Kedimi Traş Ettirmeli Miyim?

Luigi

Yaz başladığından beri kedim çok fazla tüy döküyor traş ettirmek gerekir mi?

12 CEVAP

maxigenous

Bazı özel türler için farklı olabilir ama bildiğim kadarıyla kedinin traş edilmesi en azından hayvanın psikolojisi için iyi bir şey değil.

outlaw

biz taramakla yetiniyoruz

Kesinlikle tras ettirmeyin.. köpeklerde göründügü gibi kedilerdede psikolojik rahatsizlanma görünmekte...
Ayrica tüyleri dökülmesi gayet normal birsey mevsim degisikli.. kalin tüylerden ince tüylere gecis yapiyorlar.... Iyi bir marka tarak alabilirsin , onun harici elini hafif islatip uzerindeki tuyleri alabilirsin arada bir ... azda olsa yardimi dokunuyr... ve sarimsak icerikli haplar var... gunde 3-4 tane kedine verebilirsin.. tüylerine iyi gelicektir dokulmedede azalma olucaktir eminim...

muffin

Traş edilmiş bir kedinin kısa tüyleri de dökülüyor, çünkü yıllık tüy değişimi yine olacaktır. Kısa tüyler de genelde daha zor temizlenmekte. En iyisi, vakit ayırın ve bu mevsimde her gün kedinizi tarayarak içindeki çıkan tüyleri daha "kaynağından" toplayin..

KEDIKOMANIA

Uzun tüğlü kedilerde özellikle yaz dönemi traş önemli. Biz yaz döneminde yaptırıyoruz. Uzman bir hekim anestezi uygulamadan (belkide sadece sedasyon ile) traş edebilir. Salih beyinde dediği gibi kuyruk ucu,patiler ve kafa kalmalıdır.

osmankedim

edebilirsin hem kedinde rahatlar yazın ya bide

çok önerilmiyor bildiğim kadarıyla. traş edilen cinslerin de psikolojilerinin bozulmaması için özellikle patiler ve kafa (görebildikleri kısımlar) traş edilmiyor. genel olarak hayvanlara doğası dışında bir müdahalede bulunmamak (traş, tırnak kesimi vs) en güzeli aslında.

CanerOduncu

Bence traş ettirmeyin. Hergun birkez taramanız yeterli. Benimde kedim cok tuy döküyordu. Kuru mama disinda bisey vermeyince ve hergun furminator ile tarayinca bayağı azaldı.

ponpon

Kedinin cinsine gore degisir. Uzun tuylu kedilerde ozellikle buyuk tuvaletlerinde uzun tuyler problem oluyor

leylim35

evde 5 kedim var. 3 tekir kısa tüylü ancak 2 kedim çok uzun tüylü. hepsi sokak kedisi cins değiller. iki uzun tüylü kedimi 2 hafta önce traş ettirdim. psikolojilerinde hiçbir değişim yok. yine oyun oynuyor yalanıyor uyuyor fırlamalıklar yapıyorlar. hatta kızım badem (petlerimde uzun tüylü halini görebilirsiniz) hala kendini kontes sanıyor evde salına salına geziyor. bizim tüy dökme sorunumuz günde 2 defa tarama yapmama rağmen geçmemişti ne yazık ki hiç hoşuma gitmemesine rağmen traş etme yoluna gittim. her yıl 1 defa yapabiliriz diye düşünüyorum...

Beysgul

Özel durumlar hariç hayır kesinlikle

tubanur

Kedilerin traş ettirilmesi doğru bir davranış değildir. Yaz aylarındayız ve tüy dökmesi gayet doğal bir şey. Etrafınıza biraz dikkat edin çoğu hayvanın tüy döktüğünü göreceksiniz.
Tüylerini sık sık tarayın. Ellerinizi ıslatıp onu severek serinletebilirsiniz.