Tahılsız Mama Ve Kulak Kaşıma

Alaracatlover

Arkadaşlar kimi tahılsız mama çok iyi bırakmayın diyor kimide sakın vermeyin''kalp büyümesi olabiliyor "diyorlar.
Fakat ben net bir kanıt göremedim ve tahılsız mama sebze oranı yüksek olan diye geçiyor bir çok yerde. Acaba beni aydınlatır mısınız?
Ayrıca kedimin kulağı deli gibi kaşınsada ne (Allah korusun) uyuz ne de mantar gördü vetimiz acaba Alerjisi olabilir mi proteine?

14 CEVAP

hayvansever_

Tahılsız mama her zaman daha sağlıklıdır. Bir kedinin ASLA tahıllı mamalardaki kadar tahıla ihtiyacı YOKTUR. Sebze konusunda da proteini dengelemek için bu tahılsız mamalarda böyledir. Sebze oranını dahi göze alsan tahıllı mamalar tahılsızlara göre protein oranı daha düşük ve kilo alımına ortam hazırlayan mamalardır.
sosyal.petlebi.com/blog/tahilli-mama-ile-tahilsiz-mama-arasindaki-fark-nedir
bu konuyla ilgili güzel bir yazı lütfen göz atın.
Düşük tahıllı bir mamayı da eğer kediniz tahılsız mamaya sağlık açısından olumsuz tepki verirse tercih edersiniz.

Sselin1

Yüksek proteinli mamalar her kediye iyi gelmiyor. Sonucta dogada degil ev ortaminda yasayan canlilar. Kuru mamasini dusuk tahilli verip. N&d, brit care, olabilir. yas mamasini tahilsiz verip denge saglayabilirsiniz.

hayvansever_

Alaracatlover çok iyi yaparsınız. Başka profesyonellere danışmak her zaman daha iyidir.

hayvansever_

düşük tahıllı bir mamaya geçin belkide dediğiniz gibi kaldıramıyor. Bakalım vet ne diyecek.

hayvansever_

İşte bu sonunda söylediğim şeyler bir veteriner tarafından da desteklendi çok mutluyum.:D insanlara bunu anlatmaya çalışıyorum ama anlayan yok.

bademthecatt

Bende tahılsız denemek istiyordum sırada denenecek çok mama var :D Bilgi için teşekkürler :)

Kuzucansu44

Kulak kaşıma konusunda birşey diyemeyeceğim ama tahılsız yerine düşük tahıllı mama kullanmanızı öneririm

Alaracatlover

Unutmuşum yazmayo proplan ile karıştırıyorum

Alaracatlover

@hayvansever_ bende senden bekliyordum bu konuda düşüncelerimiz aynı. Fakat ne olur ne olmaz diye yarın farklı bir veterinere gideceğim.

hayvansever_

kulak kaşıma konusunda (uyuz vs hakkında pek bir bilgim yok) vetiniz olağan dışı bir durum görmediyse pek bir sorun varmış gibi gelmedi bana. Proteine alerjisi olunca kedilerde daha farklı şekillerde gösteriyor kendini ama belli olmaz tabi gözlemlemek gerek.

Alaracatlover

@hayvansever _ sıkıntı etmezdimde hep sağ kulağı kaşıyor ve ayağını kulağının içine sokmaya başladı. Valla babamgillr danıştım biraz pahalı olsada iyi bir vete göstereceğim çünkü kulağına zarar verecek diye korkuyorum

hayvansever_

inşallah ciddi bir şey çıkmaz. Durumdan haberdar edin beni muhakkak özelden de olsa.

Alaracatlover

Tabiki ederim ama düşüncem sanırım bebeğim tahılsızı kaldıramıyor. (proplan bitti nerdeyse o yüzden karıştıramadım) yaklaşık 10 - 20 dk önce yediği mamadan( sadece Nd tahılsız yedi ve birkaç dk çok feci şekilde kaşıdı kullağını) o yüzden çok korktum

Alaracatlover

Ve dün cevremde açık veteriner olmadığı için gidemedim ama veteriner tanıdığımı aradım ve bana tahılsız mama hakkında '' kalp büyümesi olarak'' asılsız bilgi gezdiğini söyledi. O tahıllı - tahılsızda değil yağ oranı yüksek olan mamalarda olduğunu. Tahıllı tahılsızında alerji yapabileceğini hatta tahıllının daha çok ihtimal içerdiğini söyledi.
Bende şu iki günde tahılsız kullanıp gözlemleyeceğim