Kedim Şişman...

dobbytekir

1 yaşından biraz büyük erkek bir tekir arkadaşa bakmaktayım. ancak kendisi 5.1 kg a ulaşmış durumda, üstelik ne kadar düzenli beslemeye çalışsam da mutfağa sızıp poşetleri kemirip ekmeklere saldırdığı bile oluyor. mamasını düzenli saatlerde ölçülü veriyorum ancak karnı acıktığı için bi şeyler yiyene kadar avaz avaz bağırmaya devam ediyor. çok hareketli bir kedi ama kilo vermiyor. diyet mama sipariş ettim. önerileriniz ya da benzer durumu yaşayıp çözüm bulabilen var mıdır

14 CEVAP

Mothercat

Kusura bakmayın ekmek poşetlerine saldırıyor diyince istemsizce güldüm :D ya bende kedimin olması gerekenden zayıf olduğu için üzülüyorum siz ne yaptınız da kediniz bu kadar kilo aldı benimle paylaşabilir misiniz rica etsem? Biraz toparladım istiyorum kızım hangi kuru mamayı kullanıyorsunuz veya onun haricinde verdiğiniz takviye var mı öğrenmek isterim :) kediniz için de tek bildiğim şey diyet mamalar kullanmanız aslında erkek olduğu için kilosu normal ama vücut tipinden dolayı da öyle gelebilir size eğer uzun bir kedi değilse göbekli gibi görünür :) erkek kediler dişilere göre daha iri kemikli olurlarmış.

Benimde 14.5 aylık erkek kedim 5600gr dı fakat benim ki şişko Bi tipi yok boyu uzun olduğundan normal kiloda gibi gözüküyor

ZehraBulutt

5 kilo şişman değil erkek kedi için, siz yine ölçülü vermeye devam edin kilosunu korusa yeter, zayıflatmaya çalışmayın. Oburluk konusuna çare yok maalesef benim kedim de aynı ekmek poşetlerine bile saldırır, mutfak hep kapalı o yüzden. Mamasını biraz daha yavaş yemesini sağlarsanız daha uzun süre tok kaldıklarını farkettim ben.

dobbytekir

kocaman bir göbeği var ve veterinerimiz de uyarıyor bu konuda sürekli.... kilodan dolayı sağlık sorunu yaşamasından çekiniyorum açıkçası. peki sizde de yemeğe ulaşana kadar avaz avaz bağırma durumu oluyor mu

dobbytekir

ya ben de gülüyorum artık başa çıkamıyorum xndjdjdkl bu arkadaşı 1 yaşına yakınken sokaktan aldım eve. çok haklı olarak gözü döndü sürekli yemeye başladı. en başta da benim hatam var kıyamadım yesin diye verdim hep. ancak sonradan azıttı. kısırlaştırdık, kısırlaştırılmış kediler için olan purina proplan somonlu yiyor, geçen kalmamış diye morina balıklısını aldım. araştırdığım sebzelerden zararsız olanları veriyorum, fırında kabak delisi. mamasıyla ölçülü olarak da ödül maması veriyorum günde 5 tane falan. ona deli oluyor belki o şekilde yardımcı olabilirsin kedine. zararlı olmayan şeyleri araştırıp ona denettirip sevdiği şeylerle besleyebilirsin belki. ben dediğiö gibi mamasıyla ölçülü sebze ve olduğu zaman tavuk/et veriyorum :) diyet mamayı da dün sipariş ettim zaten, teşekkür ederiiim

ZehraBulutt

Göbeğindeki sarkık deriyi diyorsanız o şişmanlıktan degil aslında, ama vet. de uyardığına göre demek ki kısa boylu, 5 kiloda şişman durduğuna göre.

Evet benim kedim de mutfak kapısına gidip bağırıyor maalesef. Yemek zamanı değilse oyun falan oynatarak oyalamaya çalışıyorum. Ya da oyunla yemek yedirmek için bulduğum yöntemler var onları uyguluyorum. Size de yardımcı olur belki yazayım.

  • Sürpriz yumurtaların içindeki kapsül var ya plastik, ona iki delik açtım, içine mama koyuyorum, kedi yuvarladıkça mamalar dökülüyor. Deliklerin boyu iyi ayarlanmalı, büyük olursa fazla dökülür.

  • Mama tanelerini tek tek uzağa atıyorum, böylece egzersiz de yapmış oluyor.

  • Tuvalet kağıdı rulolarını birbirine zımbalayarak piramit yaptım, piramitteki bazı ruloların içine mama koyuyorum, arayıp onları buluyor, piramiti tutmanız gerek, yoksa devirip hepsini yiyorlar.

  • Ben kedime pati verme, çak yapma gibi numaralar öğrettim. Arada bunları yaptırıyorum, pati veriyor sonra bir tane mama alıyor bu şekilde. Yeni numaralar öğretmek için de yine mama kullanılıyor. Bunlar kedinin zihnini de meşgul ettiği için sıkılmasını engelliyor.

dobbytekir

Çok teşekkür ederim bunları deneyebilirim...

Linsenpai

Verdiğiniz günlük mama miktarını 5'e 6'ya ayırıp daha sık ama daha az verebilirsiniz ^^ yorumlarda denildiği gibi mama ödüllü egzersiz yaptırmak da işe yarayacaktır

dobbytekir

aslında çok mantıklı... hazır salgın varken evde olduğumuz zamanlarda bunu değerlendirebilirim. yarından itibaren başlıyorum bu tavsiyelere, bugünlük mama olayını kapattık çünkü:)

Pemik

Maşallah kedişkonuza aygır gibi olmuş, kardeslerinin rizkini da yemis sanirim :) :) 40 grama dusurmeyi deneyin

Mothercat

Gözü döndü cmdkf napsın annesi kendini bir anda cennette buldu yavrucak :) yorumuz için teşekkürler bu arada aslında sizin yaptıklarınızı bende yapıyorum genel olarak evden de yediriyorum ödül maması da veriyorum ama çok iştahlı bir kedi değil ve biraz hareketli ben buna bağlıyorum çoğu kişi kısırlaştırdıktan sonra kilo alacağını söylüyor inşallah öyle olur iyi günler dilerim :)

dobbytekir

teşekkür ederim sevgilim, dobbyye ödül maması alan sen değilmişsin gibi......

Bulutcemre

Bizim evlatta bir yaşına yakında girecek( sokakta doğduğu ve sonra evladımız olduğu için tahmini bir değer)ama 2 3 ay önce 5 kiloydu.Evet göbekli ama ben gün içinde üç öğün veriyorum sorun olmuyor.Yani şişman değil sizinki sadece çok obur

dobbytekir

dediğim gibi veterinerin de uyarılarıyla tedirgin oldum ama yorumlarınıza bakarak büyük bir sorun olmadığını da anlamış durumdayım. haklısınız, oburluğun da çözümü yok sanırım. sabit mamasını öğün sayısını arttırarak vereceğim. teşekkürler