Tahıllı/Tahılsız Köpek Maması

MaxAndMe

Günlerdir araştırıyorum, biliyorum burada da mama başlığı çok fazla var. Ama maddi olarak önemli değil, köpeğimi en iyi mamayla beslemek istiyorum. Bir görüşe göre tahılsız mama onlar için iyi, çünkü bu hayvanlar doğaları gereği etçil. Bir görüşe göre de tahılsız mama bazı hastalıklara yol açıyor. Şu linkte FDA tarafından kalp hastalığı yapan 16 mama duralamamış ve aralarında bizim en iyi diye bildiğimiz, köpeğime verdiğim mama da var: https://www.nbcnews.com/health/health-news/fda-names-16-brands-dog-food-linked-canine-heart-disease-n1025466

Sipariş bile vermiştim, şimdi değiştirsem mi diye düşünüyorum.

17 CEVAP

hayvansever_

acana ve orjin yüksek proteinden ziyade fazla metal bulundurduğundan böyle hastalıklara yol açıyor. En iyisi nd o yüzden. Bakın tahıllı mamalar ASLA iyi değildir. Bir köpeğe yüksek proteinden daha çok yüksek tahıl zarar verir bunu unutmayın. Tahılsız mamaların fazla kalp büyümesi yaptığıda söylenen bir yalandır. fazla protein kalp büyümesi yapabilir ama bu çok çok düşük bir ihtimaldir.
Köpeklerin ve kedilerin doğasında asla tahıllı mamalardaki kadar tahıl bulunmaz bu yüzden biz petlerimize tahıllı mama verdikçe onların sağlığını da zaten olumsuz etkileriz.

''Ve dün cevremde açık veteriner olmadığı için gidemedim ama veteriner tanıdığımı aradım ve bana tahılsız mama hakkında '' kalp büyümesi olarak'' asılsız bilgi gezdiğini söyledi. O tahıllı - tahılsızda değil yağ oranı yüksek olan mamalarda olduğunu. Tahıllı tahılsızında alerji yapabileceğini hatta tahıllının daha çok ihtimal içerdiğini söyledi.
Bende şu iki günde tahılsız kullanıp gözlemleyeceğim''
bu bugün sitedeki bir arkadaşın yazdığı bir yorum. Veterinerinin konu hakkındaki yorumunu paylaşmış. Daha ne diye bilirim umarım anlamışsınızdır.

ekstra: https://www.petlebi.com/blog/tahilli-mama-ile-tahilsiz-mama-arasindaki-fark-nedir

Alaracatlover

Merhabalar, o dün cevresinde vet kapalı yazan kişi benim. Acana orijen gibi markaları pek önermem = kanserojen madde barındırıyorlar ya da bazı köpekler fazla protein yüklemesini kaldıramıyor ama tahılsız öneririm çünkü tahılsızdan çok yağ zarar veriyor kalbe vet tanıdığımın dediğine göre. Tast of wild markasının zarar vermesinin nedeni içindeki yağın zararlı olması biliyorum ayrıca. Neyse size önerim tahılsız mama alıp köpeğinizi gözlemlemeniz. Arada yalda verebilirsiniz :)

hayvansever_

Hayır aksine yapılması gereken odur zaten.

Alaracatlover

Tahılsız mama =sebze protein seviyesi yüksek yani iyi geliyorsa kullanabilirsiniz :)

Kuzucansu44

Ben e köpeğime de düşük tahıllı kullanıyorum. Bence en iyisi. Marka olarak ben Nd kullanıyorum

MaxAndMe

Evet, ND de güzel bir marka, düşük tahıllı. Onu mu alsam diye karar vermeye çalışıyorum günlerdir. Maması bitecek ben karar verene kadar :)

hayvansever, mesajın rahatlattı beni doğrusu. Yanlış mi besliyorum diye endişeleniyordum. Link daha çok kedi beslenmesi, onlar daha protein ağırlıklı besleniyor köpeklere göre sanırım, ama ana hatlarıyla konu anlaşılıyor linkte. Teşekkür ederim.

hayvansever_

Evet genel olarak bir fikriniz oluşsun diye bıraktım linki. ND tahılsız öneririm önceki golden köpeğime onu kullandım ben hep. Güzel bir mama.

pashav89

ben şuan true instinct in tahılsız mamasını kullanıyorum. hareketli olan köpeğim daha da hareketli oldu, son derece mutlu ve sorun yok. içeriğine bakmanızı tavsiye ederim. acana ve orijen de çok kaliteli markalar...

MaxAndMe

Acana denedim ama tadını mı sevmedi, taneleri mi iriydi bilmiyorum, çok iştahla yemedi. Elimle yiyordu. Ya da içine biraz yoğurt, biraz ton balığı ekliyordum koksun da yesin diye. Sonra küçük True Instinct aldım, hem yedi hem iyi gibi diye büyüğünü sipariş etmiştim.

Peki tahılsız verip arada pirinç haşlasam, yulaf ezmesi versem tahıl eksiği için sizce saçmalamış mi olurum?

MaxAndMe

Pardon, Acana değil Orijen denedim.
Bir de mesajım neden 2 kere gidiyor bilmiyorum, silemiyorum birini. Kusura bakmayın rahatsızlıktan ötürü.

hayvansever_

tahıl eksikliğini savunarak tahıllı mama almak saçmadır. çünkü onların içindeki tahıllar gerekenden fazla. Köpeklere gereken tahıl bir avuç gibi bir şeydir. Bunud a en güzel evinizde pişirip vermek gerekir. Bu yeterli olacaktır.

MaxAndMe

Harika. Çok teşekkür ederim. Ya ND kullanmalıyım ya da tahılsız+evde eksik tamamlamalıyım anladığım kadarıyla. Herkese teşekkür ederim :)

hayvansever_

acanayşla orjinin çok bir farkı yok zaten köpeğiniz acanaya da orjine verdiği tepkiyi verir.

hayvansever_

evet nd ninde tahılsızını seçmenizi öneririm. Ama düşük tahıllısıza diğer markaların tahıllı mamasından çok daha sağlıklıdır.

MaxAndMe

Acana denedim ama tadını mı sevmedi, taneleri mi iriydi bilmiyorum, çok iştahla yemedi. Elimle yiyordu. Ya da içine biraz yoğurt, biraz ton balığı ekliyordum koksun da yesin diye. Sonra küçük True Instinct aldım, hem yedi hem iyi gibi diye büyüğünü sipariş etmiştim.

Peki tahılsız verip arada pirinç haşlasam, yulaf ezmesi versem tahıl eksiği için sizce saçmalamış mi olurum?