Kedim Su İçtikten Sonra Öksürüyor

Miyumiyuu

Kedimi sahiplendiğimden beri ara ara bu sorunu yaşıyoruz genellikle tüy dökme mevsimlerinde daha çok, veteriner kedimin çok hızlı su içtiğini bunun öksürmeye yol açabileceğini söylemişti, aslında öksürmek ve öğürmek arasında biraz kusuyor gibi görünüyor ama kusmuyor mama yerken bu sıkıntı olmuyor sadece su içerken oluyor, bunun için ne yapabilirim su kabını yükseltsem bir işe yarar mı

Tüyleri için malt kullanıyoruz

8 CEVAP

LadyAndCat

Tüyleri için kullandığınız maltın oranı az geliyor olabilir. Su kabının temizliği de önemli. Musluk suyu mu koyuyorsunuz yoksa içme sütü mu? Mide rahatsızlığı olabilir. Kedi mama kaplarından kullanmanızı öneririm zaten. Plastik kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım. Sivilce problemimiz de yok kimi kullanıcıda oluyormuş...

rainporto

Aynı şeyi benm kedim de yapıyor hem yüksekte mama kabı boyuna göre iyi yani. Ama hızlı su içtiği için yaptığını düşünüyorum maltta veriyorum ama tüy kusar gibi ses çıkarıyo öksürüyo 2,3 defa sonra düzeliyor. Çözüm bulan varsa yazarsa sevinirim

LadyAndCat

Musluk suyu mu koyuyorsunuz yoksa içme suyu mu? diye sordum.
Yanlış yazılmış...

Hala sorun devam ediyor mu?Biz de aynılarını yaşıyoruz.Eğer geçtiyse nasıl geçti.Genelde garip şekillerde su içtikten sonra oluyor.Bayadır musluktan su vermiyoruz.Azalmış gibiydi.Bu gün yine oldu baktım su kabında su biraz azalmıştı belki eğilmeye çalıştığı için oldu.

Bsrsr

Mama ve su kapları yüksekte olması gerekiyor. Direkt zemine koymak yerine yükseltilmiş olarak deneyin. Zemin seviyesinden yenen mama ve su özafagusta kalabiliyor bu da kusma öksürük yapıyor. Şimdilik sorun yoksa bile birkaç yıl sonra sorun teşkil edebilir. Her şeyi yükseltelim 😀

Nrydiry

Ben de şuan aynı sorunu yaşıyorum, kusucam gibi ses çıkarıyor ama kusmuyor. Sadece su içtikten sonra yaşıyoruz bunu, mamadan sonra olmuyo. Daha demin de su içti, o garip sesi çıkardı, sonra miyavlaması da kısık sesli hırıltılı bir şekilde geldi, neden anlamıyorum.

mikcash

konuyu hortlatıyorum; yaklaşık 2 haftadır aynı sorunu yaşıyorduk, yalnızca su içtiği zaman boğazını bi şeyler rahatsız ediyormuş gibi hafif bi şekilde öksüyordu. birden fazla veteriner ilgilendi fakat hiçbir sağlık problemi olmadığı söylendi. ben de musluk suyunu kestim, mevcut olarak kullandığımız maltı da değiştirdik. kaliteli bir su ve malt alıp 2-3 gün kadar kullandıktan sonra sorun falan kalmadı.
kullandığımız su markaları; hayat, damla ve erikli
kullandığımız maltlar; gimcat, polo ve yalnızca veterinerlerde bulunan markalar

Miyumiyuu

Sorun artık sadece bazen tekrarlıyor, çok hızlı su içtiği için olduğunu düşünüyoruz. Belki yuttuğu tüyler ile de ilgili olabilir diye düzenli olarak malt veriyorum. Ben, bizim de içtiğimiz sudan veriyorum musluk suyu kullanmadım hiç, bir etkisi var mıdır bilemiyorum bunun. Mutlaka güvendiğiniz bir veterinere gidin bence, başka bir sorunu da olabilir..