Kedim Ve Öğünler

fentax

Merhaba arkadaşlar kedim obez. Yani 7 kilonun üstünde diyebilirim ve kısır bi kedi. buna rağmen babam surekli mamasini birakiyor ve kisir mamanin yanina normal mamada koyuyor. Ama bi turlu anlatamiyorum bana sorarsaniz ben sabah ogle akşam bi avuc civarinda koymayi düşünüyorum ama bugun denedim gizliden gene mama vermiş. yanlış yapiyosun boyle güzel diyor. anlatamadim gitti ben mi yanlis düşünüyorum yardım edermisiniz

11 CEVAP

mercanslmz

Ya banaa göre öğün vermek daha doğru benim kesimde obezlik yok ama ben öğün veriyorum mamayı bi anda azaltmayin normal verdiğiniz den biraz daha az biraz dhaa az sonra dediğim gibi uygulayin

TATA4242

Normalde mamanın kg oranına göre yazan kalori miktarına bakılırsa,kediler için günde ortalama 60 gram yeterlidir.Obez bir kedi için ise,bu oran yaklaşık %20 azaltılmalıdır,azaltma yapmadanda zayıflama sağlanabilir,ancak daha uzun sürer.Doyması için çoğunluğu su içeren yaş mama ile beslenmeli ve su içme oranı dengelenmelidir.Protein oranı yüksek mama verilmeli,mümkün olduğunca az karbonhidrat ve tahıl içeren mamalar tercih edilmelidir.Kısır kedi mamasından,yüksek karbonhidrat oranı ve düşük yağ oranı sebebiyle uzak durulmalıdır.Karbonhidrat demek,kilo demektir.Bu sebeple,karbonhidrat içermeyen mama olmaması sebebiyle,en azından minumum düzeyde içerenler kullanılmalı.
Kediniz istediği kadar mama istesin bunun harici mama vermeyin.Kedilerde 0.5-1 kg fazlalık insana göre 15 kg fazlalığa eşittir.
Ayrıca obez kedilerde aşağıdaki sorunlar görülür.
-Böbrek yetmezliği

  • Karaciğer yağlanması

  • Kronik enfeksiyonlar

  • Kalp hastalıkları

  • Osteoarthritis (kedilerde ağrılı eklem hastalıkları)

  • Yüksek tansiyon

  • Ve fazlaca Kanser türü

(Kedinizin kilosu) X (30) + (70) = Gereken enerji(kalori)

Kediniz 7 kg X 30 + 70 = 280 kalori

Yani kg oranına göre 4200 kcal kalori içeren bir mama kullanıldığını varsayarak,280 kalori demek.Bu ise yuvarlar isek 65 gram yapıyor.

mercanslmz

Bence her öğün yarım çay bardağı verin gün içinde 2 çay bardağına yakın yemiş olur ve yeterli kalır bence arada da yaş mama verebilirsin

LadyAndCat

7 yaşındaki kediniz artık genç değil.
Orta yaşlı:)
•7-10 yaş: orta yaş.
•10 üzeri: yaşlı.
Sevgiden Baba’nız kıyamıyor o istedikçe mama veriyor sanki ona kedisi aç gibi geliyor :)
Hani Annelerde olur ya “yesin benim tosunum” misali. Babanız o yedikçe mutlu oluyordur.Baba kalbi :)
Lütfen tatlı dille anlatın yanlış yaptığını çünkü şişmanlık, obezite nasıl bizler için sorunsa ve sağlığımızı olumsuz etkiliyorsa aynısı onlar için de geçerli!
Onların da bir midesi, bir karaciğeri var, iki gözü ve bir kalbi var. Genetik benzerlikler oldukça fazla. Bizim yakalandığımız hastalıklara onlar da yakalanıyorlar:
Obezite, karaciğer yağlanması , şeker hastalığı, kalp hastalıkları, solunum yetmezliği ve kanser !
Çok sevdiğiniz kediniz şeker hastasıysa ve sürekli olarak insülin iğnesi yapmak zorunda kalırsanız ne olacak? Onun sağlığını bozuyorsunuz. Lütfen yapmayın.
Şişman kedi ne kadar güzel ve sevimli gözükse de yapmayın! Onun sağlığını bozup hasta etmeyin.
TATA4242 hastalıklar konusunda güzel bir yazı paylaşmış.

LadyAndCat

Ben küçük çay bardağı kullanıyorum. Mama miktarını ölçmek için. Ölçülü mama kabı da alabilirsiniz veya mutfak ürünleri satan bir yerden benzer bir şey olabilir.
Yarım çay bardağı 22 gr
Küçük bir çay bardağı 42 gr
1,5 çay bardağı 60-65 gr
2 çay bardağı da 85 gr kadar yapıyor.
Mama paketlerinin arkasında kilolarına göre yemeleri gereken günlük gram miktarı yazar.
Kilolu bir kediye bir günde yemesi gereken miktarı tek seferde verirseniz iştahlıysa hepsini yiyecektir ve yine bir süre sonra yemek için ağlayacaktır.
Tavsiyem günde 3-4 kez yarımşar çay bardağı şeklinde beslemenizdir.
Böylece günlük olarak 2 çay bardağı yani 85 gr kadar mama yemiş olur.
Normal bir miktar :)
Erkekse daha iri ve kaslı olacaktır yani daha ağır.
Erkekse 4 - 5.5 kg
Kızsa 3 - 4.5 kg kadar olması normaldir ve sağlıklı kilolarıdır.
Kedinizin cinsine, yaşına, uzunluğuna göre değişiklik gösterir kilosu...

Leyl003

Vet. kedim için obez olma yolunda demişti.. kısırlastırmadan önce mama kabini sabahtan dolduruyordum.. zaten gun buyunca onu yiyordu.. doyunca yemiyordu.. o zamanlar fitti :))ama şimdi oyle bişey yapsam hepsini sabahtan yer bi daha ister.. artik ben ölçülü veriyorum mamayı.. öğün öğün veriyorum.. kediler dakik varlıklar bu düzene alıştı bizimkisi.. ama malesef annem bize geldiğinde durum değişiyor.. bi sürü kaçamaklar veriyor.. kedim annemi görünce ayrı bi mutlu yani :))

fentax

7 yaşında var bu arada. tesekkur ederim sizce hangisi doğrudur öğün ogun vermekmi direk oraya koymakmi

mercanslmz

Direk ortaya koyarsanız iştahlı bı melek galiba yer ve yeniden ister o yüzden ogun veri

fentax

Valla katılıyorum size ama umarim babama anlatabilirim bunu. gizliden gizliden vermeye çalışıyor hemde normal mama vermiş soruncada boyle guzel gibi biseyler diyor yanlis yapiyorsun diyor. vallahi şiştim bende

mercanslmz

Babanıza anlatmaya çalışın çünkü ciddi bı sağlık problemi olabilir... Sevindim sizin gibi bir annenin elinde çok sağlıklı ömrü olacak

TATA4242

Dilerseniz kullandığınız normal mamayı paylaşırsanız ve kısır mamanızı paylaşırsanız,daha fazla yardım edebilirim.