Elektrik Prizlerini Yiyor

golgekaya

koronadan dolayi ailemin evine geldim ve 2.5 hafta falan oldu sanirim dolayisiyla kopegim de annemlerin evindeki odamda yasiyor annem kopeklerden korktugu icin evde rahatca gezemiyor yani salona goturdugumde tasmayla goturuyorum gunde 1 2 saat sitenin bahcesine indiriyorum genelde de benimle birlikte odamda kaliyor yemek banyo gibi ihtiyaclarim disinda hemen hemen hic yalniz birakmiyorum ama mesela 10 dk yalniz biraksam prizi yerinden sokuyor mobilyalari yiyor mobilyalar zaten benim ve bunlari onemsememeye calisiyorum ama ailemin evine bu kadar zarar vermesi beni cok uzuyor yapmamasi gerektigini bildigi halde ne zaman odadan ciksam bir seylerin bozulmus oldugunu goruyorum ve cidden yoruldum onlar da onemli degil sorun yok diyorlar bir yandan kopegi egitime mi yollasak kopegi sahiplendirsek mi gibi seyleri alttan alttan soylemeye basladilar benim evimdeyken bu kadar sorun cikarmiyordu 6 7 saat yalniz kalsa evde cogu zaman bir seye zarar vermemis oluyordu ama bu evde verdigi hasarlardan ben cok biktim bunu nasil duzeltebilirim daha yavru oldugunu ve bunlara katlanmam gerektigini biliyorum ama ailemin evi ve ben cok mahcup oluyorum

14 CEVAP

mrs46

anlaşılan kime diş geciririm diye ugrasıyor liderlik yapmak için :)) daha önce sizinle yaşıyordu ve lider sizdiniz ama şimdi evde başkaları var, onlarda şansını deniyor :)) evdeki tüm aile bireyleri ona konulmuş kurallarla ilgili aynı davanırsa sorun kısa sürede çözülür. bir de; üzerine atladığında arkasını dönsün babanız. her atlayışta iletişim kurmayıp arkasını dönsün.. bi süre deneyip atlamayacaktır. :)

Kuzucansu44

Köpeklerin böyle alışkanlıkları vardır. Her bir mobilyayı veya başka bir şeyi ısırdığında sert bir şekilde (bağırmadan) hayır deyin. Devam ederse ağzını oradan çekin çektiği anda aferin gibi sözler söyleyerek onu övün ve ödül maması verin. Zamanla mobilyaları ısırmayı bırakacaktır. Ama ısırmasının tek sebebi oyun oynamak istemesidir. Benimde 3 köpeğim var, onların mobilya ısırma alışkanlığı yoktu ama oyun oynarken ısırıyorlardı. Bu yöntemle alıştırdım

Siyammm

İnternette kablo kılıfları var nalburdada bulursunuz belki

golgekaya

yapmamasi gerektigini biliyor benim onumde asla isirmaz ben odadan cikinca her seye zarar veriyor kendi evimde olsa yine tolere ederim hani orada da bir suru masraf cikardi ama ailemin evinde olunca cok zorlaniyorum ve bu surec de baya bir uzayacak gibi duruyor

golgekaya

kablo kiliflarini ne yapmaliyim??

Siyammm

Kablo kılıfı yazın çıkar . Kablolarınïz zarar görmez yada daha az görür. oraya sirke veya kolonya sürersiniz belli aralıklarla bïrakır

golgekaya

kablolari zaten topluyorum onunde ya da yetisebilecegi bir yerde asla oyle bir sey birakmam kabloyu gectim onlari zaten parcaliyor buyuk sarj kisimlarini kablonun ucundaki gece lambasini bile parcaliyor benim derdim kaldiramayacagim seylerde duvar carsaf mobilya priz bunlara da zarar veriyor komple duvardan sokuyor kabloya onu taksam koruyucusuyla yutar ama artik kablo gibi maliyeti dusuk seyler umrumda bile degil

Siyammm

Kablonun maliyeti değilde elektrik çarpabilir .

Bulutcemre

Belki mekan değişikliği ve odada uzun süre sınırlı alanda kapalı kalmasından dolayı stres de etkileyebilir davranışlarını yani zaten siz yokken yapıyormuş bir nevi kendince cezalandırma yöntemi gibi. Hem korkan biri varsa evde onu da hisseder.

golgekaya

normal telefon kablosundan bahsetmiyor musunuz anlamadim prizlerin icindeki kablolardan mi koruyayim

golgekaya

yani uzun sure yalniz kalip da etrafa zarar verse bu durumu anlayisla karsilarim ama dedigim gibi yemek disinda odamdan pek ayrilmiyorum yani gunde maksimum 1 2 saat kadar ayri kaliyoruz ve ben gider gitmez bir seyleri sokuyor yiyor yeni oyuncak alayim belki ilgisi oraya dagilir dedim yorumlarinda saglam denilen oyuncak toplam 10 dakika dayanmadi maddi manevi yipraniyorum en iyi yapabildigim sey cigneme cubuklari vermek birkac dakika boyunca ben olmasam bile oturup onlari yiyebiliyor

mrs46

merhaba,
belli ki köpek arkadaşımız stresse girmiş düzeni değiştiği için.. öncelikle, tabi ki önce onun saglıgı ve guvenligi icin prizlere bi çözüm getirmeli ve onunla oyun oynarken kaliteli zaman devam etmeli ve de standart duzenindeki mama saatleri, yürüyüş, tuvalet ihtiyacı tüm bunların düzenini bozmamaya özen göstermeli ve de kemirme için köpegin kilo ve ebatına uygun kemik verilerek oyalanmasını öneririm nacizane.. umarım bir an evvel gecici de olsa, yeni düzenine cabuk alışır :)

golgekaya

tesekkur ederim 2 gundur daha dikkatli davranmaya calisiyorum gunde 4 5 kere disari cikiyoruz ve onu 5 dakika odada yalniz birakip gelince odullendiriyorum ve su anki durumumuz daha iyi diye dusunuyorum cikardigi prizlerin onune mobilya cektik fakat hala acikta panjurlarin ve isigin dugmeleri duruyor onlara yapabilecegim bir sey yok bu yuzden yavas yavas yalniz kalmaya alistirmaya calisiyorum ve daha cok sozumu dinliyor 2 gundur cok daha iyiyiz diyebilirim simdiki en buyuk sorunumuz benim yanimda melek gibi olup babami gorunce bir ordan bir buraya kosturmasi ve ustune atlayip isirmasi babama biraz sert davranmasini soyluyorum ama o da bunu yapamiyor bu durum disinda evde ve disarda daha iyiyiz tesekkur ederim :)

golgekaya

yani babam cok seviyor su an evde kayaya karsi en sert davranan benim zaten babam sevdigi icin hic kizamiyor aslinda diyorum hani yanlis bir sey yaptiginda buna izin vermemesini ama o hic kizamiyor oyle olunca da kaya babami gordugu an deliriyor saga sola kosusturmaya atlamaya basliyor kaya surekli babami isirinca bu sefer babam kayayla daha az ilgilenmeye basladi gunde toplasam 5 6 dakikadir gorusmeleri onda da kaya isiriyor iste kardesime de nasil davranmasi gerektigini ogretmeye calisiyorum ama evdeki gibi olmuyor illa simariyor onlari gorunce haklisiniz bir zamanlar benimle verdigi alfalik savasini simdi digerleriyle veriyor ama zaten kardesim de babam da cok ilgili degiller bunun ustune gitmiyorlar yani bu yuzden sadece ben ilgilenmeye devam edicem ve onlarla olan gorusmeleri de uzun bir sure kayanin simarmasiyla gececek sanirim :/