Kopegim Benden Korkuyor. Ne Yapacagimizi Sasirdik. Lutfen Yardimci Olun.

Merhaba arkadaslar. 1 yasinda Morkie cinsi bir kopegimiz var. Simdiye kadar onunla alakali hic sikinti yasamadik. Her gun eve gittigimizde oyun oynar, kucagimizda durmayi cok sever, oksamak istedigimizde kendisi gelirdi. Esim de ben de isimiz geregi 10-17 arasi evde olmuyoruz, ama bu simdiye kadar hic sorun olmadi. 6 gun once evde yalniz kaldigi 3 saatte ne olduysa (tam da dogumgununun oldugu gun) kopegimiz o gunden beri bizden kaciyor. Yemek yerken, su icerken eski istahi yok, biz yanina giderken kuyrugunu kistirip masanin altina saklaniyor, oyun oynamak istemiyor, kucagimiza almak istedigimizde sanki cani cok yanmis gibi ciglik atiyor. Veteriner bir seylerden korktugunu, uzerine gitmememiz gerektigini, iki uc gune duzelecegini soyledi ama aradan bir hafta gecmis olmasina ragmen kopegimizde herhangi bir duzelme yok. Bazi yerlerde ilgi gosterin, yaninda olun diyor; bazi yerlerde cok ilgi gosterirseniz durumu kotulestirirsiniz, kopeginiz size yaklastiginda onunla ilgilenin diyor. Veterinerimiz kopegimizi cok simarttigimizi soyluyor. Ne yapacagimizi bilemiyoruz. Lutfen yardimci olun. Bu halleri normal midir? Zamanla gecer mi? Yaklasimimiz nasil olmalidir? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

3 CEVAP

Jude

Merhabalar .. Köpeklerin de bence insanlar gibi zamanla aynı durumlara farklı tepkiler verebileceğini düşünüyorum. Köpeğiniz ondan ayrı kaldığınız zamanlar adına size alınmış olabilir diye düşünürken iştahının olmaması ve kucağınıza alırken bağırması beni düşündürdü doğrusu..Acaba bir rahatsızlığı,bir ağrısı mı var ?Ya da mama mı değiştirdi? Ya da her zamankinden biraz sert sevmiş olabilir misiniz ,ondan kaynaklı da çekiniyor olabilir..Umarım bir rahatsızlığı yoktur. Ben olsam onun olduğu ortamda yere oturur ve onun yanıma gelmesini beklerdim,onun yaklaşmasına göre hareket ederdim.Fakat bu durum biraz daha uzarsa bence veteriner hekiminize tekrar danışın veya hekiminizi değiştirin derim

gizemaslan

çok üzücü bir durum köpekler hakkında bir fikrim yok ama umarım düzelir :( insanın evladının iştahı yerinde olmayınca bir şeyden korktuğunu üzüldüğünü görünce hiç keyfi olmuyor. Siz evde enerjiyi yükseltmeyi deneyebilirsiniz eşinizle eğlenceli şeyler yapmayı güzel müzikler dinlemeyi deneyebilirsiniz mesela topla oynamayı çok seviyorsa eşinizle köpeğinizin topuyla oynasanız belki bir süre sonra pes edip size katılır. Umarım kısa süreli bir durumdur :)

İştahının olmamasının nedeni yemek yemek istememesi değil ama. Mama kabından korkuyordu. Mama kabını değiştirdim, yemeğe de suya da temkinli yaklaşıyor. Onun dışında bir hastalığı olsa çişi veya kakasında bir şekilde belli eder bunu diye düşündüm. Ama çiş-kaka düzeni, rengi, kıvamı konusunda bir sıkıntımız yok. Sadece içtiği su miktarı azaldığından kakası biraz daha sert, biraz daha yoğun kıvamda. Veterineriyle de bu şekilde konuştuk zaten. Ki hekimine güveniyorum. Gereksiz tetkik veya ilaca kesinlikle karşı biri. Ha bu süreci hızlandırmak için bir tedavi vs. uygulamak gerekir mi konusu bildiğim bir konu değil tabi. O yüzden de yardım almak istedim. Veya acaba sürekli yanına gidip onu sevmeye çalışmakla onu daha da hasta psikolojisine sokar mıyım diye düşünmekteyim. Yani yaklaşımım nasıl olmalı? Olumsuz tepkilerine karşı tepkisizlik, olumluları ödüllendirme mi yoksa korktuğunda yanına gidip sakinleştirmeye çalışmak mı? Hoş bugün bunu yaptığımda titreyip altına çişini yaptı mesela