Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Aldığınız Malt'ların içeriğine mutlaka bakın

GlsmKrpk
GlsmKrpk

1958 Puan

Bazı malt'ların içeriğinde kolza yağı görüp int. bakıyım dedim ve açıkçası gözüm korktu .
Fareler üstünde yapılan deneyde ömürleri kısalmış , çiftlik hayvanları yoğun kullanım sonucu zehirlenmiş hatta insanlar bile zehirlenmiş sonra ürün yasaklanmış lakin genetiği değiştirilip yine kullanılmaya başlanmış .
Ayrıca fayda ve zararlarını yazınca zarar kısmında çıkan bir yazıyı kopyalamak istiyorum. (Malt ve vitamin alırken içeriğine bakın mutlaka bu yağın genetiği değişsede şahsen içeriği kolza olan ürünü almak istemem. Ürüne konulan oran ne olursa olsun )


Kolza Yağı Zararları Nelerdir?
Kalp hastalıkları üzerine olumsuz etkisi bulunan kolza yağı, aşırı tüketildiğinde kansızlık, kabızlık, görme hasarı, aşırı duyarlılık gibi yan etkilere neden olur. Böbreklerde ve böbrek üstü bezlerde kalıcı hasara neden olması da kolza yağı zararları arasındadır.


Bağışıklık sistemi üzerinde negatif etkilere sahip olan kolza yağı içeriğinde yer alan erüsik asit nedeniyle aşırı tüketiminde dolaşım ve sinir sisteminde hasarlar oluşabilir. En büyük tehlikelerinden biri ise akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmasıdır.


Kolza yağının zararlarının temelinde yatan nedenlerden biri ise içeriğinde yer alan trans yağ miktarıdır. Margarinlerde kolza yağı kullanılması trans yağdan kaynaklanan riskleri daha da arttırmaktadır.


Sonuç olarak kolza yağı faydaları olmasına karşın zararları olan ve faydaları ile zararları birbirini nötrleyen akıl karıştırıcı bir yağ türüdür. Kullanımı riskli bir yağ çeşidi olan kolza yağı içeriğinde yer alan zehirli maddeler nedeniyle dikkatli tüketilmesi gerekir.


29 CEVAP

ZehraBulutt
ZehraBulutt

113769

Bilgilendirme için teşekkürler, evde beaphar'ın maltı vardı, hemen baktım ama hayvansal ve bitkisel yağlar demiş detay belitrmemiş. Siz hangi markalarda denk geldiniz bu bahsettiğiniz yağa?


787891
787891

115067

Bende beaphar kullanıyorum içime şüphe düştü


GlsmKrpk
GlsmKrpk

1958

Bazı markalar içeriğine detaylı değinmiyorlar. Yağ olarak ne kullanılıyor bilmiyoruz. Bende şüpheye düştüm


ZehraBulutt
ZehraBulutt

113769

Malt yerine hindistan cevizi yağı kullanılabiliyormuş, ben dişlerini fırçalarken kullanıyorum, düzenli kullanıp bir bakmak lazım engelleyecek mi tüy topaklarını.


GlsmKrpk
GlsmKrpk

1958

Hindistan cevizi yağı tüy topaklanmasını engelliyor mu yoksa tüy topağının atılımına yardım mı ediyor ?
Deneme sonuçlarınızı bekliyorum mutlaka paylaşın :)


787891
787891

115067

Bizimkine 2 3 gün malt kullanmasak öksürmeye başlıyor tüy kusmak için


minky
minky

1481

Ben GimCat Malt Soft kullanıyorum.Bence GimCat yapmaz.Güveniyorum(umarım boşa çıkmaz).Multivitaminininde yok.Pakete baktım.Beapher ı bilemiueveğim ama


GlsmKrpk
GlsmKrpk

1958

Aslında firma ile iletişime geçip sormak lazım
Şahsen hindistan cevizi yağ işe yararsa doğal çözümü tercih ederim


srplzngl
srplzngl

113166

tüylerin dışkıyla atılımını desteklemek için bile saçma sapan paketli gıdaların tercih edilişine mânâ veremiyorum. en iyisinin bile içerisinde en basitinden mısır yan ürünü bulunuyor. o maltlar yerine kullanılanilabilecek bir sürü doğal alternatif var. ilki tabii ki de doğru beslemek. doğru besleyince zaten tüyler kolayca atılıyor, başka takviyeye ihtiyaç bile kalmıyor. ikincisi hindistan cevizi yağı. antibiyotik özelliği de olduğu için mikrobiyoma zarar vermemek açısından çok az miktarlarda kullanmak lazım. üçüncüsü de ghee. hazır almak şart değil evde de yapılabilir. hayvansal bir gıda olduğundan dolayı kediler için daha doğru. ben ihtiyaç halinde ghee kullanılması taraftarıyım.


GlsmKrpk
GlsmKrpk

1958

Bilgilendirme için teşekkürler.
Ghee hiç duymamıştım .
Nasıl kullanıyorsunuz ?


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 334 Görüntüleme
  • 29 Cevap
  • 9 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 20539 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR