Köpeğim Şeker Hastası Mı?

ranteveteriner

Vet. Hekim

Köpeklerde Diyabet Nedir?
Köpeğim Şeker Hastası mı?

Diabetes Mellitus (diyabet), tüm köpekleri etkileyebilen nispeten yaygın bir kronik hastalıktır, ancak beş yaş ve üstü orta yaşlı köpeklerde daha sık görülür. İnsidans yaşla birlikte artar. Nadir durumlarda genç yavruları da etkileyebilir.

Köpeklerde diyabet, insanlar için olduğu gibi Tip 1 veya Tip 2 olarak sınıflandırılır.

Tip 1 diyabet, köpeğin kan şekeri seviyelerini düzenleyen hormon olan yetersiz insüline sahip olduğunda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabet, köpek insüline yetersiz cevap verdiğinde ortaya çıkar. Tip 1 köpeklerde daha sık görülen bir şeker hastalığı türüdür.

Diyabet metabolik bir hastalıktır. Metabolizma, vücudun yenen yiyeceklerden enerji ürettiği süreçtir. Yiyecekler proteinler, karbonhidratlar ve yağlardan oluşur. Sindirim sistemi, yiyeceği vücudun yakıtı olan şeker ve asitlere ayırır. Bu yakıt hemen kullanılabilir veya ileride kullanılmak üzere hücrelerde saklanabilir. Metabolik bir bozukluk, bu süreç vücuttaki anormal kimyasal reaksiyonlarla bozulduğunda ortaya çıkar. Karaciğer ve pankreas gibi organlar hastalıklı hale geldiğinde veya normal şekilde çalışmayı bıraktığında metabolik bir bozukluk da gelişebilir.

Ne yazık ki, diyabet için bir tedavi yoktur, ancak hastalık etkili bir şekilde yönetilebilir, böylece köpeğin yaşam tarzını büyük ölçüde bozmaz. Diyabetin başarılı bir şekilde yönetimi, insülin tedavisi ve özel olarak tasarlanmış köpek maması ile elde edilebilir. Tedavi edilmeyen diyabet, köpeğiniz için karmaşık, hayatı tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yazının Devamı için Köpeğim Şeker Hastası Mı? yazımızı okuyabilirsiniz?

Sağlıkla Kalın
RanTe Veteriner Kliniği

3 CEVAP

dilaraxx

Bu konuyu araştırmıştım daha önce bildiğim kadarıyla kedilerde de görülüyor

LadyAndCat

Evet Dilara kedilerde de görülüyor tıpkı insanlarda da olduğu gibi ;)
Sağlığıma ve can dostlarımızın sağlığına dikkat edelim ki diyabet hastalığına yakalanmasınlar.
Rante Vet.Kliniği bilgilendirme için teşekkür ederiz.

Kedilerde de Şeker Hastalığı oluşabiliyor. Özellikle bir çok hasta sahibimizde gördüğümüz bir durum var "kedim tombik olsun mırnık mırnık olsun top gibi olsun" normalde evcilleştirilmiş de olsalar kedigiller zarif ve ince beden yapısına sahip hayvanlardır.
özellikle aşırı besleme nedeniyle kilo almaları halinde yağ dokusu arttığından tip 2 diyabetin kedilerde daha sık görüldüğüne tanık oluyoruz.

kedinizi ölçüsünde ve sağlık durumuna göre beslemeye özen gösteriniz.
Evet tombik tombik kocaman patilerle daha sevimli duruyorlar ancak sağlıklı hayvanları hasta etmemek gerekir.

Biz de sizleri seviyoruz kalp kalp kalp