Yeni Doğmuş Yavrular

Sebnemerl

Merhaba bugün aralıklı mesafelerle bırakılmış (yani birlikte değillerdi) yeni doğmuş 3 yavru buldum bahçede gözlemledim fakat anneleri alıp taşımadı güvenli bir yere taşıyıp sıcak su torbası koydum ılık kalsınlar diye çünkü anne sürekli yanlarında kalmıyor hatta bulduğumda daha ıslaklardı ve göbek bağları bile kurumamıştı anne daha ilk doğumu olduğu için tecrübesiz mi acaba ya da içgüdüsel olarak ne yapması gerektiğini bilir mi yoksa yardımcı olmalı mıyım ne önerirsiniz?

33 CEVAP

LadyAndCat

Öncelikle bu bebeklerin anneleri var yani öksüz değiller. Bu durumda annenin onlara bakmaması için hiçbir görünür sebep yok...
Prematüre filan doğum olduysa Anne bakmayabilir...
Ama eğer bebeklere bakacaksanız işiniz gerçekten zor.
İhtiyacınız olanlar:
1 karton kutu
1 bebek battaniyesi
1 bebek kedi biberonu
1 paket bebek kedi süt tozu (mama)

Bebekleri içine battaniye serdiğiniz kutuya koyun. Mümkünse evde soba , kalorifer ne yanıyorsa kutuyu sıcak kaynağa yaklaştırın ve kutunun dışı hafif ısınsın. Isınmış halde olurlar. Sıcak tutulmaları çok önemli. Soğuktan ölebilirler.
Kettle’da kaynattığınız sıcak suyla hazırladığınız mamayı karıştırıp sıvı hale gelince biberona koyup bebeklere sırayla veriyorsunuz.
Bunun için size küçük 1 çay bardağı sıcak su yeterli olacaktır ve 2 tatlı kaşığı mama tozu. SICAK evet yanlış duymadınız SICAK halde mamayı hazırlayıp bebeklere veriyorsunuz. Beslendikten 5 dk sonra da ucunu ıslattığınız peçeteyle popolarını siliyorsunuz. Böylece önce çiş sonra da kakalarını yapıyorlar. Bu kadar minik bebekleri 2 saatte 1 beslemeniz gerekiyor. Kısaca uyumuyorsunuz !
Veya size yardım edecek biri varsa onunla birlikte gece nöbetleşe çalışabilirsiniz...
Zor evet gerçekten zor.
Ben bu şekilde iki yavru büyüttüm.
1 ay boyunca uyumayarak...
Bebekleri büyütmeye karar verirseniz işiniz zor ama onlar nefes aldıkça ve biberondan süt içtikçe sanki o sütleri siz içiyormuşsunuz gibi rahatlıyorsunuz seviniyorsunuz :)

Ebraerdem

Siz bi süre bekleyin eğer tam olarak yavrulara bakamıyorsa süt tozu ve biberon alarak bebekleri besleyebilirsiniz tuvaletlerinide poposuna pamuk veya peçeteyle silerek yaptırabilirsiniz eğer anne yavrularin yanina pek gelmiyorsa onları sıcak tutmayada özen gösterin çünkü daha vücut ısılarını koruyamıyorlar bence sizde anne kediye yardım edin ne olsa ilk doğumu tecrübesiz olabilir

Sebnemerl

Teşekkür ederim. Aklıma geldikçe kontrol ediyorum yaklaşmadan. Anne bazen yanlarında oluyor çoğu zaman olmuyor bana ne yapacağını bilemiyor gibi geldi herkes içgüdüsel olarak bakar temizler dedi ama işte daha bugüm doğdukları için yavrularım vücut ısısı çok düşük patileri buz gibi özellikle. Sıcak su torbası koydum her ihtimale karşı. Bakalım sabaha kadar aralıklı gözlem yapacağım annenin bakamadğını düşünürsem besleme ve sıcak tutma konusunda dışardan yapabileceklerimi yaparım en azından

Sebnemerl

Bir de yavrular çok açıkta kaldığı için ve hava yağışlı olduğu için mecburen taşımak zorunda kaldım tabi ki eldiven kullanarak

mercanslmz

Annesi gelmiyor ise süt tozuyla besleyin (petshop dan temin edin biberon ile) 1 saate bir besleyebilirsiniz sıcak tutun

Anonymus552223

Anne size alısık degilse korkutup kaçirmayin, uzaktan izleyin, belki gelir. Anne emzirmesse isiniz cok cok zor oluyo cunku

Sebnemerl

Merhaba tekrar kontrol ettim anne yine yanlarında yok. Sıcak tutuyorum ama besleme için süt tozu alabileceğim bir yer yok bulunduğum ilçede internetten gelmesi 4 5 günü buluyor. Bu süreçte nasıl besleme yapabilirim bir tavsiyeniz var mı veya carrefour yada migrosta süt tozu bulabilir miyim?

Sebnemerl

Teşekkür ederim. Kedinin arka kısmı tüyleri çok ıslaktı ve kısa süre de olsa bir ara yavruların yanındaydı ordan anladım anne olduğunu. Bebelac 1 yazan bebek sütü doğumdan itibaren yazıyor. Veterinere henüz ulaşmadım yarın arayacağım

mercanslmz

@ladyAndCat o daha bilgili

Gulsahka

keşke yavrulara hiç dokunmasaydınız belki siz dpkındunuz diye anne gelmiyordur. kediler farklı koku alınca yavrularını reddedebiliyorlar.

Sebnemerl

Merhaba öncelikle teşekkür ederim şükür ki anneleri var ama eğer o bakmaz da ben büyütmek zorunda kalırsam mutlaka dediklerinizi yaparım

Catlovely

zamanında başıma gelmişti ve veteriner bebelac önermişti belki işinizi görür ben süt tozu verdim bebelac (0 yeni doğan olacakmış) denemedim

Anonymus552223

Ne oldu son durum

Sebnemerl

Anneyi buldum bana alıştıktan sonra yavruları yanına getirdim eldiven ile tutup tek tek koklattım gözümün içine bakarak sürekli miyavladı ama yavrulara ısrarla yaklaşmıyor. Yanlarında bekledim durum değişmeyince uzaktan izledim yine yanlarına yatmadı yuvanın dışına yatmaya devaö etti erkek kediler gelince yine yavruları kapalı bir yere götürdüm ama anne gelmiyor

Sebnemerl

Bu arada 3 haftalık yürümeye başlayan yavruları olan bir anne kedim daha var o süt annelik yapar mı acaba denemeli miyim büyük yavrular bunlara zarar verir mi? Uyumadım hiç durum kontrolü yapıyorım sürekli:(