Uygun Mama

lilly_

Kedime uygun ithal mama arıyorum.Kilosu 18 TL cüvarı?

20 CEVAP

minky

Evet bende öyle gördüm.Sireyegirince İtalya'da üretilmiştir diuor

TATA4242

Ayrıca golosi gibi diğer ismini verdiğiniz markalar ithal ürünlerdir.İmac,bozita,better,golosi,virbac gibi markaların distribütörlüğünü Mopsan üstlenmiştir.Verdiğiniz iletişim adresi,Mopsanı gösterir.Türkiyedeki satışı üstlenen odur.

TATA4242

Siz mama ile ilgili şikayeti,distribütör veya temsilcilere bildirirsiniz.O yüzden iletişim adresi bu şekildedir.

TATA4242

Franchise, distribütörlük veya temsilcilik anlaşmaları nedir?
Dünyanın her ülkesinde bir eleman bulunduramayacağınız için, sizi temsil edilecek başka bir kişi veya kuruma ihtiyacınız olacaktır. Acentalar ile distribütörler ile veya franchise'lar ile çalışmak, size daha geniş bir pazarda faaliyet göstermenizi sağlayacak ve ürün ve hizmetlerinizin daha geniş bir alanda dağıtmanızı sağlayacaktır.

Distribütör ve temsilci arasındaki fark
Acenta/temsilci mallarınızı satın almadan satar, distribütörler mallarınızı satın aldıktan sonra satarlar. Acenta/temsilci ve distribütörler, markanızı dış pazarlarda temsil edecek, ancak yine de kendi isimleri altında çalışacaklardır. Bu ikisi arasındaki farklılıkları, iki seçenekte de farklı yasal şartlar olduğu için bilmek önemlidir.

Malların mülkiyeti
Acenta/temsilciler, mallarınızı satın almaz. Bir temsilci, tedarikçiyi dış pazarda, üretici veya servis sağlayıcı olarak temsil eder.

Distribütörler, malları önce kendileri satın alır ve sonra satarlar. Ayrıca, ürün ve hizmetlerinizle ilgili destek ve satış sonrası hizmetler sağlarlar.

Gelir modeli
Acenta/temsilciler, satış komisyonu yoluyla gelir kazanır. Tedarikçi ,satış fiyatını belirler. Acenta/temsilcinin satış komisyonu, mal veya hizmetlerinizi satmak için kazanç olarak yeterli olmalıdır.

Distribütörler, fiyatın üzerine, bir acenta ücretinden daha yüksek olabilecek marjlar ekler. Bu, tüketiciler için fiyatın yükselmesine neden olacaktır. Üretici sonunda, satış fiyatlarını bile bilmeyebilir, üretici, sadece distribütörün kendisine ödediği fiyatı bilebilir. Distirbütörün makul bir marj alabilmesi için aktarım fiyatının doğru belirlenmesi önemlidir.

Pazar içi operasyonlar
Acenta/temsilcilerin siparişleri, tedarikçiler üzerinden gerçekleştirilir, ancak acenta/temsilciler, müşterilerden; sipariş formu, fatura ve ödeme toplarlar. Acenta/temsilciler; satış ve satış geliştirmeye odaklanırlar.

Distribütörler, stok envanteri ile ilgilenirler, müşterilere kredi verir ve acentelere göre daha fazla hizmet sunarlar, bu nedenle ücretleri çoğunlukla bir temsilcininkinden daha yüksektir.

Ürün satışı ve kannibalizasyon riski
Acenta/temsilciler, distribütörlerden daha küçük ürün yelpazesine sahiptir. Bir acenta/temsilci, ürünlere daha fazla odaklanmayı sağlar.

Distribütörler birden fazla ürün satabilirler, dolayısı ile odakları bir çok ürüne dağılmış olur.

Franchise ve lisans
İşinizin gelişmesi için, sadece doğru iş ortaklarını bulmanız önemli değil, aynı zamanda sizin ve iş girişimleriniz için de mükemmel satış modelini belirlemeniz gerekir.

Lisans, ürün ve hizmetlerinizin, teknoloji, yazılım veya veritabanı bilgilerinin izinsiz kullanımını önlemek için alınan, örneğin marka, patent korumalı resmi bir izin veya otoritedir.

Franchise, bir marka sahibi (franchise veren) ile başka biri (franchise sahibi) arasında, bir marka kullanarak, franchise verenden ürün, hizmet ve destek almak için yapılan bir sözleşmedir. Markayı kullanırken, franchise sahibi genellikle, mağaza donanımını, görselleri ve kurumsal stilini kullanmak ve cirosunun bir kısmını veya kârını franchise verene ödemekle yükümlüdür. Yani franchise, büyük ölçüde bir distribütörlükten daha fazlasıdır.

Üç çeşit franchise vardır:

Ürün Franchise - belirli bir ürün için satış yetkisi
Örnekler: Coca-Cola, Exxon, Ford Motor Company ve Osim
Sistem Granchise - franchise verenin geliştirdiği bir sisteme göre iş yürütme yetkisi.
Örnekler: American Idol, Hilton ve UPS Store
Proses veya üretim franchise – franchise veren, bir üretim süreci için kritik bir malzeme veya teknik bilgi sağlar.
Örnekler: Dunkin’ Donuts, Famous Amos, KFC, McDonalds ve Starbucks Coffee
Satış partnerlerinin etkileri
Satış partnerinizi aktif hale getirdikten sonra, tüm işleri yapmanıza izin verdiğiniz anlamına gelmez. Tüm süreç boyunca iletişim ve desteğiniz gerekecektir.

Satış temsilcisi ile düzenli iletişimde kalmalısınız. Ürünleriniz hakkında onları heyecanlandırmalı, piyasada rekabetçi bir oyuncu olmalarına yardımcı olmalısınız.

Distribütörler ile ürün politikalarının değiştirilmediğinden emin olmalısınız. Satış ekibini eğitmeli, ürünlerin tanıtımında yardımcı olup, mevsimlik ve güncel stokları takip etmelisiniz.

Lisans sahipler ile, yasal belgelerin sağlam/geçerli olduğundan emin olmalısınız. Lisans sahibinin işini anlamak için iyi bir çaba göstermelisiniz.

Franchise'lar ile, sözleşme içeriğini/kapsamını geliştirmeye yardımcı olmak için bir franchise danışmanı kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğitiminize ve marka değerlerinizi anlamaya yeterince zaman ayırmalısınız.

İş dünyasında girişimciler için, satış partnerleri (distribütör/temsilci/v.s.) ve ürünlerinin dağıtım süreci ve satışının nasıl geçtiğini bilmek çok önemlidir. İş yapmanın temellerini ve ticari terminolojileri bilmek önemlidir.

Franchise temsilciliği: özel bir durum
Normalde franchise sahipleri distribütör olarak hareket ederler: çoğunlukla, franchise verenden mal satın alır ve bunları müşterilere satarlar. Acenteler, aksine kendi isimleri altında çalışırlar ve malları satınalmazlar. Bir franchise temsilciliği, franchise verenin markasını kullanır ve franchise verenin ürünlerini veya hizmetlerini bu marka altında satar.

Franchise temsilcileri, satış elemanlarını istihdam etmek zorunda kalmadan ürün veya hizmet satmak için kullanılabilir. Temsilcilere yaptıkları satışlar için komisyon verilir ve ayrıca sattıkları hizmetlerin bir kısmını da sağlayabilirler.

TATA4242

Yani kısaca sizin şikayet gibi ürün ile alakalı görüşlerinizi,bu iletişim adresi cevaplar.Yoksa telefonu elinize alıp,İtalyadaki bir adresi yazmak ve İtalyan bir numara vererek,sizin iletişime geçmenizi beklemek,çok saçma olur :)