Üriner Rahatsızlık

sarmanbirkedi

Arkadaşlar merhaba. Veteriner değilim ama kedi bakımında bilgiliyim. Geçen burada kedisi böbrek sorunu çeken birine veterineri sadece üriner kuru mama vermişti ve yaş mama verme demişti. Aynısını bugün başka yerde de gördüm. Lütfen sadece bilgisi olan aydinlatabilir mi. Kedilerde böbrek sorunları ya uzun süreli kuru mama kullanımı yani susuzluktan ya da başka bir sebepten oluşuyor. İyi de bu halde daha fazla su yani yaş mama önermek aslında gerekmez mi?

13 CEVAP

srplzngl

haklısınız.
özellikle ilk ve son linkte bahsettiğiniz konuların üzerinde duruluyor.

Sselin1

Genel olarak böbrek rahatsizliklarinda kedilerin böbreklerinde struvite denilen taşlar oluşuyor. Bu özel kuru mamalarda bu taşlarin erimesi icin yogun idrar asitlestirici var. Zaten uzun sure degil sadece tedavi amacli kullaniliyor. Normal Yaş mama tek basina taslari eritme özelligine sahip degil. Bir sekilde urinary icerikli yaş mama ya da kuru mama kullanilmali. Mesela farminanin bu tarz yaş mamalari da var. Ama satmadiklari icin vetlerin önerecegini sanmam. Yanlis hatrlamyorsam rabia arkadasimzin kedisinde böbrek tasi degil. Kum ve mesane kalinlasmasi vardi.

BalliBadem

Kesinlikle hatta kuru bırakılıp yaş mamayla beslenmeliler saçmalık işte kedisi üriner hastalanıp ev yapımı mamayla iyileştiren çok duydum

sarmanbirkedi

Bilgisi olan yok mu. Güncel !

sarmanbirkedi

Teşekkürler baktım olunca okuyacağım.

sarmanbirkedi

Vaktim?

Faytekin

Burda Rabia diye bı arkadaş vardı,bu sorunu kendi çözmüş evde yaptığı mamalarla ve kızılcık suyuyla,veterinerlerin önerdiği ve uyguladığı hiçbir tedavi işe yaramamış kendisi iyilestirmis kedisini.

sarmanbirkedi

Evet öyle olması gerektiğini düşünüyorum ben de. Kedinin böbrekleri hasta hala basıyorlar kuru mamayi bir de yaş mama verme diyorlar. Şaka gibi acaba fakültelerde ne öğretiyorlar?