Ped Dışında Bazende Halıya Tuvalet Yapıyor Bu Durumun Önüne Nasıl Geçebilirim?

Polo35

Öncelikle merhaba burada yeni ve eğitim konusunda acemiyim sürekli video ve yazılar okumaktayım. Bu yüzden kafam çok karışık. 4 aylık olarak erkek chihuahua "POLO" sahiplendim ve 1 aydır birlikteyiz. Corona olaylarindan dolayi işe gitmiyorum ve bu durumu avantaja cevirip bütün günümü neredeyse Poloyla geçirmekteyim. Aramızda güzel bir bağ oluştuğunu hissetmekteyim. Benim sorunum şu günde 4 öğün beslemekteyim veterinerimin tavsiyesiyle ve 2.öğünden sonra ve 4.öğünden sonra en az 45 dk lik yürüyüşler yapmaktayiz ve tuvaletini dışariya sorunsuz sekilde yapmakta. Kalan vakitlerde evdeyken yüzde 90 pedine yapmakta veya bir miktar saga sola kaciriyor ama bolge olarak yanlis degil. Evdeki halilari o geldiginde kaldirmistim 1 tanesini sereyim dedim ve zaman zaman cisini oraya yapmaya basladi 4 5 kerede bir. Evdeki halilarida sermek istiyorum ama bu durum surekli devam ederse aliskanligindan cikmasindan korkuyorum. Halıları tamamiyle serip ona yapmaması konusunda mı alıştırmaliyim yoksa pedine ve disariya tamamiyle alismasini bekleyip ondan sonra mi halilari sermeliyim? Halidan nasil vazgecirip sadece pedine yönlendirebilirim? Çok uzun bir açıklama oldu ama durumu daha iyi anlamaniz acisindan elimden geldigi kadar acikladim eksik bilgilendirmem varsa lutfen belirtin. Tecrubeli arkadaslarimizin oneri ve tavsiyelerini bekliyorum. SAYGILARIMLA

5 CEVAP

Esolas

Önce eve bütün halıları ser ve halıların üzerlerini örtecek şekilde odadaki her alana gazete veya ped koy hiç boşluk kalmayana kadar her çişini yaptığında bir tanesini kaldır en son bıraktığın ped onun yapması gereken yeri olacaktır. Birde çiş eğitimi için olan damlacıklar var pedine onu damlatırsan halıdam farklı olacağını anlayabilir koklayarak. Son olarak ise halını yıkatmışsan içindeki kimyasallardan amonyak kokusunu alabilir halının kokusunu değiştirmeni öneririm örneğin bir sprey kutusuna sirkeli su koyup halıya püskürtrbilirsin ya da halını yıkamaya vermeden önce kimyasal kullanmamalırını söylebilirsin

Shaco

lütfen bunlar dışında başka bir kimyasal kullanmayın köpek uzaklaştırıcıları gibi şeyleri ASLA KULLANMAYIN ilerleyen zamanda negatif tepkiler oluşturabilir

Polo35

Trixie nin çiş temizleyicisinden almıştım kullanmıyorum o zaman. Tavsiyelerinizi uygulayacagim tesekkur ederim.

Shaco

köpekler içgüdü olarak çimen yere tuvaletlerini yapmaya alışıktırlar kakaysa toprakla üstünü örterler terrierlerde olan kazma içgüdüsü bile vardır bazıları halıları kazmaya çalışır. evde köpek kovucu olarak kullanabileceğiniz bir sürü şey var sirke kolonya limon suyu portakal suyu limon kolonyası kullanmıştım tuvaletini yaptığı yerlere 2 damla damlatın tekrar oraya yapmayacaktır çünkü köpek tuvaletini yapmadan önce orayı koklar bu koku onları tıkıyor

Shaco

kedilerdede geçerli oluyor %80 lik oranla diyebilirim