Evde Kedi Mamaaı İçin Et Nasıl Pisirilmeli

Zeynepulku

Merhaba, evde kedime yas mamayi kendim yapıyorum. Sebzelerle eti bir kapta başlayarak yapiyorum. Besin değerini en zengin tutabilmek için nasıl pisirebilirim? Haşlamak mi yoksa pişirmek mi besin değerini daha zengin tutar?

10 CEVAP

BalliBadem

Haşlayın ama suyunu atmayın olabildiğince az ısıda kısa süre pişsin ne kadar az pişerse o kadar vitaminli ve ısıl işlem görmüş kemiği asla vermeyin

srplzngl

fırında ya da tavada az pişirin. haşlayınca su az bile olsa besin değeri kaybını kontrol edemiyorsunuz. et önceden 48 saat dondurulmuşsa içini çiğ bırakabilirsiniz, toxo riski kalmaz. tazeyse sizin seçiminiz. insan tüketimine uygun etleri dondurmaya bile gerek yok normalde.

srplzngl

kediler bakteri ve parazitleri tolere edebilecek şekilde yaratılmışlardır

ZehraBulutt

Az suyla kısa süre haşlıyorum ben, su cok olursa vitamini suda kalıyor, aynı sekilde et çok pişerse vitamini ölüyor.

sarmanbirkedi

Az suda az haslamak arkadaşın dediği gibi en iyisi

Kedidelisi12

Etin az pişmişinin toksoplazma paraziti riski ni lütfen unutmayın. Ben iyi pişmesinden yanayım. Az pişmiş kıvamdaki et insanda bile bu hastalığı yaratabiliyor

BalliBadem

Kedilerin mide ph ları insanlarınkinden farklı

srplzngl

en iyisi buharda pişirmek, sonra ızgara/tava, sonra fırın. en kötüsü haşlamak.

srplzngl

sebzeleri haşlayabilirsiniz. sebzelerdeki besinlerin büyük kısmını karnivorlar biyolojik olarak kullanamaz hatta fazla sebze diğer besinlerin emilimini de engelleyebilir. sebze olarak çok az miktarda kıvırcık kara lahana (kale) güzel olabilir. tarifinizde balık yoksa şart değil ama normalde çok az kale k vitamini açısından iyi olabiliyor. zorunlu değil, zaten çok koyarsanız kedi beğenmeyebilir. onun dışında yeşillik olarak kediler buğday çimi yiyebilir. besinsel açıdan zengindir ve bir kısmını kediler kullanabilir. tabi mamaya katmanız için söylemiyorum, zaten pişirilmiyor. demek istediğim kedilerin biyolojik olarak kullanabildiği sebzeler çok az, fazla miktarın lüzumu yok.

Raubeyaz

Kızartılmış et ve tavuk bir süre sonra alerji yapıyor, en iyisi yağsız bir şekilde fırında ve ya haşlama