Kedimin Aşılarını Henüz Yaptırmadım.

Dilek2101

Kedimi 3 aylıkken çocukların elinden alan birinden sahiplendim ( sokağa atacaktı ) Şu an 8 aylık. İç dış parazitini aldıktan yaklaşık 2 hafta sonra yaptırdım ama çalışmadığım için maddi açıdan sıkıntı yaşıyorum. 20 gün önce kısırlaştırdım. Belediyelere sokak kedisi denildiğinde ücretsiz kısırlaştırıyor falan deniliyordu ama hem kulağının ucunu kesiyo olmalarından hem de güvenmediğimden özel klinikte kısırlaştırdım. Tüm aşılarını eksiksiz yapmayı düşünüyorum ama şu an yaptırmamış olmam sıkıntı yaratır mı ?

22 CEVAP

Kerevit

Kuduz gereksiz bir aşı değil arkadaşlar. Evinize biri geldi ona zarar verdi ve şikayet edildiniz. Sorumluluğu kaldırabilecek misiniz? kendi ve çevrenizin sağlığıNızıda düşünmek zorundasınız. Lütfen kuduz aşınızı yaptırın tarim ve haycancılık müdürlüklerinde 3-5 liraya yapılıyormuş. Araştırın lütfen kendi bölgenizi.Bn veterinerde yaptırmıştım sonra bu bilgiye ulaştım. bir dahakine böyle yapacağım

sekerfare21

Şimdiye kadar sağlık sorunu yaşamadıysa ne güzel ama işinizi şansa bırakmayın bundan sonraki dönemde. Benim de kedimin aşıları eksik ve hiç rahat değilim bu konuda.

lwb

yeni bir kediyle etkileşime girmediği ve sizde dışardan geldikten sonra hijyeninize dikkat ettikten sonra birşey olmaz

Dilek2101

Çok şükür şimdiye kadar bi sağlık sorunu yaşamadı. Hiç dışarı çıkarmıyorum kızımı. Ben dışarda kedi sevdiğim zaman bile eve gelip ellerimi yıkayıp o şekilde kedime dokunuyorum. İlk sahiplendiğim zaman paraziti ve aynı zamanda ishali vardı. İshalini hallettikten sonra iç dış parazitini yaptırdım. Ondan sonra 20 gün önce kısırlaştırdım.

Anonymus552223

Dış parazite gerek yok zaten evde pirelenmez. Karma aşı da bebekken cok onemli. Kuduza seyahat etmeyecskseniz gerek yok. Iç parazit ici de 10 liralik haplar var icirebilirseniz cok etkili. Gecmis olsun bu arada

Dilek2101

Çok teşekkür ederim. Sahiplendiğim zaman dış paraziti vardı o yüzden iç dış yaptırmıştım. Sürekli evdeyiz, başka bi şehire falan da gitmeyiz. Bazıları aşılarının çok önemli olduğunu söylüyor. Hatta sahiplendiğim kadın bile bu konuda baskı yapıyodu. Aşılarını bitirmeden kısırlaştırma diyodu. Maddi açıdan sıkıntı olmasa zaten aşılarını çoktan yaptırırdım. Bi yandan da ya aşı yaptırmadığım için bişey olursa diye korkuyorum :-(

bbeyzvv

lösemi kuduz vs gereksiz aşılar önemli olan her yıl tekrarlanan karma eğer poposunda kakasında veya kusarsa kusmuğunda iç parazit görürseniz vs iç parazit hapı gerekli piresi yoksa dış parazit de önemsiz

Fatmakrkmz

Sizin ve kedinizin sağlığı için aşıların önemli olduğunu düşünüyorum. Maddi sıkıntı konusunda da bence hayvanseverlerden yardım alabilirsin :)

NSukun

İç oarazit hapları oldukça uygun fiyatlı illa parazit kapmasini beklemeyin iç parazit önemli hem kedi hem sizin için hapları evde bulundurup üç ayda bir vermeniz yeterli bir yaşından sonra lösemi aşısı tavsiye etmiyorlar onun disinda karma kuduz senede bir yaptırırsanız iyi olur tabi ama en önemlisi iç parazit bence

Dilek2101

İç parazit için hap alırsam onun dışında karma aşısını yaptırmam yeterli olur mu ki ?

Hayvansever diyoruz ama cevap vermeye bile tenezzül etmeyen kişilikte olanları gördüm. Onlardan yardım almak imkansız :-) o yüzden yardımcı olmalarını istesem de boş.

Kerevit

İç paraziti de hap olarak alın dış parazite gerek yok(aslında var ama balkona bahçeye çıkmazsa ve siz dışardan gelip kendinize dikkat ederseniz sorun olmaz gibi) karma aşıları tamamen kediyle alakalı bir durum zaten ben de yaptırmadım (yaptıramadım yani henüz) Ama karma da önemli.

Dilek2101

İç parazit hapını almayı düşünüyorum. Bide benim bildiğim kadarıyla kuduz aşısı zorunlu bi aşı. Yanlış mı biliyorum ?
7. Katta oturuyoruz ve kedim dışarı hiç çıkmıyor. Ben dışardan geldiğim zaman ellerimi yıkayıp dokunuyorum kızıma.
Tarım ve hayvancılık müdürlüğünde sadece kuduz aşısını mı yapıyolar ?

Anonymus552223

Kuduzu 1 kez yaptirsaniz hayatinda yeter.

Dilek2101

Peki ya diğer aşılar ? Yorumlar iyice kafamı karıştırdı :-/

Kerevit

Evet zorunlu aslında ama şikayet veya bir olay üzerine günyüzüne çıkacağı için sallıyoruz açıkcası. Ben de bilmiyordum fakat veterinerim bunu anlatınca aslında çok mantıklı geldi. Ben karma aşı için gitmiştim kuduzun daha önmli olduğunu söyledi önce kendimiz ve çevremiz dedi. Diğer bütün aşılar kedi için. Lösemi başka kediyle iletişimi olmazsa çiftleşme de buna dahil yaptırmana gerek yok. Tarım ve hayvancılık sadece kuduz yapıyo o da zorunlu diye. Ama kendini toparlayınca karmayı da mutlaka yaptır. İç paraziti zaten hep yuttur hapını.