300 Gr Yaş Mama Muhafazası

hcerenk

Merhaba arkadaşlar,
Birkaç saat önce Farmina'nın e shopu açıldı, ben de tanışma indirimi ile birlikte 2 x 12'li set Matisse konserve mama aldım. Sonra Farmina aradı ve dedi ki, "Ana depoda 85 gr'lıklar kalmamış biz size 300 gr'lık yollayalım. 85'lik beklerseniz süre uzar.".
Genel sağlık sıkıntıları sebebi ile yarın bir gün sevkiyatta sorun olmayacağını bilemediğim için kabul ettim hızlıca gelsin diye.
İki kedim var, iki güne bir 40ar gr kadar yaş mama veriyorum. Diğer günlerde de yumurta, kefir, yoğurt, peynir yedikleri için her gün yaş mama vermiyorum.
Ben şimdi bu 300 grlık mamayı açınca acaba nasıl muhafaza edebilirim? Verdiğim mamayı 50ye çıkarsam dahi mamanın bitmesi 1 hafta sürecek. İnternette mamaları 2 en fazla 3 gün içinde bitirin şeklinde tavsiyeler var. Buzdolabı poşeyi ya da pet bardaklar ile buzluğa atmak biz çözüm olabilir mi? Mamayı çözülmesi için çıkarınca sulanma gibi sorunlar olur mu?
Bu konudaki tecrübelerinizi rica edebilir miyim?
Şimdiden çok teşekkürler.

9 CEVAP

anjelik123

Ben 450gr olarak alıyorum ağzına bir poşet geçirip lastikleyin hava almasın bozulma olmuyor

Sselin1

2 kediye Günde 50 gram mama verirseniz 3 günde 300 gram yapar yani tam yetiyor mama. bu sekilde 48 saat icinde tüketmiş oluyorsunuz ayrica.:)

hcerenk

Hills'in uluslararası sitesinde "Opened cans should be stored in the fridge, at temperatures between 40-45°F, for a maximum of 5-7 days. Do not freeze canned cat or dog food as it can change the texture and taste of the food." şeklinde bir bilgi var.

"Açılmış konserve mamalar, 4.5-7.5 Santigrad dereceler arasında buzdolabında, maksimum 5-7 gün süresince saklanmalıdır. Konserve kedi ya da köpek mamasını, mamanın dokusunu ve tadını bozabileceği için dondurmayın." diyor.

https://www.wikihow.com/Store-Wet-Cat-Food
Yine şurada da 5 güne kadar saklanabileceği bilgisi var.

4 güne kadar saklayabilirsiniz. Buzluga atmayin. Buzdolabi posetine gecirin agzini sıkıca bağlayin hava almasin. Buzdolabi derecenizi de dusuk tutun bir sorun olmaz 4-5 güne kadar. Ama daha fazlasi zararli.

Kuzucansu44

Normalde bir mamayı açınca buzdolabı poşetine koyuyorum 3 gün içinde bitiriyorum. Buzluğa atmak iyi mi bilmiyorum ama yaş mamayı 3 günden fazla açıkta tutmak iyi değil.

LadyAndCat

Hcerenk
300-400 gramlık konserve mamaları rahatlıkla buzdolabında saklayabilirsiniz:)
300 gr’lık mamayı rahatlıkla iki kediye bölebilirsiniz.150’şer gram halinde. Bu şekilde bölerseniz zaten 1 paket/konserve tek öğünde biter.
Genellikle konserveler 1-2 gün içinde tüketilir. Buzdolabında saklanır.

tgc77116

Bence şöyle yapsanız ben haftada 1 konserveyi 3 güne bölüyorum 3 gün dolapta saklanabilir 3 gün 50 şer gram verirseniz bir haftada 300 grmlık konserve bitirmiş olursunuz bunun dışında ki günlerde yoğurt yumurta verebilirsiniz

Ben bir keresinde felix yada başka bir marka yaş mamayı 7 gün gibi bir süre buzdolabında poşetle sakladım

hcerenk

Merhaba, ilgilenen herkese teşekkür ederim.
Kedilerimin birindeki sindirim sorunları sebebi ile her gün yaş mama veremiyorum maalesef. O yüzden kısa sürede bitmeyecek bu 300 gr'lik mama. Fakat, pek çok yabancı kaynakta 5 güne kadar dayandığı söylenmiş. 5 gün içerisinde bitiririm artık :)