Erkek Kedi Kısırlaştırma Ne Zaman Yapılır?

Feris

Arkadaşlar merhaba,
İki ay önce sahiplendiğim( o zaman 4-4,5 aylık dedi veteriner) erkek kedim sabahları daha önce miyavlamadığı kadar miyavlıyor( belki daha önce de o saatlerde bu sesleri çıkarıyordu ama işe gittiğimiz için farketmemistik) ve koluma çıkıp çiftleşme pozisyonu alıyor. Sorum şu: Erkek kediler de belli bir süre boyunca kızgınlığa girip sonra normalleşiyor mu yoksa bu kısırlaştırana kadar sürecek mi bu davranışları? Bir de kısırlaştırma için henüz erken mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

17 CEVAP

Kuzucansu44

Minky
Benim kedim zaten kızgınlığa girmedi. Bilmiyorum ama sanırım girse bile 1 yaşında kısırlaştırırdım. Ama herkesin fikrine saygım var

Feris

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Veterinere götürüyorum yarın. Bir ay önce idrar yolu enfeksiyonu geçirdi kedim onunla ilgili son kontrolleri yapıp ona göre operasyon yapılıp yapılmayacağını söyleyecek. Umarım herşey yolundadır da hem biz hem minnik hem de komşular rahat uyku uyuyabiliriz:))

Kuzucansu44

1 yaşından önce yaptırılması tavsiye edilmez. 1 yaşını doldurduktan sonra kısırlaştırabilirsiniz.

Kuzucansu44

Siyamm
Erkek kediniz 6.aydan itibaren ergenlik belirtileri göstermeye başlayacaktır. Ancak operasyon için bedensel gelişiminin tamamlanmasını beklemek en doğrudusur. Erkek kediler için bedensel gelişim ortalama olarak 10 ile 15 ay arasında tamamlanır. Kısırlaştırma operasyonu gelişim tamamlandıktan sonra gerçekleştirilirse erkek kedinin ilerde böbrek ve idrar yolu hastalıklarına yakalanma riski büyük ölçüde azalacaktır.

Siyammm

Avrupa'da erken kısırlaştırılıyor bu konuda bir çok çalışma yapıldı kedilerin sağlığında herhangi bir problem gözlenmedi. İnternete
When ı can spay my Cat yazdığınızda dahi 5,5-6 ay yazar.
Geç kısırlaştırılan erkeklerde testesteronun etkisi ile alan belirleme için yaptıkları idrar (spreyleme) ile ev içinde ağır kokular oluşturmaktadır.
Dişi kedilerin her kızgınlık dönemini çiftleşmeden geçirmesi; ileriki dönemlerde meme tümörü ya da genital bölgede patolojik sonuçlar oluşturabilir. Özellikle yaşın ilerlemesi ile anestezi riskleri ve operasyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkması oranı artmaktadır.
’Erkek kediler cinsel olgunluktan önce kısırlaştırılırsa penisi küçülür ve idrar yolu tıkanıklığına yatkın olurlar teorisinin yanlış olduğu kanıtlanmıştır. 1996 yılında, Dr. Margaret Root Kustritz ve Shirley ve Gary Johnston’ın yaptığı çalışmada, 7 haftalıkken kısırlaştırılan ve 7 aylıkken kısırlaştırılan ya da kısırlaştırılmamış kedilerin üretral çaplarını incelediklerinde hiçbir farklılık tespit edilememiştir. Yapılan kısa süreli veya uzun süreli 15 çalışmanın hepsi, kısırlaştırılmış erkek kedilerde idrar tıkanıklığı insidansında artış olmadığını göstermiştir.

800 kedi üzerinde yapılan prospektif bir çalışmada, 8 ila 12 hafta arasında kısırlaştırılmış olanlarla, 6 ila 9 ay arasında kısırlaştırılmış olanlar kıyaslanmıştır. Kısırlaştırma sırasındaki yaşın potansiyel olarak istenmeyen davranışların sayısı veya oluşumu üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair bir kanıt bulamamıştır

odilesgun

1 yaşına kadar kısırlaştırılmamasını öneren herkese hayretle bakıyorum. kediler erken dönem kısırlaştırılırlar ise (yani daha kızgınlığa girmeden) vücut hormon ile hiç tanışmamış olur ve sağlıkları açısından çok elzemdir. siz bu döneme yetişememişsiniz ancak kızgınlığı geçince (6-13 gün arası) direkt kısırlaştırabilirsiniz. ne kadar erken o kadar iyi.

Kuzucansu44

Benimde erkek kedim var. 1 yaşında kısırlaştırdım. Herkesin görüşü tabiki farklı ama bence 1 yaşından önce kısırlaştırılmamalı.

Siyammm

Bu haller belli dönemlerde olur . .kısırlaştırmassanïz sık sık tekrarlar çiftleşmek için evden kaçar. Kısırlaştırma bir çok hastalığı önler. 6 aydan itibaren kısırlaştırma bilirsiniz bir çok yabancı kaynak bu 6 aylıktan itibaren önerir

Kevserhaksever

Merhabalar, benim erkek kedimde 6 aylıktan itibaren şiddetli denilecek kızgınlık belirtisi göstermeye başladı ve kolumla çiftleşme hareketi başta komik ve sevimli gelse de zamanla şiddeti arttı dehşet verici şekilde bilinçsiz ısırmaya başladı. 7 buçuk aylık olunca da kısırlaştırdım 4.400kg dı ve gayet gelişimi iyiydi. Yaklaşık 2 ayı geçti ve çok çok iyiyiz 2 hafta içinde belirtileri geçti diyebilirim. Erkek kedi hep aktif olduğu için her fırsatta kolunuza yerleşecektir ve her kolunuzu çekişinizde sinirlenecektir. Yanı bizde bu şekilde oldu.

minky

1 yaş çok geç olur.5.5-6 aylıkken kısırlaştırma yapılır.Yabancılar bu konuda bizden daha üstün

Feris

Teşekkürler arkadaşlar kedimi kısırlastıracağım vakti geldiğinde ama bu davranışları o zamana kadar devam edecek mi? Yoksa komşular kapıya dayanacak:))

Feris

Veterinerim de kilosunun yerinde olduğunu ve kisirlastirabilecegini söyledi ama ilk kedimi bu sebepten ötürü kaybettiğim için açıkçası korkuyorum. Sizlerin de görüşlerinizi almak istedim.

benim kedim 8 aylık 3 gün önce ameliyat oldu. son 2.5 aydır kızgınlık geçiriyordu. 2-3 hafta ara ara nispeten azaldı ama son 2 hafta iyice coştu. ne uyku uyuyor ne oyun oynuyordu. veterinerimizle daha önce de konuşmuştuk 1 yıl beklemek sizin için de daha önemlisi kediniz için de zor bir durum. araştırmalarda da 1 yıldan önce kısırlaştırılmasının bi zararı görülmüyor. o kadar bekleyip hayvanınıza eziyet etmeyin derim. biz şimdi pamuk gibi olduk :) bir kaç zaman sakinleşebilir ancak bir sonraki posta daha şiddetli geçiyor. yani ameliyat olana kadar geçmiyor malesef. sağlıkla büyüsün kediniz :)

Ayseocal21

Dişilerde 5.5 aylıktan itibaren eğer bir dönem kızgınlık gösterdiyse 2.ye beklemeden yapılması gerekir erkeklerde de aynı şekilde ama 6. Ayda veteriner kontrolüne giderek yapılabilir