Kedi Sürekli Isırması

Faruk2210

2.5 aylık yavru kedım var uykusu geldıgınde kucagıma geliyor hırıldıryor kucagımda uyuyor ancak uyanınca sankı benım kucagımda yatmamıs gıbı ısırmak ıstıyor bacagıma atlıyor ısırmak ıstıyor nedenı nedir acaba nasıl duzeltebilirim

12 CEVAP

psabrk

Oyun oynuyor izin vermemeye çalışın hayırı öğretin mesela yüksek bi ses tonuyla hayır diyin ısırdıkça itin onu ileridede yapar yoksa :D
Oynayın sizde ^_^

mishathecat

Hayır yada yüksek sesle söylenen ikazları umursamadığı için poposundan hafifçe ittirmeye başlamıştım o da etki etmeyince (sanırım bu forumda birinden okumuştum) bu yöntemi denedim, aynı yöntemin sirkeli su halini de gitmemesi gereken yerlere sıkarak uyguluyorum kokusunsan dolayı gitmiyor, ama korkması o anlık yapmamasına sebep oluyorsa başka bir öneriniz var mı? Çünkü sesli ikazdan yada popoya hafif temaslardan pek etkilenmiyor

Zeke

Faruk, sizin kediniz bence de oyun istediği için yapıyor.
Isırdığında canınız çok acır gibi bir ses çıkarıp indirin direkt kucağınızdan ve ne kadar tatlı olursa olsun ilgilenmeyin 15dk mesela.
Şuan çok küçük, Burak haklı, şimdi eğitilmezse böyle kalır bir ömür.

Zeke

Yani şöyle söyleyeyim, benim bir kedim aşırı yaramaz yerinde hiç durmaz ve kendini sevdirmekten çoğunlukla nefret ediyor. Geçenlerde kanım fena kaynadı kucağıma alıp sarıldım ve tırmık yedim. Yüksek sesle kızıp direkt bıraktım yere, arkamı dönüp gittim.
Arkamdan resmen ağladı bağırdı çağırdı tırmandı tepelere de tribimden dönmedim:D
1 saat sonra gittim ve kendisi kucağıma çıkmaya çalıştı (ölse yapmaz derdim)
Kucaktan nefret ötesi nefret ettiği halde baya bi durdu sessizce.

Yani trip atmak evrenselliğini bir kez daha kanıtladı benim için :))))

Zeke

Ama ben onlara stabil davranıyorum aylardır. Komutları o kadar çok tekrarladım ki, çoğunu anlıyorlar artık.
O yüzden trip öncesi o yüksek sesle kızmamdan dolayı yanlışı anladığını düşünüyorum. Triple destekledim yani aslında.
Mesela bir de yemek zamanında koş koş koş üçlememiz var, direkt mama tabaklarına gider beklerler:)

Faruk2210

@mishathecat dedıgı gibikucagımdan ındırıyorum ilgilenmıyorum ama hiç azalmıyor yine yapmaya devam ediyor dedıgınız gibi dısı kasınıyor diye oyuncagı var onun yanına bırakıyorum biraz onu ısırıyor sonra tekrardan yanıma gelip elımı ısırmaya çalısıyor yaklasık 1 aydır bende 1 aydır ne yaptıysam hiç azalma olmadı her ısırdıgında kucagımdan ındırıp oyuncagına bırakıyorum sesli hayır diyorum dahada hırslanırmıs gibi bu sefer patileriyle elimi tutuyor arka patileriyle itermiş gibi yapıp ısırıyor umarım fayda eder bir süreden sonra

mishathecat

Benim pisicimde oyun oynarken bacağıma atlayıp ısırıyor genelde, ben hayır diyorum eğer hayırdan anlamazsa eski bir (fısfıslı) parfüm şişesine su koyuyorum ısırırsan ıslanırsın deme amaçlı havaya sıkıyorum şuan ısırması azaldı gibi, bir ara öyle yapmayı bırakmıştım ısırması artmıştı sanırım düzenli devam etmek lazım (korkutarak öğretmek ne kadar doğru bilemiyorum ama)

Dişleri kaşındığı içinde ısırıyor olabilir dişlerini kaşıması için birşey verebilirsiniz

Zeke

mishathecat
Hayır korkutarak öğretmek doğru değil. O durumda kediniz öğrenmiyor zaten, korkuyor. Onun için yapmıyor.
Lütfen kedilerinizi korkutmayın. Sabırla sakin sakin yaklaşın.
Yanlışlarını zararsız cezalarla öğretilmesi taraftarıyım.
Burun pıtı, popoyu bi iki parmakla ittirmek, yüksek sesle şşt hayır vs komutu ve bence en etkilisi ilgilenmemek.. Su zararlı bişey demiyorum ama onlar malumunuz sudan korkuyor ve sevmiyor. Bu yolun doğru olmadığını düşünüyorum.

Denizberkan01

Keşke beni ısırsa :( oyuncu yaramaz kedilere bayılıyorum her türlü ısırık tırnak kabul edilir

Zeke

İlgisini dağıtın, oyun oynayın, kopmayacak bir ip gibi birşey bulsanız onunla sabaha kadar bile oynarsınız. Poşet, pipet, kağıttan top vs... Koşturup yorun onu.
Bebek olduğu için enerji patlaması yaşıyor, hırsını da elinizden almak istiyor olabilir. Bir diğer sebebi dişi kaşınıyor olabilir. Bir diğer sebebi ise severken onlar da ısırabiliyormuş.:)
3 sebepte de acıttığını bilmediğinden yapıyorlar.

Faruk2210

Birde uykusu geldiğinde hırkamın ipinin ucunu veya kulak memesi sanki annesini emer gibi gözlerini kapatıp emiyor dakikalarca nedendir sizce ???? teşekkür ederim bu arada cevaplarınız icin