kanıyordu. Sorduğumda bir sürü bahane söylediler. Makineyi ısırdı, havluyu ısırdı, kendi dilini ısırdı, beni ısırdı benim kanım bulaştı gibi. Bu halde görünce çok sinirlenip şikayette bulunduk. Bunun sonucunda sorunun bizim kedimizde olduğunu söylediler! Bizim kedimizin karakterinden dolayı bu haldeymiş. Küçücük hayvan eli kolu kafası havluyla kapatılıp basıtırıldığında ne yapabilir! Bu işi, hayvan psikolojisini bilmeyen, hayvan sevgisi olmayan kişilerin sadece maddi çıkar için yaptığı o kadar belliydi ki.
Eve geldiğimizde kedimiz çok saldırgandı. Onu hiç böyle görmemiştik. Sevdiği mamayı verip yalnız bıraktık. İlk birkaç saat yemek yemedi ve yürümedi. Bunu canı acıdığından dolayı yaptığını anladık. Sonra biraz kendi elimizle yedirdik. Bugün ise tüm gün çok keyifsizce yattı. Biraz mama yedi.Birkere çişini yaptı. Dilini kontrol ettik. Küçük yaralar vardı.Patisini çok göstermese de orada da ciddi bir şey yoktu. Veterinerimizle görüştük. Çok ciddi sorun olmadığı için streslenmemesi için götürmedik. Patisi ve dili için ne yapmalıyım?Bu halsiz hali beni çok üzüyor. Eski haline dönmemesinden korkuyorum. Eski haline döner mi? Dönmesi için ne yapabilirim

35 CEVAP

LadyAndCat

Kediniz psikolojik travma geçirmiş.
Kediniz kedini yalayacak ve tüyleri de dökülecek bundan doğal bir şey yok.Süs eşyası değil bu.
Kediler zorla yıkanmaz, zorla tırnakları kesilmez, zorla tüyleri kesilmez.İstemeyeceği şeyleri yapmayın ki psikolojisi bozulmasın.
Siz öğrenin kedinizin tırnaklarını kesmeyi.İzin verirse kesin.Vermezse kesmeyin.Zorlamayın...
Kim ne yaparsa yapsın kedime ben onu yalnız bırakmam! Ben yanında olursam kendini güvende hisseder size çok güzel yalan söylemişler...
Tüyleri olmadığı için psikolojisi bozuk ve orda zorla tutulup işlem yapıldığı için!
Bundan sonra lütfen kedinizi zorlamayın. Onun psikolojisini bozacak hiçbir şey yapmayın. Zamanla güvenini kazanın ve onu sevin.

bbeyzvv

kediler traş edilmeden önce uyutulur veya sakinleştirici verilir hangi cani böyle bir şey yapar ki.. umarım kediniz bir an önce kendine gelir ona bol bol sevgi gösterin üstüne çok gitmeden ve bir daha iyi bir yer de olsa kestirmemeye çalışın malt kullanırsanız sindiriminde sıkıntı olmaz ona sevdiği mamaları verin ve veterinerinize danışın eğer uygun görürse vitamin alın (kendi kafanıza göre almayın gereksiz vitamin hastalığa neden olur) bir haftaya düzelir sadece yaralarına bakmaya çalışın kızarıklık,iltihap gibi şeyler görürseniz hemen müdahale edin

Zeke

Ben okurken bile gözlerim doldu:/ o minnoş bunu yaşamış, kıyamam kim bilir ne biçim korktu :((
ne kadar çirkin yaratıklarız insanlar olarak.......

Çok geçmiş olsun öncelikle :(

Baya bi ilgiye boğun, şımartın ve yanından ayrılmayın lütfen:( canım benim nasıl panik olmuştur şimdi o..Kucağınızda uyusun..Çok huzurlu hissediyorlar..Tabi ki kendisi isterse bunu:(

Ayrıca lütfen peşini bırakmayın şu bahsettiğiniz iğrenç yerin. Lütfen şikayet edin ilgili olan tüm yerlere!!
Bunu kedinize yapan o yaratıklar cezasız kalmamalı......

sudeuur

Evet kesinlikle peşini bırakmayacağım böyle iğrenç insanların. Tek mutluluğum şu an bana karşı güvenini ve sevgisini kaybetmemiş olması. Hala gelip yanıma yatıyor kendini sevdiriyor. Umarım o stresli hallerini de atlatacak

Sselin1

Yeterince malt kullaniyor muydunuz ? Ya da yaş mama tüketimi yeterli miydi?

Chuckyguler

Gimcatin antistress macunu var stresi icin yararlı olabılır yaralar ıcın bısey dıyemem ama tüyleri icin wmp nın tabletleri cok iyi tavsıye edebilirim cok gecmıs olsun

sudeuur

Çok teşekkür ederim. Yaralarına sık sık bakıyorum. Önerilerinizi dinleyeceğim.

Sselin1

Günde yarim konserve yaş mama vermeye calisin. Tüyleri uzadiginda kusmamasi icin hergün malt vermeyi ihmal etmeyin. Bazi kedilerin gercekten daha cok ihtiyaci oluyor. Yine tüy yumaklari icin hairball mamalar da mevcut. Bunlara dikkat ederek sindirm sorunlarini önleyebilirsiniz umarim. Tekrar ayni sorunlar yasanmaz gecmis olsun.

sudeuur

Teşekkürler. Bu ürünleri mutlaka alacağım. Önceliğim eski ve sağlıklı haline dönmesi.

Zeke

Kin tutmayı bile bilmiyorlar..Ne masum..
Siz sevdikçe, ilgilendikçe yaşadığı kötü deneyimi unutacak. Kısa zamanda da döner eski günlerine ♥︎

sudeuur

Böyle cevaplar geldikçe çok içim rahatlıyor. Çok teşekkür ederim:).
Ne kadar onun sağlığı için uğraşmış olsam da ona böyle bir zarar vermek beni çok çok üzdü

LadyAndCat

Sude Hanım,
“Tüyleri çok dökülüyor, kendini sürekli yaladığı için çok fazla tüy yutuyordu, kusuyordu.”demişsiniz.
Bunun için yapabileceğiniz başka şeyler var.
Anti-hairball mamaları, anti-hairball malt, anti-hairball ödül mamaları...
Kusmasının sebebi daha farklı da olabilir çünkü bu kadar sorun olmuyor tüy kusmaları.Belki de sizdeki daha başka şey?
Hassas mideli kediler için de özel mamalar var. Sensitive stomach diye geçenler.

Anonymus552223

Sizinde basiretiniz baglanmis o an heralde.. alip kacaydiniz kediyi keske, zorla tirnaklarini bile kesmiyorum ben. Kedi bakan insanlarin da kedinin boyle bir durumda stres olacagini bilmesi lazim yani. Kediye zorla birsey yapilmaz yani bunu ogrenmissinizdir umarim.O veterinerin de camini kapisini kirardim

Faytekin

Çok geçmiş olsun çok üzücü gerçekten yasadiklariniz, Vetri Science lysine bu tür ufak tefek sorunlara bayaa faydalı bı ürün ,benim kedimin de dudağında ve damağında apse tarzı küçük yara gibi şeyler vardı çok kısa süre de geçirmişti ,bı bakın isterseniz ..

Katya06

Kedilerde yara özellikle tırnak bölgelerinde yara enfeksiyonlara yol açıyor malesef. Birkaç gün bekleyin onunda yeni haline alışması için. Ancak bu süre içerisinde bağışıklığını güçlü tutmak için tablet ve vitamin kullanın. Stres birçok hastalığa yol açıyor. Keşke ilk bağırdığı anda alsaydınız ama olmuş bir kere. Buraya yazarak birçok kişiye örnek teşkil ettiniz sizde birdaha götürmemeniz gerektiğini anladınız sanırım.