N&D , Royal ,Acana , Orijen ,Brit Çare

Burakvural

Uzun tüylü 4 aylık kedi için en iyi mama hangisi tavuk içerikli olmasın , en iyi tüy sağlığı ve genel sağlığı açısından hangi mama iyi

16 CEVAP

srplzngl

salmonella kediler için değil insanlar için risk teşkil eder. kedilerin vücudu içeriye giren salmonellayı enfekte dahi olmadan dışarıya atabilecek şekilde yaratılmıştır fakat insanlar aynı donanıma sahip değildir. bu yüzdendir ki salmonellayla konatmine oldupu tespit edilen mamalar kedi-köpek sağlığı için değil insan sağlığı göz önünde bulundurularak piyasadan toplatılmaktadır. hatta kuru, yaş, çiğ mamaların geneli için piyasadan toplanma geçmişini araştırırsanız toplatılan mamaların %95’inin pişmiş mamalar olduğunu görebilirsiniz.

hadi olmadı diyelim ki bir insanın elinde iki tane mama var. bir tanesi kuru bir tanesi çiğ ve ikisi de salmonellayla kontamine. o insanın çiğ mamadan salmonella kapma ihtimali kuru mamadan kapma ihtimalinden düşüktür çünkü içgüdüsel olarak çiğ mamayla temasa girdikten sonra ellerini mutlaka yıkayacaktır. ki bu temas direkt olarak mamayı ellemek olmak zorunda değil, içerisinde çiğ et bulunan tabağı ellemesi dahi o içgüdüyü yaratacaktır. fakat kuru mama sezgisel olarak aynı hissiyatı vermez ve çok sayıda insan kuru mamaya her temasında ellerini yıkamak zorunda hissetmez ve olası bir kontaminasyondan kedisinden dahi önce ilk etkilenecek kişi olur ki kedinin sağlığı yerindeyse kedi etkilenmez. mamanın temas ettiği her yüzeyi silmekten bahsetmiyorum bile. çiğ besleyenler olarak biz zaten yüzey dezenfekte etme konusunda uzmanlaşmayı kendimize misyon edinmiş durumdayız :)
çünkü olası bir kontaminasyon durumunda kedimizin etkilenmeyeceğini fakat bizim etkilenebileceğimizi biliriz. kedimizi en sağlıklı şekilde beslerken kendi sağlığımızı riske atmayız.
ama kuru mama ile besleyenler mamadaki “et” pişmiş olduğu için kendilerini risk altında görmezler fakat aslında daha büyük risk altındadırlar.
bu içgüdü mevzusu yetkililer tarafından yürütülen geniş çaplı bir anketle desteklidir. mama recallarının dağılımına da evcil hayvan sahipleri olarak bugüne kadar yüzlerce kez göz atmış olmamız gerektiğine inanıyorum.

parazit mevzusunu artık konuşmak bile bana baygınlık veriyor ama şunu da yazayım, elime yapışmaz.
çiğ beslenme konusunda uzmanlaşmış hekimler (en meşhurlarından örnek veriyorum ki belki isimleriyle aratarak kendi ağızlarından duymak istersiniz: Karen Shaw Becker, Nick Thompson, Lisa Pierson, Doug Knueven, Barbara Royal) insan tüketimine uygun kırmızı ve beyaz eti standart bir buzlukta en az 48 saat dondurarak campylobacter ve başta toxo olmak üzere diğer parazitlerden kurtulabileceğimizin altını her fırsatta çizer. Bu insanların bir çoğu yaklaşık 20 yıldır çiğ besleme yapıyor ve hastalarına öneriyor. Kısacası siz gerekli önlemleri aldıktan sonra çiğ et parazit yapmaz

elbette elbette elbette herkesin kedisini istediği gibi besleme hakkı var fakat sizin burada aslı astarı olmayan bilgilerle insanların kafasını karıştırmaya hakkınız yok. hakkınız yok diyince de sert duyuluyor ama umarım anladınız siz benim ne demek istediğimi.
iyi geceler.