Scottish Fold Topallama Osteokondrodisplazi

Kocalex

Merhabalar
1 yaş 2 aylık scottish fold cinsi erkek kedim 1 yaşına kadar herşey normalken 1 yaşında topallamaya ve sol patisini havada tutmaya başladı özellikle uyandıktan sonra felan neyse veteriner hekime götürdük birşey yok ödem fln toplanmış olabilir dedi bi iğne yaptı sanırım felçli kediyi bile kısa sürelikte olsa kaldırabiliyomuş 1 hafta tamamen geçti sonra geri başladı az az tekrar götrdük bu sefer 3gün ardarda yaptı ve b vitamini yaptı 1 1,5 ay geçti tamamen topallaması fakat 3,4 günden beri yine topallamaya ve sol patisini havada tutmaya başladı.veteriner hkm asla osteokondrodisplazi olamaz dedi belirgin şeyleri olurmuş onun.Fakat bn araştırdım kimi az kimi fazla hissetsede kesinlikle bulunuyormuş bu kedilerde.Peki yapabileceğim ne var öğrenmek istiyorum

37 CEVAP

ZehraBulutt

Maalesef ki scottish kedilerin çoğunda var bu eklem rahatsızlığı az veya çok, mutlaka röntgeni çekilmeli veterineriniz başından savmış resmen, başka bir doktora gidin, eklem rahatsızlığı var ise hayat boyu ilaç kullanması gerek.
Bu hayvanlar kesinlikle çoğalmamalı artık, bir bunlar bir de iran kedileri, bu hayvanlara bakınca bende acıma hissi uyanıyor, scottish ve iran sahipleri alınabilir ama bu kediler özürlü arkadaşlar, insanların zevkleri için kurban edilmişler ne yazık ki.
Aynı şey köpeklerde de var, puglar, french bulldoglar, pekineseler vs. doğada asla ortaya çıkmayacak görünümdeki hayvan ırkları insan eliyle oluşturulmuş.

Shaco

daha çok 2 scotish çiftleşmesiyle olan yavrularda daha çok oluyor brisith scotish çiftleşmesi gerekir ama bazılarında olabiliyor zaten kemik eklem hastalıkları kedi büyüdümü ortaya çıkıyor o veteriner geçiştirmiş gibi geldi olabilme ihtimali var ama ödem yada bir çarpmada olmuş olabilir topallıyorsa başka veteriner var mı götürebilceeğiniz

sarmanbirkedi

Kesinlikle başka bir veterinere almalısınız. Anne ya da babadan en az biri fold ise risk var demektir. Bir arkadaşın dediği gibi youtubetan MilaLuna kanalına girip ilgili videoyu izleyin ve gereken testleri yaptırın. Eğer hastaysa kediniz glukozamin vs tedavilerine başlansın

BalliBadem

"heretozigot foldlarda dahi az şiddetli bile olsa osteokondrodisplazi şekillendiği belirtilmiş, Her türlü lezyonun ağrı yapabilme durumu söz konusudur."
"Çalışmalar sonucunda her Scottish Fold kedi osteokondrodisplazi hastası olduğu için tedavi görmesi gerekiyor."
Ebeveynlerin biri dik kulak olsada geçerli bu gen aktarımından dolayı

sarmanbirkedi

Geçmiş olsun. Işte siz o kediyi almasaydiniz başkası almasaydi o almasaydi kedi ticaretcileri artık üretim yapmazdı

anjelik123

Eklem rahatsızlığı olan bir kedi. Bazılarında hiç olmama ihtimalide var tabiki. Tavsiyem başka bir veterinere daha danışmanız

Maalesef arkadaşlarında dediği gibi scottish cinslerde eklem rahatsızlıkları olabiliyor, başka bir veterinere gidin kediniz tam anlamıyla kontrol edilsin röntgenlerle, tam kan tahlili ile böbreklerine,karaciğerine bakılsın, daha çok bilgi almak istiyorsanız MilaLuna adlı YouTube kanalında alakalı video var

Kocalex

Yani acilen bu cinsin çoğalması yasaklandırılması gerek o zaman zaten araştırmada yapılmış hepsinde bulunduğu kanıtlanmış uzmanların dediğine göre

dtaylan03

Benim fold kedim henüz 4.5 aylık iken arka sağ ayağını düzgün basamaz olmuştu. Yürüyüşü hareketleri anormal idi. Kanepeye bile zıplayıp çıkamaz olmuştu. Kardeşi tarafından bolca dayak yemeye başlamıştı. Geniş bir tahlil ve röntgen çekimleriyle tarama yapıldı. Sağ ayak bileğindeki eklemde sorun olduğu keşfefildi. Anne babasında da yanlış eşleşme yoktu. Ancak büyük dedelerinde de sorun olabilir genetik olarak onu taşımış olabilir denildi. Eklem ve kemik gelişimini destekleyici vitaminler ile ağrısı çok arttığında ağrı kesici dışında yapacak çok bişi olmadığı söylendi.

BalliBadem

Kedi alınmasına karşıyım alınacaksada atalarında fold olmamalı sonra yazık oluyor

Alaracatlover

Dik kulak demek british shorthair demek değildir :) scottish straightde olabilir ama SxS kesinlikle (%90) bu hastalık var. SxB ise ya var ya yok tarzı :) Başka veterinere başvurmanızı yoksa topaklandığı partisinin röntgenini isteyiniz:)

Alaracatlover

Scottish fold scottish straightde de var bu yüzden seçereli BxS olmasına önem gösteriliyor

BalliBadem

Bu kedilerde küçüklükten ilaç vitamin tarzı şeyler kullanılmaya başlanılmalı diye biliyorum (veterinere danışılarak) yazık çok acı çekiyordur kedinizi yavrulatmamanızı ve birdaha kedi alırsanız sağlıklı bir ırk seçmenizi öneririm tabi en iyisi almamak

Shaco

genede olabilir ihtimal düşse dahi

Shaco

British tamamda scotish kedi fazla sahiplenme taraftarı değilim çok sıknıtı çekiyorlar eklem hastalıklarından bazen suratlarındada olabiliyor