Kedim Dışarıya Alıştı

busrylmz

1.5 sene once sokaktan kedi aldik evde bakıyorduk annemin köye gitmesiyle kediyide götürdü ve kedi orda sokaga alıştı tekrar il e eve döndüklerinde kapida bekleyip saatlerce dışarı çıkmak icin miyavliyo bizimkilerde surekli yollamış karni acikimca tekrar giriyor uyuyo yiyo iciyo tekrar cikiyo bu süreçte ben burda degildim. kedinin disari çıkıp eve girmesi beni rahatsiz etmeye basladi sonucta mikroplar eve giriyor.dedim kapinin önüne yuva yapalim olmadi.disari salmasak miyavliyo eve geri dondugunde kapiyi acmasak miyavliyo oneriniz nedir

6 CEVAP

cckzk

Ben sokaktan dört aylık bir kedi sahiplendim. O da sürekli kapı önlerinde miyavlayıp çıkmak istiyordu. Hatta konu hakkında soru da açmıştım. Yönlendirme usulu ile %80 gürültüsünü kesebildim fakat halen arada miyavlıyor. Bir aylık bir süreçte, ne zaman kapının önünde miyavlasa oyuncaklarla avutuyorum,ip peşinde koşma vs. ile dikkatini dağıtıyorum. Sonrasında yorulup uyuyor. Her çıkmak istediğinde onu ev içi aktivitelere yönlendirdiğim için de, enerjisini pozitif anlamda harcayıp miyavlamamasını sağlamış oluyorum. Ama artık şöyle yapıyor, ilgi istediğinde, farklı odalardan kapı önlerinden miyavlayıp ara ara dönüp yanıma geliyor. Oyun oynamak için. Biz de o miyavlayınca oyun oynuyoruz. Gece ise ışıklar kapanınca hep uyuyor. Ama henüz yeni ışıklar kapanıp yatma moduna geçildiğinde miyavlıyor. O saatte oyun oynamayı alışkanlık edinmesin diye müdahale etmiyorum. İlk gün 30 dk miyavladı, sonraki gün 18 dk miyavladı. Daha sonra 2 dk miyavladı, ilgilenmeyince, artık miyavlamıyor. Oda içerisinde en fazla yarım saat kendi halinde vakit geçirdikten sonra yatağına gidip uyuyor.

britishoglum

Dışarda birçok kediden hastalık kapabilir, köpek parçalayabilir. Eğer dişiyse ve kısır değilse hamile kalabilir. Dışarıyı unutturacak şeyler yapın. Oyuncaklar alın, oyunlar oynayın. Vaktinizin çoğunu onunla harcayın

BalliBadem

Eve almama lüksünüz yok kusura bakmayın evde oyuncaklarla oynatın ödül yemi verin yani evi dahada sevmesini sağlayın ve dışarıya salmayın başına iş gelebilir dışarıda şimdi beyaz sirkeli suyla silebilirsiniz ama haftada 1 en fazla 2 kere silinir (%60 su %40 sirke)

busrylmz

erkek, alıştırmış annem unutmasi imkansiz gece 3 4 miyavliyo çıkmak için

Alışması imkansız diye birşey yok ne kadar miyavlarsa miyavlasın kapıyı açmayın bir süre sonra anlar

sarmanbirkedi

Eğer bahçenin genisse etrafta köpek ve trafik yoksa uzmeyin çıksın. Herhangi bir tehdit varsa çıkmamalı