Kedilerde Vegan Beslenme?

Linsenpai

Eski bi tanıdığım kedilerini vegan besliyor. Nedenini sorduğumda vegan mamalardan yeterli besini aldığını ve ete gerek duymadığını söyledi. İnternetten de araştırdım, çoğu araştırma vegan beslenen kedilerin hayat kalitesinin düşük olduğunu ortaya koymuş. Zaten bu hayvanlar doğada kuş fare falan yiyen hayvanlar. Biz çocuklarımız için içeriğinde en çok et olan mamayı seçmeye çalışırken bazı kedilerin bu şekilde beslenmesi çok saçma geldi bana. Biz mi deliyiz? Kedisini bu şekilde besleyen varsa aydınlatabilir mi ya da? :d

25 CEVAP

semsemo

ben vejetaryenim, kedimi etle besliyorum. kediler zorunlu etçiller. vegan veya bitki bazlı beslemek onları uzun yoldan öldürmek olur, karbonhidratlar kilo yapar sindiremezler. :(beslenmelerinin çoğu hayvansal bazlı protein olmak zorunda feline-nutrition.org da detaylı bilgiler var ilgilenenler araştırabilir

Linsenpai

Otçul bi hayvanı etle beslemekle aynı şey bence. Sen istediğin kadar vegan ol ama doğası etçil bi hayvanı vegan diyete sokmak mantıksız...

Kedimiriltisi

Ben boyle bir soru sormustum ve silinmisti nedenini anlayamadigim bir sekilde.. kedileri vegan besleyemeyiz ama bizler vegan hayata gecis yapmaliyiz diye dusunmekteyim..

hayvansever_

Evet ya var böyle bir olay. bana da çok saçma geliyor. Ve böyle beslenen kedilerin etle beslenenlerden daha sağlıklı olmadığına(olamadığına) eminim.

ygiz_mrtt

Ben vegan ve vejeteryanlara birşey diyemem sonuçta onların kendi tercihi ve tamamen engellemeseler de bazı alanlarda ki hayvan ticaretine katkı sağlamadıkları için takdir de ediyorum ama kediler köpekler kendi tercihleri ile seçemez bunu, sevse de sevmese de biyolojisine ters çünkü kediler zaten köpeklerden daha sonra evcilleştirildiği için hala vahşi içgüdülerine tam olarak kaybetmediler ve kaybedemezler de. Tamam kuru mama da o kadar sağlıklı değil bu yüzden en azından protein oranını göz önünde bulundurabiliyoruz ama bundan da mahrum bırakırsak kedi pencereden uçan kuşa yerde yürüyen örümceğe hasret kalır. Vegan ve vejeteryanlık et ve ya hayvansal ürün tüketememe hastalığı değildir ve tercihe bağlıdır amacı da hayvanların ticaret uğruna sömürülmesine karşı çıkmaktır bu yüzden sırf vegan mama yiyebiliyor diye etçil hayvanları ana besin maddesinden vazgeçirmek doğada ki her ne kadar genel olarak tasarlanamasa da besin piramidine terstir tamam vicdan doğal birşey ama bir hayvanın yaşayabilmesi için başka bir hayvanı yiyebilmesi gerekir. Doğa çizgifilmlerde ki gibi toz pembe değil hayvanlar el ele tutuşup şarkı söylemiyor aksine parazitler tırtılların içine giriyor ve vücutlarını ele geçiriyor bazı kuşlar öbür kuşun yumurtalarını itip oraya kendi yumurtalarını bırakıyor bunlar acımasız da olsa doğanın gerçeği ve kabullenmek gerekir.

ZehraBulutt

Proteinsizlikten beyin hücreleri ölmüş bu arkadaşın

Shaco

insan hepçildir et proteini olmazsa gene olmaz bizde eksikliğine bağlı hastalıklarda çıkar @kedimiriltisi ama kendimize yettiği kadar yemeliyiz fazlasına bende karşıyım ulan kedi zaten ot sebze meyve tarzı şey yemek hep nasıl soru bu :D

TATA4242

Bir türün evrimsel süreçte henüz %100 Karnivor veya %100 Herbivor duruma gelmemiş olması yani Omnivor olmaya yatkın bir pozisyonda olması gereklidir. Evrimsel kökeni çok farklı dallara dayanan canlılardan aynı özellikleri göstermesini beklemek yanlış olur çünkü bu canlıların Anatomik, Morfolojik vb. özellikleri ve doğal olarak diyetleri de tamamen farklıdır. Bu farklılıklardan dolayı birinin yapabildiği birçok şeyi diğeri yapamaz.(Selüloz sindirebilme, avlanma, çene ile kemik kırabilme vs.) Yani bir aslanın ha deyip ot yemeye başlaması gibi birşey bir zebranın birden, şu tavşanın tadı nasıldır acaba, demesi mümkün değildir.

Yukarıda yazılan Etçiller Neden hepçil olmadı sorusunun kısa bir cevabı,mantıken ise hepçil bir hayvanın ise sadece etçil veya otçul olmaması gerektiğininde bir yanıtı.Nasıl ki otçul hayvanda etçil olamaz,etçil olanda otçul olamaz.Bunlar tesadüfen oluşmuş şeyler değildir ve bir sebebi vardır.Etçil hayvanın kendi kararı dışında,otçul olmaya zorlanması tamamiyle cahilliktir.Demek istediklerimi en basit yoluyla buradan anlayabilirsiniz.Yanlış anlaşılma olmasın hepçil olup,kendi şahsi seçimiyle otçul olan bir canlının yani insanın kararına saygı duyuyorum.Ancak bunun bilimsel kaynak olmamasına rağmen bilimsel olmayan(bilimsel olmayan safsatası)kaynaklarla savunulmasına karşıyım.

https://evrimagaci.org/insan-turu-otcul-veya-etcil-degildir-hepcil-bir-turdur-783

Beni yargılamadan önce,sonuna kadar okumanızı ve dediğim gibi bu kişilere saygı duyduğumu belirtmek isterim.

Benim tek amacım,yanlış bilgilerin doğru gibi kabul edilmesini engellemek.

Hepçil(hem et hem ot)
Etçil(et)
Otçul(ot)
Zaten Anatomisini ve Morfolojisini az çok bilen bir insan bu şekilde olması gerektiğini kabul eder.

Shaco

kediler köpeklerden daha etçildir en etçil hayvan grubu diyebiliriz fillerin et yediğini düşün felaket

gizemaslan

Bu hayvanların doğasında neredeyse sadece “et” var. Bizim gibi et yemeyip proteini başka şeylerden karşılamanın onlara yeteceğini sanmıyorum. Bir hayvan sırf bizimle yaşıyor diye doğasını bozmaya hakkımız olduğunu hiç sanmıyorum.. bana kalırsa kediyi vegan beslemeye çalışmak istismardır.

ferolet

Aşı karşıtları, bebeklerini de vegan beslemeye çalışanlar (Veganlara bir sözüm yok saygım sonsuz, sözüm bebeklerini sütten kesip kafalarına göre diyet uygulayan ebeveynlere.) zaten nefret listemdeydi bir de bunlar eklendi. Yahu hayvana sordun mu? Neymiş alıyormuş aminoasidini. Zaten bitkideki aa’le etteki aynıydı da bu hayvan keyfi etçil oldu.

sekerfare21

Butun dunya vegan olur, et uretilmese de kolumu bacagimi keser veririm kedime, onun da hayir diyecegini zannetmiyorum zaten. :D

Linsenpai

Kesinlikle katılıyorum hepinize

dilaraxx

ağız yapısı dahi et yemeye programlı bir canlıya vegan beslenme arkadaşların dediği gibi oldukça mantıksız

Shaco

yemez