Asosyal Kediler...

Fatih55

Arkadaşlar iki tane beyaz kedim var, Paçoz bana karşı çok içten ama Nohut ile sanki düşmanız daha 3 dkka kucağıma alıp sevmedim, kendine dokunturtmuyor bile, Paçoz da tam tersi, bana karşı, birbirlerine karşı düne kadar anne kız gibilerdi, fakat dün eve başka bir kedi getirdim erkek, kıyamet koptu, ev savaş alanına döndü, nohut kükruyor tıslıyor, kediler kavga ederken ciyaklar ya onlardan yapıyor, savaş baltisiyla resmen ve işin kötü tarafi, annesi gibi gördüğü, ben yakalayıp veterine götürecekken bile ondan yardım istediği, ayrı okalarda kaldığında ağladığı Paçoza aciyaklıyor saldırıyor, Paçoz evin reisi konumunda Nohuta birşey demiyor ama gelen erkek kedinin içinden geçiyor, erkek kedi de garibim sosyal bir kedi, sahibi ile kamplara kafelere gidiyor, Paçoza yaklaşacağı zaman Paçoz veriyor buna patiyi ne yapacağımı şaşırdım, nasıl alişabilirler ne yapmam lazım, daha önceden 3 üncü dişiyi getirdiğimde bu kadar kıyamet kopmamıştı. Kabullenmediler başka bir arkadaşa vermek zorunda kaldım maalesef,????????‍♂️

9 CEVAP

LadyAndCat

Herkes herkesle anlaşamayabilir.
Asosyal değiller sadece yeni olanı tanımıyorlar. Zamanla alışırlar ama mümkünse böyle şeyler yaşamamak için 3.kedilere gerek yok...

gulsstoft

Bence zamanla alışırlar sadece zorlamayın ve kendi hallerine bırakın. Stres anında kediler size bile tıslayabilir. Şu an çok stresliler ellemeyin. Erkek arkadaşımın 2 dişi kedisi vardı, 3.yü getirdiğinde biriyle iyi anlaştı diğeriyle 2-3 ay sonra anca güvenebildiler birbirlerine yani bunlar zaman isteyen şeyler. İnsan gibi düşünün her insan da hemen anlaşamaz.

ZehraBulutt

Hiçbir kedi evine gelen başka bir kediyi ooo ciğerim hoşgeldin diye karşılamaz. Onlara göre yeni kedi kendi bölgelerine girmiş bir tehdit unsuru, yeterince beklerseniz sonunda onun zararsız olduğuna inanıp kabul ediyorlar. Ama sahibi var dediğinize göre siz kediyi kalıcı sahiplenmediniz sanırım, çiftleşme amacıyla mı geldi evinize erkek kedi?

Nohut'un kendini sevdirmemesine gelince, size düşman olmadığına eminim, sadece sevilmekten, kucaktan hoşlanmıyor. Nasıl ki bazı çocuk öptürmez kendini huysuz olur, sizin kediniz de öyle demek.

Paçoz'a tıslamasının sebebi de yeni gelen kedinin sebep olduğu agresifliği paçoza yansıtması, muhtemelen nohut şu anda daha korkmuş ve tehdit altında hissediyor diğer kedinize göre, zaten söylediğinize göre evdeki hiyerarşide altta olan nohut.

NSukun

Yeni gelen kediyi önce farklı bir odada tutarak yavaş yavaş birbirlerine alıştırmak gerekiyor bir anda karşılaştırınca hepsinin morali bozuluyor. Sevdirmeme konusuna gelirsek de benim de dişi kedim dokunulmaktan pek hoşlanmaz günde bazen iki günde bir kucağıma oturur en faZla 5 dakika sevdirir sonra gider onunda kişiliği öyle demek ki hoşlanmıyor samimiyetten. :)

Fatih55

@zehrabulutt evet Paçozdan bir yavru alıp kısıtlaştırnayi düşünüyorum, nohutu direk kısırlaştıracagım, onunla baş edemiyorum yavrularıyla hiç uğraşamam, benim Paçoz ve Nohut dışarı çıkmak istemiyor hiç, veterinere götürürken bile arabada huzursuzlar, normalde çok uysallar ama dışarıda veya eve biri geldiğinde misafir vs, sanki hiç insan görmemiş gibiler, ben ikisinide sokaktan aldım, Paçozu aldıktan bir hafta sonra bile dışarıya çıkmak istemedi kafama tırmandı, veterinere götürüyorum diğer kediler normal takılıyor bizimki panik halinde sosyalleşmesini istiyorum başarabilirmiyim, kedileri strese sokmadan

Ve evet hiyerarşide Nohut altta ama yaş mama veya ödül maması verdiğimde Paçoz ona bırakıyor, ikisine ayrı kablarda verdiğimde nohut kendininiini bitiriyor Paçozunkini yiyor paçoz da Nohuta bırakıyor, yani pek altta olduğu söylenemez edilmiyor yani

Fatih55

Buarada yavru almak istemem kötü birşey değil dimi yanlı bir düşünce tarzı değil diye umut ediyorum

gulsstoft

Yani yavrulara kendiniz mi bakacaksınız mesela bir kedi bir kerede 2 ila 5 arası yavru doğurabilir bu yüzden onları sahiplendirmek zor olacaktır ve de sahiplendirirken güvenilir kişilere, onları sokağa atmayacak kişilere vermeniz gerekir ve bu tür güvenilir insanları bulmak zor. Bu arada hiyerarşide altta olan kedilere diğerleri mama bırakıyor bunu çoğu kedilerde gözlemledim. Abi-abla gibi davranıyorlar kardeşlerine yaş mama bırakabiliyorlar. Yani nohut altta olsa da paçoz abla gibi yaklaştığı için yemesine izin veriyor.

gulsstoft

Naçizane fikrim ikisini de kısırlaştırmanız. Bazen kediler yavrularını nadir de olsa emzirmeyebiliyor onları istemeyebiliyor, doğumdan sonra paçozda karakter değişimi görmek de olası. Hatta belki nohutu yanına bile yaklaştırmaz. Ayrıca doğum ve hamilelik esnasında bazı riskler var. Ben böyle bir risk almazdım.

Fatih55

Bir tanesini kendime alacağım, diğerlerini sahiplendirecegimki kısırlaştırıp sahiplendireceğim, cins kediler, ticaret ortamına girmelerini istemiyorum, bu erkekte Van kedisi fakat o da sokakta yavru iken bulunmuş, Paçoz neredeyse nohutu emrzirecek, yani annelik yapar diye düşünüyorum,