Kedilerde Vegan Beslenme?

Linsenpai

Eski bi tanıdığım kedilerini vegan besliyor. Nedenini sorduğumda vegan mamalardan yeterli besini aldığını ve ete gerek duymadığını söyledi. İnternetten de araştırdım, çoğu araştırma vegan beslenen kedilerin hayat kalitesinin düşük olduğunu ortaya koymuş. Zaten bu hayvanlar doğada kuş fare falan yiyen hayvanlar. Biz çocuklarımız için içeriğinde en çok et olan mamayı seçmeye çalışırken bazı kedilerin bu şekilde beslenmesi çok saçma geldi bana. Biz mi deliyiz? Kedisini bu şekilde besleyen varsa aydınlatabilir mi ya da? :d

25 CEVAP

Anonymus552223

Butün dunya vegan olur ve et uretilmezse o zaman dusunurum. Kendim yemiyorum gibi bisey, mumkun oldugunca kedi nufusunu da cogaltmamaya calisiyorum. Benden bu kadar vicdanim rahat.

Linsenpai

Ama ne dediysem dinletemedim o yeterli besini alıyor diyo sadece :d

sekerfare21

Köpek olsa belki ama kediler için olabilecek bir şey değil bu çok zararlı.

Yagizsolakk

Doğasonda ET olan bir canlıdan bahsediyoruz bu kişinin elinden kedilerin alınması lazım AMİNOASİTE TAKMIŞ.
NEYMİŞ AVLANMIYOR ZATEN EVDE BESLENİYOR ZATEN AYDA 2 KERE HAŞLANMIŞ TAVUK PARÇALARI VERMEK GEREKLİDİR! O ZAMAN BIRAK AVLANSIN SALSIN BU HAYVANI SOKAKLAR DAHA GÜVENLİ BU TİPLERDEN. HAYVAN SEVGİSİNİ ABARTIP DANAYA İNEĞE KUZUYA FARKLI ANLAM YÜKLEMİŞ BU ARKADAŞ. DOĞANIN DÖNGÜSÜNÜ ANLATIN.

Sinozan

ben vejetaryenim ve kedilerde vegan beslenme şeklini sağlıklı bulmuyorum. bu çocuklar çoğaldığında sağlıksız ve hastalıklı bir tür/nesil ortaya çıkar diye düşünüyorum.

LadyAndCat

Selin’cim ;
Cins kedi almış olup onu üretmeyi düşünen bir tanıdığım vardı. Çok dil döktüm anlatamadım. Yok yani yok kafa basmıyor...Artık arkadaşım DEĞİL. Tek yolu buydu yoksa aklımı kaçıracaktım. Bir de beni hayvan sever olmamakla suçluyordu...
Bi tanıdığı veganmış kedisini de vegan besliyormuş :D
İlk o geri zekâlıdan duydum bunu.
Sevgili Komşum “O hayvana ACIRIM.” dedi de gülmüştüm ağlanacak şeye !
Jackson’ı bilen bilir. Bizim kedi babamızın aynen dediği şöyledir:
“Kediler etçildir. %10 kadar da sebze yerler.”
Ben kedilerime evde mama hazırlarken mamanın içine hem et hem de sebze koyuyorum. Tavsiye ederim...Bu arada benim çocuk taze fasulye yedi ve sevdi :D
1 tane veriyorum sadece yeterli minnak bi kedişko için. Tabağı versem yer gerçi hahahah
Kızımı sadece sebzeyle ASLA beslemem. Aklımı kaçırmadım. Sebze yiyebilmesi vegan beslenmenin ona %100 uygun olduğu anlamına gelmez. Onun sağlığı için onu sadece sebzeyle beslemem. Arada yiyebilir ama :)
Sadece ette var olan şeyler var:
Taurin gibi B12 , Demir gibi...
Bunları ona hiçbir sebze veremez.
SAĞLIĞINI VE İYİLİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN KEDİMİ HEPÇİL BESLİYORUM.

Yagizsolakk

ha ekleyeyim doga döngüsü falan dedim ama bir inege arabanın çarpıpta ölmesinden bahsetmiyorum, yükümlü oldugu dogal döngüden bahsediyorum!

İnsanlarda vegan beslenmeye karsi degilim ve sonuna kadar desteklerim ama kediler etcildir yani et dogalarinda var ve etle beslenmeleri gerek.

Linsenpai

@sinozan bu arkadaş 30 küsür yaşında :d çocuk da değil yani

lwb

endüstriyel mamalarla beslemek istemiyorsa evde kendisi etlerle oluşan bir diyet oluşturur.
karnivor bir hayvanı vegan beslemek hem insanlık suçu, hem de o hayvana yapılmış en büyük kötülüktür.