Kaşıntı Problemi İçin Uzman Mama Önerilerine Açığım

justwerelax

Merhabalar öncelikle Kızım 2.5 yaşında kısırlaştırılmış dişi

Yavru iken Brit Care crazy ile başladık tüy dökümü arttığı için kısırlaştırma sonrası ND balıklı düşük tahıllı ve tahılsız mamalarını kullanmaya devam ettik. ND Alerji yaptığı için bıraktık Brit Care Sunny Somonlu ile devam ettik tüy dökümü azaldı ve 1 sene kadar hiçbir problem yaşamadım.
Fakat nd de olan durumun aynısını 2 ay önce tekrar yaşamaya başladık. Kulak bölgesini sürekli bilinçli şekilde kanatıyor ense bölgesindede ufak ufak egzemalar oluşmaya başlamış. Veteriner arkadaşla görüştüm bu süre zarfında . VetLife önerdi

Fakat sorunum şurda başlıyor.Vetlife içerisinde kanatlı eti barındırıyor bundan dolayı kullanmayı düşünmüyorum. Kullandığım bütün mamaların içerikleri düşük tahıl , kaliteli içerik protein ve diğer değerleri ideal ,brit care antiallerjik.

**Kedimin balıklı mamalara karşı alerjisi oluyor olabilir mi ? **

Bunun için mama değişikliğine gitmeyi düşünüyorum , ND yüksek protein içerdiği için uzak duracağım .
Kuzu etli düşük tahıllı veya tahılsız mama önerilerine açığım . Bu konuda deneyimi olan daha önce buna benzer sorunlar yaşamış uzman arkadaşlardan mama tavsiyesi bekliyorum.

1 senedir beslenme alışkanlığı şu şekilde

Brit Care Sunny
Gimcat Multivitamin 2 günde 1 nohut kadar
Gimcat Malt 2 günde 1 nohut kadar

16 CEVAP

bademthecatt

Tecrübem yok bu konuda ama felicia markasının kuzu etli yetişkin kedi maması var hipoalerjenik mama isterseniz bir bakın

altininannesi

Merhaba VetLife UltraHypo kullanıyorum ve kanatlı eti değil hidrolize balık proteini içeriyor.Ve benim kızımın derisindeki sıyrıktaki tüyleri çok kısa sürede çıkardı ve tüyleri güzelleşti.Veterinerinizin tavsiyesine uyup 2 ay bu mamayı kullanıp sonra yine veterineriyle konuşup ona uygun bir mama kullanmanızı tavsiye ederim,sağlıklı günler diliyorum :')

bademthecatt

Profinenin içeriği güzel ama her kedi yemiyor bilginiz olsun ben aldım kedim aç kaldı yinede yemedi

justwerelax

bizimki o konularda güzel iştaha sahip yiyeceğini düşünüyorum zaten elimde 1 kg kadar sunny kaldı karıştırıp geçiş yapıcam nd lamb ile onun arasında kaldım

PatiliAnne

Merhabalar aman dikkat edin benim Tüylü kızım'da da aynı başladı durum feci şuan. Hatta burdan resim paylaşıp durumu izah ettim soru altında.Tavuk ve balıklı mamalar dokunuyor. Etli tercih ederdim fakat karantina ilk sürecte 2 hafta kadar mama sıkıntısı yaşayınca düzen bozulunca durum bir tanesinde ciddi boyuta ulasti:( veterinere götürdük egzama dedi. Kullandigmiz mamalari sordu. Durumu izah edince daimi kullandigim iki mamayı( felicia hipoalerjenik etli ve proplan etli mama) devam etmemi başka hic bir mama vermememi söyledi. Bende 7 tane pisican oldugundan iki çesit mama kullanıyorum malum damak tadları. Nd tahılsz ve az tahıllı hic sevmediler ne kadar ısrarla alsamda.O mamada dahi etli kullanıyorum. 6 yıldır kedicanlarım var. Tecrübeyle sabit 6 sına da tavuklu ve balıklı alerji kaşıntı tüy dökümü yapıyor. Egzama icin götürdügüm veteriner bir sprey(sılver sprey) ve vitamin (biokolinpet B vtamin kompleksi) verdi hic bi faydasi olmadi. Sadece hazir gelmişken ürün satayım muamelesi:( şuan gün icinde iki krem sürüyorum dönüşmlü olarak nispeten yara bölgelerinin canlılıgı gitti. Geçmis olsun sizin cana

LadyAndCat

Hypoalerjik , antialerjik mamalar deneyin lütfen. Dahası aynı mamayı sürekli olarak değiştirmeden kedinize sunmayın. Aynı şeyi 1-2 yıl yiyince normal olarak alerji oluşturuyorlar. Bu yüzden iki veya üç çeşit mamayı dönüşümlü kullanmanızı öneririm. İçinde et olmayan mamaları öneririm ve tavuklu bir mamadan küçük bir paket alıp deneyin derim.
300 gr’lık paketlerden filan.
Tavuk yiyip yiyemediğini öğrenmiş olursunuz. Geçmiş olsun.

Suraemir

Aynı mamayı sürekli kullanmayın oda alerji yapıyor olabilir iki mamayı karıştırın başka mamalar deneyin arada

justwerelax

1yıl yeni olmak üzere yaklaşık toplamda 16-17 kg tükettik arada farklı besin kullanmadım stick ödül vs birde multivitamin ve malt kullanıyordum. Değişiklik yapıcam önerilerinize baktım ND ve Brit lilide balık içeriği var . Sanırım Profine kullanacağım kuzu içeriği daha fazla duruyor. Tavukluyu çok seviyor bayılıyor ama tüy dökümünde ciddi artışlar gözlemledim (çok kısa mama kargoda olduğu sürelerde felicia tavuklu verdiğim oldu) . Ondan dolayıda tavuklu tercih etmiyorum.

Kuzulu profine ile geçiş yapacağım eğer sorunu çözmesse direk alerji testini yaptırıp (400 lira civarı dediler) ona göre beslenme programı oluşturacağım. Burada bir kaç paylaşımda çiğ beslenme önerileri görmüştüm aslında haftada 1-2 saatimi buna ayırıp doğasına uygun beslensinde istiyorum becerebilirmiyim,sağlığına etkisi nasıl olur bilemiyorum :). Kendiminde tüye alerjisi olunca durum beni zorluyor.

Gkocg

Nd'nin her çeşitinin protein oranı farklı. Biz düşük tahıllı kuzulu kullanıyoruz %36 mesela protein oranı, diğer ortalama mamalarla aynı. Bıldırcınlı balkabalık kısır maması ise %44 protein içeriyordu diye hatırlıyorum. Direkt yüksek protein diyip atmayın kenara her birine bakın tek tek değişiyor

catsica

Profine çeşitleri öneririm

Gonul10

Öncelikle kolay gelsin, çünkü benim kedi de sorunlu mama konusunda,hatta şu anda gene araştırma yapıyorum.Bi süre yiyip ondan sonra başlıyor kusmaya,ishal olmaya, kaşıntıya.Mama değişikliği olunca rahatliyo.Balik değil ama tavuk ve tahıl a yanaşmayin derim.Bazı mamalardaki tavuk eti alerji de yapmıyor,onu da anlamış diilim.Bana Fitmin purity önerdiler onu araştırmaya başladım.ND weight management,ND urinary,ND digestion serilerini bir yıl kullandim,bir yıl çok iyi gitti ama sonra gene sorun yarattı.Ama içeriklerinde tavuk yok, tahıl yok.alerjen hiç bir madde yok.Bi deneyin derim.Ha olmadı orijen sixfish

bademthecatt

O zaman yer :) birde profine deneyin bence iyi gelmezse nd lamb denersiniz

Faytekin

Britcare Lilly e baktınız mı kuzulu mama ,kediniz dişi Acana Grasslands var yine kuzulu ve ördekli bunların haricinde Nd Quiona serisi var digestion çeşidi kuzulu,aklıma gelen en kaliteli mamalar bunlar ,bu aralar herkesin kendisinde enteresan sorunlar çıkıyor ,mama kaliteleri mi değişiyor biz farketmeden yoksa mevsimden mi yoksa kedilerin kendi stresslerinden mi anlamadım gitti bende,umarım iyilesirsiniz bı an önce,geçmiş olsun..

justwerelax

balıktan şüpheleniyorum bende , çünkü kullandığım mamaların ortak özellikleri hep balıklı olmasıydı baştan beri az tüy dökmesi için balıklı mama kullandım. tavukluyu zaten 40-50 günlükken kısa bir süre kullandım o zaman bile çok tüy döktü . ödül stickleri genelde kuzu etli ve bayılıyor onları yemeye. Sanırım kuzu etli denemem gerekli tam teşhis için . Profine içeriği hoşuma gitti. Nd lamb&blueberry var düşük tahıllı ama nd den de korkuyorum. Bizimkinin sadece kaşıntısı var maşallah başka sorun yaşamadık hiçbir mamada

justwerelax

profine aldık pek iştahlı değil hanımefendi , bakalım bide vetlife deneyeceğiz tekrar yazacağım buraya