Biraz Uzun :)

Fatmakrkmz

Ayyy ben buraya çok soru sorar oldum :D. Kedim gelecek ve çok heyecanlıyımmm. Heyecanıma verin lütfenn :). Kediyi o kadar çok aeviyorum ki artık rüyalarıma giriyordu ama bir türlü annemi ikna edemedim. Ben birazcık dağınık birisi olduğum için çok sıcak bakmıyordu. Neredeyse abartısız her gün kedi için ağladım. Sonra kendimi düzelttim. Daha düzenli olmaya karar verdim. Ama hala izin alamamıştımm. Karantina dönemine girdik ve bi baktım bize sürpriz için 2 tane muhabbet kulu almışlar. Allahımmm ben kafaları yiyorum ama nasıll :) ben kedi istiyordum siz bana kuş getiriyorsunuz vs diye. Ayy ama şimdi kuşlarla aramız o kadar iyi ki :D Aaa ben her gün ağladığım için annem en sonunda dayanamadı ve kabul etti kediyi :). Çok zor buralara geldiğim için şimdi bir kedi annesi olacağım beni çok heyecanlandırıyor o yüzden bu kadar çok soru soruyorum. Ona çok çok çok iyi bakmak istediğim için :)
Yeni bir Soruma geçmek istiyorum ki 1.kuş ile kediyi acebaa nasıl alıştırabilirim ?
2. Olarak şampuan çok kullanılmıyor diye duydum. Zaten kediler kendilerini temizledikleri için yıkanmaya ihtiyaç duymuyorlar. Şampuan almalı mıyım ? Ya da toz şampuanlar duydum ama onların sağlıklı olabileceğini pek düşünmüyorum.
3. Onu benimle uyumaya alıştırmak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim ? (Oysaki 2 tane de yatak aldım :) inşallah onlara da yatar. )
Ayy vallahi çok çok çok heyecanlıyım. Buraya kadar okuduysanız bile çok teşekkür ediyorum :) yorumlarsanız sevinirim ♥️

30 CEVAP

Cansumuezza

Hayvanların hepsiyle yaşamak ayrı güzel.. insan balığa bile alışıyor konuşuyor filan.. kuş işi tamamen kedinin karakteri ile alakali valla resmen bir kumar ama yavru gelecekse alışmaları daha kolay olur

Fatmakrkmz

@gizemaslan Güzel dualarınız için teşekkür ederim :) Mıncır Güzelliği ile huzurlu sağlıklı mutlu hayatınız olur İnşallah sizlerin de :D. Bu günkü tavsiyeleriniz muhabbetiniz için de ayrı teşekkür ederim ???? Çok tatlısınız ♥️

Kontesiim

Bu heyecanınız çok güzel hepimizin zamanında yaşadığı tatlı heyecan :)) kuşla alışacaklarini umuyorum yavru olduğu için.Eminim sizinle yatacaktır çünkü yavru kediler sıcaklık ararlar size alışır alışmaz sokulacaktır.Bu arada kediyi yikamaniza gerek yok ekstra durumlar harici zaten kendilerini yalayarak temizliyorlar hiç gerek kalmıyor misler gibi kokuyorlar :)) simdiden hayirlii olsun sevindim adınıza

Kuş hakkında kendi deneyimim var sizinle paylasayim hemen. Duman'ı (kedim) sahiplendigimde 2 aylikti. Evimde de 1 yılı aşkın beslediğim 2 kuşum vardı 1.5 yaslarindaydilar kuşlar. Ben alisirlar diye dusundum kedi bebek oldugu icin. Ki alisan da var. Yavru kediler bilirsiniz cok oyuncu olur. 1 ay boyunca kafesinin onunde oturup onlara bakti defalarca atlama pozisyonu aldi dayanamadim alismiyolar dedim ayni odaya saldim baslarinda bekledim birsey olursa diye. Yan yana bir sekilde kediye ogreteyim dedim ama kedi kusuma saldirmaya calisti patisiyle o an cidden cok korkmustum. Sonrasi daha kotu gelisti ayni odada durdurmuyordum onlari. Kedi bir gun ben yokken kafesi devirmiş o kadar uzuldum anlatamam :// Artik ne yapsam diye karar veremedim. Hani bas etmem oyle 1-2 ay degildi. Kedi artik 8-9 aylik oldu hersey daha kotu olunca kuslarimin ikisinide baska kuslari olan guvendigim birine verdim. Hala o bakiyor kus bakimi konusunda tecrubeli diye ona verdim. Benim yazdiklarimdan etkilenip asla alismaz falan demeyin. Deneyin bence yani alismalari icin ugrasin 6-7 ay denedim ben ama bi sonuc cikmadi maalesef.

Fatmakrkmz

@gizemaslan çok teşekkür ediyorum :) bir de o kadar okuyup zahmet ettin :)

velicankaya

  1. Soru kedi yavruysa aynı ortamda yaşadıkları için zamanla alışırlar
    2.soru kendinizi yıkamanıza gerek yok çok zor bir durumda kalmayınca
    3.soru kendinizi sizle uyumasına alıştırmanızı pek tavsiye etmiyorum siz olmadığınız zamanlar onun için sıkıntı olur

psabrk

Öncelikle adınıza sevindim.
Ben 1. Sorunuz hakkında maalesef yardımcı olamayacağım ama bilgisi olan arkadaşlarımızın seve seve size yardımcı olacağına inanıyorum.
**2.**sorunuza gelirsek şöyle kedilerin gerekmedikçe yıkanmamaları gerektiği ortak bir görüş.Örneğin kediniz kakasını tüylerine bulaştırır ve o bölgeyi yıkamaktan başka bir çareniz kalmaz ve o an yıkayabilirsiniz böyle problemler dışında keyfi olarak yıkamanızı asla önermem.
Şampuanlara gelirsek tozuda var normalide.Tozunu hiç kullanmadım ama kullanan ve fayda alan çok almanızın bir sorun teşkil edeceğini kesinlikle sanmıyorum.
**3.**sorunuza gelirsek geldiğinde zaten yanınızda durmak isteyebilir ilk gece yanınızda yatağınızda yatırın kaşıyarak uyutun mesela sonra 2.gün,3.gün böyle yapa yapa yanınızda yatmaya alıştırabilirsiniz.
O aldığınız yataklarada kedinizi uyuyacağını anladığınızda gün içinde yatağa koyarsanız oradada uyur ve alışır.

Tekrardan adınıza çok sevindim ve umarım yavrunuz ömrünüz boyunca sizinle beraber sağlıklı bir şekilde büyür ve yaşar.
Sağlıklı günler dilerim.

Kuzucansu44

1-Benimde kuşum ve kedilerim var. Yavruyken beraber olunca çabuk alışıyorlar zaten. Ben kedilerimi ve kuşumu aynı odada bırakabiliyorum mesela. Yavruyken ufak ufak birbirlerini tanımasına izin vermiştim, öyle alıştılar.
2-Ben kedilerimi dışarı salıyorum yani bahçeye çıkıyorlar bu yüzden bazen kirlenebiliyorlar. Ben yılda 2 defa yıkıyorum. Kediniz dışarı hiç çıkmayacaksa veya tüyleri kendini temizleyemeyecek kadar kötü değil ise yıkamanızı önermem.
3-Çoğu kedi zaten sahipleriyle beraber uyuyor. Onun için bir şey yapmanıza gerek yok ama kediniz istemiyorsa zorlamanızı önermem.

Fatmakrkmz

@tuanatuti çok teşekkür ederimmm :)

Fatmakrkmz

@velicankaya teşekkürler :)

Fatmakrkmz

@kuzucansu44 kuşlar için verdiğiniz bilgi benim için çok önemliydi teşekkür ederim :)

Fatmakrkmz

@gizemaslan vallahi çok iyi yapmışsın :) ben taşıma çantasını sırt çantası şeklinde aldım. İçini de bir güzel ayarladım valla girip benim yatasım geliyor :)

Fatmakrkmz

@Cansumuezza kuşa şimdiden İmdat demeyi öğretiyorum :D Şaka bir yana kedi yavru olacak. Umarım anlaşabilirler. Eğer anlaşamama gibi bir durum olursa da çok dikkatli olup ayrı ayrı hepsine vakit ayıracağım :D

Pisi1

Bizim evdeki papagana 4 aylik kedimizin alışması biraz uzun sürmüştü.papağanimiz mama disinda kafesini kullanmiyordu ve kedimizde sürekli onu yakalamaya çalışıyordu mecburen ayri odalarda tutmuştuk uzun bir süre.Umarim sizinki hemen alışır.şimdiden hayirli olsun :)

suledoruk

Kuşlarınız evde kediden daha önce olduğu için kedi gelince kuşları evin bir parçası olarak görecektir ve yavru olduğu için alışır. Bende de kuş var kuşu saldığımda bile kediyle aynı odada bırakabiliyorum. Benim kuşumun psikopatlığından mıdır nedir zaten kedi bir şey yapmıyor yaklaştığında kuş gagalıyor hep burnunu :)
Şampuana gerek yok aslında boşuna masraf olur gerekli görmedikçe yıkamayın lütfen zaten çok güzel kokuyorlar kendileri :)
Diğer sorunuzla ilgili de, o zaten geldiğinde direkt sizin boynunuzda uyumaya başlıcak:) yavrular anne sıcaklığı arıyor ama bu kadar alıştırmamanızı öneririm ben o hatayı yaptım gün içinde yalnız kalamıyor nereye gidersem oraya gelmeye çalışıyor yalnız bıraktığımda saatlerce miyavlıyor :( hep sizinle olmaya alışırsa yandınız kısacası:) Uzun sağlıklı ömrü olsun miniğin