Kedi Mama İçeriği Nasıl Olmalı?

ezgimi

Merhabalar yavru kedilerim için mama almak istiyorum bu konuda pek çok arkadaş tavsiyede bulundu ancak kafam birkaç noktada karıştı. İçerik olarak dikkat etmem gereken şeyler nedir sizce? Kurutulmuş et olması yahut un olmaması mı yoksa gluten, mısır, pirinç vb içermemesi mi? Aynı anda iki kriteri sağlayan mamalar (kitten) epeyce pahalı uygun fiyatlı olsun istiyorum ama içerikte önceliğim hangi kriter olmalı?

4 CEVAP

LadyAndCat

Minky
“Benim için öncelik tahıl (mısır,buğday,mısır gluteni) olmaması.Pirinç sıkıntı değil.Mısır belki olabilir ki ucuz mamaların çoğunda var.” Demişsiniz.
Tahıllar
Buğday,Arpa,Mısır,Yulaf,Çavdar ve Pirinç benzeri bitki ürünleri ile hasat edilen bu ürünlerin tohumlarının genel adıdır. Dünyadaki temel besin kaynaklarından olan tahıllar ya oldukları gibi tohum olarak yada işlenip un, kepek, nişasta veya yağ olarak tüketilebilirler.
Yani tüm kuru mamaların içinde bu sayılanlar var. Tahılların içindeki bir protein olan Gluteni hiçbir mamadan ayırmak mümkün değil yani sadece hayvanınızı etle beslemiyorsanız :)

elifozdemir

içerik bilgisi olarak konuşmak doğru olmaz en azından kendi adıma böyle diyebilirim doğru olmayan bilgiler de olabiliyor yanlış yönlendirmek istemem ,ben kedilerim için uzun zamandır brit care kullanıyorum bütçeniz nedir bilmiyorum ama çok zorlamazsa deneyebilirsiniz

LadyAndCat

Ezgi Hanım;
Çeşitli fikir ayrılıkları car bu konuda açıkçası. Kedilerini sadece çiğ etle besleyen kimseler de var burda da olduğu gibi...
Mamanın içinde hiç tahıl olmasın diyenler var. Gluten, pirinç, tahıl olmamalı diyenler var. Protein oranı mümkünse çok yüksek olsun diyen var. Acana, Orijen, N&D gibi mamaların protein oranları %45-50’leri bulabiliyor normal mamalarınsa protein değerleri %30-37 aralığında...
Ayrıca küçük bir yanlışı düzelteyim Glutensiz kedi maması çok gereksiz ticari bir stratejidir. Şöyle açıklayayım: Gluten tahıllar içinde bulunan bir bitki proteinidir. Bazı insanlar bunu hazmedemez ve vücutları tepki verir bunun neticesinde çölyak hastalığı oluşur.
Hiçbir hayvan bu hastalığa yakalanmaz dolayısıyla Glutensiz mama gereksizdir.
Az tahıllı mamalar pahalıdır bütçeniz yetiyorsa neden olmasın ama bu mamaların yüksek protein oranları da bazı evcil hayvanlarda alerji, kaşınma gibi şikayetler yaratır bu sefer de alerjik olmayan hypoallergenic mamalar kullanmak zorunda kalıyorsunuz ve kediniz yaş mama bile yiyemiyor sonra...
BENCE;
•İçinde mutlaka et olan bir mama seçin.
•kedinizin yaşına , durumuna göre doğru mama seçin.
•mutlaka haftada 1-2 yaş mama verin ki böbrekleri sağlıklı kalsın yaşlansa da.
•ithal ve bilindik mama markalarını tercih edin.

minky

Benim için öncelik tahıl (mısır,buğday,mısır gluteni) olmaması.Pirinç sıkıntı değil.Mısır belki olabilir ki ucuz mamaların çoğunda ar.Ayrıca protein oranı kitten mamada ortalama %35 olmalı.%38-%40 ideal bence.kıutulmuş et olması daha iyi ama ucuz maçlarda genelde yok olmadığı için emmaz %40 bilmemne proteini olmalı