Kolonyanın Kediye Olası Zararları

ondsar

arkadaşlar benim küçük arkadaşım uzun tüylü. ve mevsimsel olarak şu ara tüy döküyor. düzenli olarak tarıyorum ama zaman zaman öbekleşip toplu tüy kopuşları da oluyor ve bunlar tomar şeklinde birbirine yapışık oluyor. bunları da hemen almam gerekiyor yoksa baya büyük sayılabilecek bi tomarı kedim hemen yutabilir. her neyse, az önce böyle bir durum yaşadık. büyük bir tüy öbeği kopmak üzereydi ve elimle çekiştirerek alamayacağım kadar da diğer tüylerine bağlıydı hala. ben de fırçası ile almayı düşündüm ama gün içerisinde koltuk ve halılara dökülen tüylerini almak için de bu fırçayı kullanmıştım. kirli hissettiğimden önce sprey kolonya ile alel acele fırçayı kolonyoladım ve sonrasında bir peçete ile fırçanın sağında solunda kalan kolonyaları silmeye çalıştım. ama ince tellerin arasında kalan bölgeye peçete ulaşmıyordu tabi. acele etmem gerektiğinden de mecburen fırçayı bu haliyle kullandım ve tüy yumağından kurtuldum. sorum şu, kedim ben fırçaladıktan hemen sonra fırçaladığım bölgeleri yalayarak tüylerini düzeltti. hiç kolonya kalmadığına emin değilim ve öyle veya böyle mutlaka tüylerine kolonya bulaşmıştır. bunu yalaması kedim için zararlı mıdır? bir anlık panikle hızlı hareket etmem gerekti ve bunu hesap edemedim.

6 CEVAP

Anonymus552223

O kadari zarar edecegini sanmam, kolonya cabuk ucuyo zaten. Ama direk tuylerine dokulseydi bayagi problem olurdu tabi

ondsar

Teşekkürler cevabınız için, açıkçası rahatlattı. Muhtemelen kolonya sıktıktan Sonra bi 15 saniye geçmiştir.

Anonymus552223

Kimyasal uzmani degilim tabi ama sadece tecrube. Daha gecen kedi tuveti etrafini bayagi miktar camasir suyuyla silmistim, durulamaya vakit kalmadan kucuk kedim geldi o islak boygeye yatti. Kacmaca kovalama biraz sildik ama illaki kalmistir ustunde de.

ondsar

dikkat edemedim ama tüyleri kolonyadan dolayı nemlenmiş gibi değildi. belki de ıslatacak kadar kolonya kalmıştı, bundan pek emin değilim.

ondsar

"O kadari zarar edecegini sanmam, kolonya cabuk ucuyo zaten. Ama direk tuylerine dokulseydi bayagi problem olurdu tabi"

bahsettiğiniz miktar bayağı ıslatacak kadar bir miktar mıdır? bizim durumumuzda, üstüne kolonya damlatıp dökmek kadar olmasada bir miktar kolonya barındıran bir fırça ile taranmak şeklinde gerçekleşti. belki de çok az değildir. bunu kestiremiyorum. ama sonrasında da tüylerinin kolonya sebebiyle ıslaklaştığını pek farkedemedim. laf kalabalığı yapıyorum ama miktardan bahsetmek yazılı olarak çok zor, anlatım açısından.

Anonymus552223

Kolonyayi taraga surdukten sonra kac sn içinde kediye surdunuz? Soyle dusunun ele surulen kolonya hemen uçuyor, kalinti maddeler de kediye bulasmamistir bile. Hemen zehirlenecek olsalardi, yerleri sildigimizde falan da zehirlenirlerdi. Yeni yikanmiş temiz çamasirlara yatiyorlar mesela bisey olmuyo.