Sevimli dostunun her ihtiyacında petlebi.com hep yanında!

PETLEBİ GÜVENCESİYLE, HIZLI KARGO ve EN UYGUN FİYATLAR

Kedimi tasmaya nasıl alıştırabilirim?Tasma kullanmalı mıyım?

fatmatina
fatmatina

10459


Merhabalar kedim henüz 3 aylık geçenlerde zilli boyun tasmalarından alıp takmak istedim hatta kolaylık olsun diye kolay açılır kapanır tasmalardan aldım ama tasmayı taktığım an deliye döndü zil ses çıkardıkça etrafta koşturmaya bocalamaya başladı bende kendine zarar verir diye hemen çıkardım bu işlemi bir kaç defa tekrarladım alışır mı diye ama her seferinde aynı tepkiyi verdi ve en sonunda pes ettim sizce bu tasmalardan takmalı mıyım yoksa vazgeçmeli miyim? ilk kez bakıyorum o yüzden tecrübesizim zilli tasma daha doğrusu herhangi bir tasma gerekli mi değil mi ondan bile emin değilim sizce ne yapmalıyım?


25 Cevap

polo
polo

9117


ben ogluma ilk geldigi gün deri çok şık bir model aldım ve taktım hiç rahatsız olmadı hemen alıştı aman geçtikçe büyüdkçe deliklerini büyütüyordum bir sabah uyandım ve o berbat manzara ile karşılaştım tasma dişlerinin arasına geçmiş ve çıkaramamış ben uyurken çok hırpalanmış agız kenarları ön patileri tahriş olmuş o an ölmek istedim ne gerek var diye düşündüm yani bir ev kedisinin dışarı çıkmıyorsa hemde o kadar küçük bişeye sırf biz güzel görünsün diye zaten dışarı çıkarken bi yere geçer bende evde olmam göremem diye çıkarıyordum ama o günden sonra bir daha tasma takmadım ve çok saçma ve gereksiz görüyorum ama yinede siz bilirsiniz.......


fatmatina
fatmatina

10459


Yok hayır sadece güzellik uğruna değil şu an küçük olduğu için çok hareketli ve oyuncu bir kedi arada evin içinde nerede olduğunu bulamıyorum ben evdeysem çağırıyorum geliyor ama bir keresinde ben işteyken evin içinde kaybetmişler bir türlü bulamamışlar ve kaçtı sanmışlar bana da haber vermemişlerdi akşam eve gittiğimde anlattılar meğer koltuğun arkasında oynarken uyuyakalmış onlarda görememiş:) o yüzden de hareketlerini ve nerede olduğunu takip etmek için gerekir mi gerekmez mi bilemedim yaşadığınız olaya da çok üzüldüm kötü bir deneyim olmuş umarım bir daha yaşamazsınız benzer bir durumu..cevabınız için de teşekkür ederim..


tubanur
tubanur

120464


Bence hiç gerek yok. tasma takmak yerine kedinizin sokulduğu yerleri kapatabilirsiniz.


polo
polo

9117


aynen bende girmesini istemedigim yerlere koli bandı çekiyorum cam kapı kapalı yada sineklik olaylarınıda hallettigim için evin içinde kayboldugunda bakabilecegim yerleri keşfettim deneyimle ögreniyor evet benim amacımda oydu zille takip ediyordum ama oda saçma gelmeye başladı neden takip ediyorum evi güvenli hale getirdikten sonra açıkcası biriside sürekli evin içinde beni arasa peşimde dolaşsa bunalırdım bazen onlarında saklanıp kafa dinlemeye ihtiyacı oluyor


fatmatina
fatmatina

10459


Evet haklısınız tubanur hanım kedi için tasma biraz farklı geliyor. Girdiği yerler tehlikeli değil sadece bulunamayınca acaba kaçtı mı veya şu an çıkamayacağı bir yerde mi paniği başlıyor oda dediğiniz gibi deneyimle alışacağım sanırım..


kedidelisi00
kedidelisi00

315


Takmak istiyorsan kedi otu spreyi kullanabilirsin


SiYaH
SiYaH

2825


Bizde tasma taktı fakat 2 dk sonra kendisi söktü çıkardı tasmayı bizim ceviz hiç sevmiyor bizde zorlamadık. Eğer kediniz istemiyorsa sizde zorlamayın kendisi taksanız bile çıkarıcaktır.


Badems
Badems

12123


Aslında tasmalar çok tehlikeli. Ben de denemiştim daha yavruyken ama taktığım an deliye döndü, çıkartabilmek için kendini boğacaktı. Yani bence zillisi de zilsizi de gereksiz ve sakıncalı. Eğer dışarı çıkıyorsa kediniz düşünülebilir ama ev kedisiyse sadece yapmayın derim.


fatmatina
fatmatina

10459


Şu an dışarı çıkmıyor veterinerim aşıları bitmeden çıkarmamanın daha iyi olacağını söyledi ve aşıları yeni bitti bununla birlikte henüz kısırlaştırılmadı ilk kızgınlığından sonra kısırlaştırmak istiyorum ama aşılarından ve kısırılaştırılmasından sonra yarım saat 1 saatliğine bile olsa dışarıya çıkarma gibi bir düşüncem var(dışarı çıkarmanın onun için iyi olup olmadığını henüz detaylı araştırmadım) bu yüzden alışsın da istedim ancak deliye döndü dediğiniz tepkinin aynısını verdi bende vazgeçtim.


Badems
Badems

12123


Aşıları bitmeden çıkarmayın tabii. Ve aşılar tamamlanmadan da kısırlaştırılması doğru olmaz evet. Peki neden ilk kızgınlıktan sonra kısırlaştırmak istiyorsunuz ? Normalde hiç kızgınlığa girmeden yapılması önerilir. Dışarısı için vücut tasmalarından kullanmalısınız zaten, her türlü kaçma ihtimali olur yoksa Allah korusun.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız: Üye Ol Giriş Yap
7464 Görüntüleme
25 Cevap
1 Pati

Sorunuz mu var?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor