Fazla Vitamin

hayvansever_

merhabalar, gecen nd mama kullanan ve ek vitamin önerisi isteyen birine cevap olarak nd mama kullanılıyorsa ek vitamin gerekmez denmiş. Bende kedime nd kullanıyorum ama multivitamin macunu ve omega3 içerikli ödül tableti kullanıyorum. Multivitamini haftada 2-3 gün yalatıyorum. Bu ek vitaminerin zararı olurmu? Bunları kullanmam fazlamı?

Birde vetoskin kullanıyorum ama onu vetim önerdi tamamen deri tüy sağlığı için bir ürün.

8 CEVAP

Anonymus552223

Benim biyoloji derslerinden hatirladigim kadariyla yagda cozunen vitaminler ve suda cozulenler diye 2 cesit vitamin var. Suda cozulenlerin fazlasi çişle atiliyor.(B ve C). Yagda cozunenler ise (A D E K) fazlasi biriktiriliyor ve zarari da olabilir fazlasinin. Bu dedigim vitaminler insan vucudu icin ama hayvanda da ayni mi bilemem. Taurin vs bunlar vitamin degil esansiyel aminoasit. Yani proteinin yapıtaşi. Vitamin eksigi yoksa ki nd ye katilmistir kedinin almasi gereken vitamin ve proteinler esktra birsey vermek evet zararli olabilir.

Kuzucansu44

Yani, açıkçası ben 2 kedime de Nd kullanıyorum. Ek olarak da birsürü şey veriyorum. Vitamin, taurin, malt, tablet, güçlendirici vb.bu güne kadar hiçbir sorun yaşamadım ve yaşayacağımı düşünmüyorum. Tabi herkesin kendi tercihi

Naruto88

Arkadaşlar ben de ona benzer bişeyler yazdım. Veterinerime sordum, hatta dükkanında vardı, bu vitaminlerden kullansam iyi olur mu diye, direk bana mamamı sordu. Nd deyince, zaten nd gayet içeriği zengin ve besleyici bi mama, vitamin kullanmanıza gerek yok. Nd tahılsız tavuklu da taurin olarak 4000mg diyor. Bu AAFCO ve FEDIAFin önerdiği optimal taurin miktarından bile 4 kat fazla. O yüzden ek taurine gerek yok bence, fazlası idrar ile dışarıya atılır. Ek vitamin aşırıya kaçmadığı sürece kullanılabilir. Mesela vitamin a kedi vücudunda depolanır, fazlası zehirlenmeye sebebiyet verir ve 3kglik günlük bi kedi 300 IE a vitamini ihtiyaç duyar. 2 mg e vitamin. 100-300 mgde c vitamini. Kullandığınız mama içeriğine ve gerekli olan değerlere bakıp kıyaslayın. Fazla vitamin böbrekleri fazladan yorar, sindirilnesi için, ve böbrek sorunu kedilerde oldukça fazladır. Ben ek vitamin kullanmıyorum, onun yerine bol bol çeşitli yaş mamalar kullanıyorum nd schesir naturea vs.

Güzel bir soru olmuş bende merak ediyorum kanser olabileceğini falan okudum biryerde

hayvansever_

Galiba bu sorunun cevabını net bilen kimse yok.

Anonymus552223

En iyi ihtimalle çişle atilir atilamayanlarda eksik yoksa fazla olur ve fazlasi da zarar evet

Anonymus552223

Taurin, falan aslinda ette de var. Dedigim gibi proteini olusturan şeyler aminoasit çesitleri zaten ama işlenince miktari azaldigi için, ekstradan ekliyorlar.

hayvansever_

cavaplar için teşekkür edrim.