Lösemi Aşısı

mishathecat

Kedime 21 Nisan'da Karma 1 ve İç Parazit aşılarını yaptırdım. Karma 2 için 12 Mayıs tarihini verdi o gün de Dış Parazitini yaptıracağım. Ek bir aşı daha var; Lösemi. 1 Mayıs'ta Lösemi 1 aşısı için gelmemi söyledi ama internette yaptığım araştırmalara göre Lösemi hem gerekli hemde gereksiz bir aşı. Kesinlikle test yapılmadan uygulanmaması gereken bir aşıymış çünkü eğer aşı yapılan kedide lösemi varsa 24 saat içinde öldürüyormuş. Binde bir ihtimalde de kedilerde bir tümör oluşturuyormuş. Ama bu löseminin tedaviside yokmuş. Arkadaşımın Chincilla kedisiyle ve abimin Tonya Finosu köpeğiyle teması var sadece. Ama annem dışardaki kedilerle çok oynayıp ilgileniyor onlardan bulaşma ihtimali olur mu? Yani yaptırmalı mıyım?

10 CEVAP

bademthecatt

Dışardaki kedilerle ilgilendikten sonra ellerinizi felan yıkıyorsanız sorun olacağını düşünmüyorum. Üç hekime danıştım bu konuda üçüde kedi dışarı çıkmıyorsa,evde başka kedi yoksa,çiftleştirmicekseniz yaptırmanıza gerek yok demişlerdi bende yaptırmadım

Normal şartlarda eğer lösemi aşısı yaptıracaksanız da öncesinde test yapılması gerekiyor. Ona göre karar veriliyor.

Ayrıca bu kuduz için de geçerli

Bu arada ben de yaptırdım lösemi aşısı ve hiçbir yan etkisi olmadı. Senede bir yaptırmak gerekiyor.

Eğer yaptırmaya karar verirseniz.

Ama yaptırmadan yine de veterinerinizle konuşun taşıyıcı olma ihtimaline karşı.

Alaracatlover

Normalde 2 kere yapıyorlar birinciyi yaptırdım. İkinciyi düşünmüyorum

Ikinciyi ben de yaptırmadım henüz, o arada veteriner değiştirdim.

mishathecat

Tür kedisi olan bir arkadaşıma sordum o yapılması gerekli lösemi olursa geri dönüşü olmuyor çünkü dedi. Ayrıca onda kötü etkisi olmamış aşının. Şuan 1 yaşına yeni girecek 1 yaşında yaptırsam bir daha yaptırmasam sorun olur mu acaba?

mishathecat

Teşekkür ederim @ChaunceyvonSnuffles zaten test yaptırmadan izin vermem aşının olmasına