Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Her Gün Yaş Mama Vermenin Zararı Olur Mu?

ceylank
ceylank

265 Puan

Benim kedim çok yemek yiyen bir kedi değil. Gün 100grlık yaş mamanın yarısını yiyor ayrıca biraz da kuru mama yiyor. Ben de her gün yaş mama veriyorum. haftada 2 gün yeter diyorlar. Fazlasının zararı nedir?


15 CEVAP

sarmanbirkedi
sarmanbirkedi

14913

Zaten bilinçli insanlar kedilerini kisirlastirdigi için böyle bir sorunla karsilasmazlar. Ayrıca lütfen bir yerlerimizden uydurmayalim yaş mamalar yüksek protein ve yağ oranına sahipken çok az karbonhidrrat içerir yani kedi abur cuburu falan değil gayet sağlıklı! Ayrıca taş yapan bir şey varsa o da kuru mamadir araştırın biraz.


Naruto88
Naruto88

755

Yabancı dilim iyi olduğu için hem almanca sitelerinde hem İngilizce sitelerde çok fazla araştırma yaptım. Yabancı gelişmiş ülkelerde daha çok yaş mama tüketiliyor, fakat gelişmekte olan ülkelerde daha uygun olduğundan kuru mama tüketiliyor. Yaş mama kediler için daha sağlıklı, sıvı oranı fazla olduğu için. Özellikle nd schesir naturea gibi yaş mamalar kediler için çok faydalı. Dişe böbreklere zarar veren mamanın içeriğindeki tahıl, un, şeker vs. Yoksa yaş mama dişlere zararlı değil. Catinfo.org türkçeye çevrilmiş makale var. Onu okumanızı tavsiye ederim.


Kevserhaksever
Kevserhaksever

12981

Kaliteli bir yaş mamaysa sorun olmaz fakat yaş mama hergun yemesi diş sorunlarına yol açabilir. Kuru mama yeme oranı yaş mamaya oranla daha fazla olmalı diye düşünüyorum günlük olarak. Hergün yaş mama yemesi kuru mamaya karşı yanasmamasina da sebep olabilir arkadasimin kedisinden biliyorum sadece yaş mama yiyor ve obez şuan.


britishoglum
britishoglum

3695

Yaş mama sağlıklı. Çünkü bir kedinin ihtiyaç duyduğu şey yüksek nem ve yüksek protein. Doğada yakaladıkları canlılar ile bunları zaten karşılıyorlar. Ama biz önlerine kraker gibi kuru mama koyuyoruz. Bunun sebebi de kuru mamaya daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşıyor olabilmemizden kaynaklı . Kedimi kendi yöntemlerim ile beslemeyi çok isterdim lakin ben onu sahiplenmeden önce kuru mamaya zaten çoktan alışmış. Şimdi vazgeçiremem zaten ama yine de elimden geldiği kadarıyla azaltmaya çalışıyorum


BalliBadem
BalliBadem

121963

Evde yapmanızı öneririm
Kedilerin böbrek sağlığı için yaş mama çok önemli kediler çöl hayvanı olduğu için suyu besinden alma eğilimindedirler yeterli suyu kendileri içmezler buda ileride üriner ve böbrek hastalıklarına sebebiyet verir


Suraemir
Suraemir

12117

Yaş mamayı dışardan almayın ben gibi yapın verin hergün verin :) ben evdr yapıyorum hepsinden daha sağlıklıdır bence 8 aylık bizimkisi oldu 4 kg koşturması neşesi kakası herşeyi gayet iyi hem bol su tüketmiş oluyor böbreklerin çalışması iyi bence,et suyu kemik suyu vs daha iyi oluyor suda içiyor aynı zamanda tabi çişinide 4-5 defa yapıyor bu kadar suya karşılık normal diye düşünüyorum


787891
787891

117802

Dişlerini hindistan c. Yağı ile fırçalarsanız sıkıntı olmaz yiyebilir


elifozdemir
elifozdemir

424

kuru mama ile besliyorum ,haftada bir en fazla iki defa veriyorum yaş mama chefs choice kullanıyorum. Sürekli versem kuru mamayı yemez sanırım.


sarmanbirkedi
sarmanbirkedi

14913

Yoo gayet de yer. Haftada 4 defa yaş mama veriyorum çünkü kedimin bobrek sağlığını önemsiyorum. Kuru mamayi da yiyor. Eğer kedinizi gerçekten seviyorsanız kuru zehirlerin yanında içinde en azından su olan kaliteli yaş mamalar verin.


BalliBadem
BalliBadem

121963

@elenil kediniz ileride üriner hastalığa yakalanırsa yada kanser çok kötü olur çünkü kuru mama özelliklede sadece kuru mama vermek bu hastalıkları getirir ileride


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 238 Görüntüleme
  • 15 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 24778 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR