Bir Dost Sahiplenmek İçin Asla Olmaz Diyen Ailenizi Nasıl İkna Ettiniz?

Ailem kıl ve koku bahanelerini kullanarak kedi veya köpek sahiplenmeme izin vermiyor. Onların bu direncini nasıl kırabilirim? Böyle sorunlarla karşılaşanlar hangi yöntemlerle ikna edebildi?

13 CEVAP

Esraesngl

Haber verdim kedi getiricem eve dedim. Getirirsen atariz dediler, tüyü dökülür dediler vs vs. Habersiz bir şekilde getirdim. Basta herkes tepkili davrandı kediyi yoksaydilar. 3ncu ayimizdayiz herkes oyun oynatıyor, sevmeye çalışıyor alistilar zamanla :) ama sorumluluklarını mutlaka sen almalisin. Bizimkiler ne tüyüne ne temizliğine ne veterine ne tuvaletine karışır. Ellerini surmezler. Hepsini ben yapiyorum

Hala tüylerini sorun ediyor kisa tuylu ama hergun tariyorum. Bakimini yapiyorum dislerini fircaliyorum kulaklarini temizliyorum yas mamasini veruyorun tirnaklarini kesiyorum... Cocuğun gibi baktiktan sonra hicbir sorun kalmaz ne tüy döker ne bişey :))

cckzk

Beş ay iknayı denedim. İlk tepkim sokaktan eve girmemek oldu. Zaten okuldan geç dönüyordum altıdan sekize kadar bahçede oturup kedilerle ilgileniyordum. Yine böyle yaparken sokakta hasta bir kedi bulunca almak zorunda kaldılar. Bir haftalık tedavi sürecinde bizimle kaldı bayağı da alışıktı eve. O zamandır bizimle. Annem tüyünü dert ederdi bu yüzden her gün tarıyorum. Ve en büyük derdimiz evde yürümesiydi. Ben yalnız onla kalamam diyordu beklenmedik şekilde eve gelince alıştı. Babam tek kelime etmedi ama hala kedime dokunmuyor. Onun olduğu odada yemek yiyemiyor... Üç ay oldu eve kedi geleli. Sorumluluklarını sizin alacağınıza inanırlarsa eninde sonunda ikna olacaklarını düşünüyorum. Kibar bir şekilde nefret ettirmeden laf aralarında söylerseniz yavaş yavaş ikna olurlar bence ve zor durumda bir hayvanda eve almanıza izin verirler. Ve ben şey diyordum net bir şekilde, zaten yazın bu eve bir kedi getireceğim. Zamanla bu fikrime itiraz etmemeye başladı ve Miskin'i bulmasaydım yazın gerçekten bir kediyle gelecektim.

Hayvanlara acayip bir ilgim vardı. 7 yasinda diger cocuklarin aglayarak kactigi bocekleri bile okşamaya falan calisirdim :D Salyangozlari alip ot falan uedirneye calisiyordum kovaya koyup sallıyordum uyusun diye :DDD Ailem fark ediyordu zaten. Annem kediye asla ve asla izin vermiyordu kavga bile etmiştik. Tüyü dökülürmüş kokarmis vs vs. Kenfisi kucuklugunde benim gibiymis sokakta buldugu tum bebek kedileri eve alip bakarmis :DD yani genetik bence. Zamanla kedi fotograflari falan buldukca gostermeye basladim. Birsuru ilan sitesi buldum dedim bak cok tatli vs. Bu şekilde ikna ettim. Hayvan srvevmeyen biri olsa zaten ikna olmazdi. Bakabilme sorumlulugu daha onemli aslinda. Bakabilecegine ikna edersen her turlu olur.

minky

Eğer yukarıdaki gibi olmazsa çok diretmeyin.Yoksa küçük bir sorunda hemen geri sokağa bırakmak isteyecekler.Önce hasta bi kediyi alın akışsınlar.Somra devamı gelir.

benim annem kendini bildim bileli kedilerden acayip korkar bir yere gittiğimizde sırf kedi var diye dışarı oturmazdık. bir gece sırf kardeşim ağladı diye eve kedi alındı komiktir ki artık doğru düzgün yüzüne bile bakmıyo kedi bana kaldı ki bundan da şikayetçi olduğum söylenemez. şimdi gelelim ikna etme kısmına öncelikle kediler insanlardan kat be kat temizdir düzün mama ve kum kullanımında asla ve asla koku olmaz (kapalı tuvalet önemli) düzenli taramada tüy dökmez(haftada 1 30 dk süreyle furminatör ile taramak yeterlidir tüy dökme zamanı her gün) ayrıca evdeki hiçbir yeri bilinçli olarak dağıtmaz. BENİM ANNEM KEDİ OLAN EVDEN SU BİLE İÇMEYEN KADINDI ŞİMDİ İSE ÇOK SEVİYOR. detaylı bilgi için mesaj atabilirsin uzuun uzuun anlatırım

Minimesi

Benim annem kediden korkuyordu bende korkuyordum ama çok istiyordum kedi sahiplenmek sonra annemden habersiz bugün babamla sahiplendim alıştık artık birbirimize kimse kediden korkmuyor ama köpeğe ikna etmek zor çünkü kedi kadar tuvalet eğitimleri yok evin herhangi biryerine tuvaletini yapınca temizliyebilecekmisiniz ve kedi kuma yapatığı için kokulu kum var kokulu kum olsa bile kokuyor köpke daha kötü kokar çünkü tuvaletini kokulu kumla kapatmıyorlar

Minimesi

Yani bence köpek değil kedi için ikna etmeye çalışın bakımı daha kolay ;))

Kedimiriltisi

En güzel yolu emrivaki. Keyiflerini bekleyince hiç olmuyor. Pat diyee getirdim eve :)

Karammm

Annesinin kabul etmediği bir yavru kedi bulun yada sütten yeni kesilmiş küçücük bakıma muhtaç olduğunu görsünler. Evliyim evim ayrı ama ailem kedi olmaz evde diyip dururlardi. Annem kabullendi aradığında kedimi soruyor nasıl diye ama babamın düşüncesini kiramiyorum malesef seviyor ama getirme eve demiştim der hep.

minky

Benim kuzenim kendi ve annesinin alerjisi olduğu için alamıyor.O da çok istiyor ama alerji varken asla izin alamıyor

Ebrarh

3 sene boyunca çenemle yorarak skwjdjjed babam ASLA istemiyodu annemde alırsan balkonu kapatırız ya da apartman içinde durur kapıya yuva ederiz diyodu (aile aprtm), 3 sene boyunca kedi / köpek istiyorum diyodum böyle yuvalandırma siteleri falan hep gezdiğim için aaa bakın biriyle konuştum yarın eve kedi geliyo diye şakacıktan haber vermeler(tepki ölçmek için)ssjjddjjd Bi kaç kere de tam kedi sahiplenirken başkasına falan verme olayları olmuştu, Bi kaç kerede sokaktan organ mafyası gibi yavru kedi alıp çıkarmıştım eve yemek yedirmek ve sevmek bahanesiyle sonra sahipli olduğunu bilmediğim sokakta başıboş gezen yavru köpek getirmiştim eve meğer sahibi varmış aldı onu sksjdje bide sürekli babama kedi köpek videoaları atıyodum djsjdj sonra bi baktım o bana atıyo artık bende madem izletip videoları beni heveslendiriyosun alıyorum yarın bitane diyodum gel zaman git zaman mantıyı sokakta hast. görünce biz okeyledik annemle, babama yarın kedi geliyo dedik evde 1 Ay filan hiç yüzüne bakmadı bizde zorlamadık şimdi mantı gel yanıma otur diyo dkemrmrmmrmrmdk demem o ki sabır bide bilek gücü odamı 2 defa süpürüyorum :( bazı kararlara karşılıklı boyun eğmek lazım ddkjdj

blue_hpood

iknâ etmedim. bir gün gittim, kedimi sahiplendim, geldim. deneyimsiz bir başlangıç, bilgisizce oldu. ama oldu. keşke ayrı evde olsam ailemden, daha iyi olurdu, ne yazık ki şu anda ailemle birlikteyim. bu işe tamamen karşılarsa, sahiplenmeyin, yazık olur, üzülürsünüz. ama tüy dökülmesi falan önemsiz şeyler, göz ardı edilebilir