Sahiplendiğimiz Köpeğimizin Başka Bir Sahibi Çıktı. Haklarımız Nelerdir?

fndasila

Merhaba,

12.01.2019 tarihinde yorkshire terrier cinsi dişi köpeği sahiplendik. 1 buçuk senedir bizimle kalmakta. Gerçek sahibinin ceza evine girmesinden dolayı başka bir ailede kalmaktaydı ve ücretsiz olarak bu aile köpeği bize verdi. Sonrasında gerçek sahibi ceza evinden çıkması nedeniyle köpeği bizden geri almak istiyor. Köpekte çipte bulunmakta. Bizlere en başında gerçek sahibinden söz edilmedi ve geri alınacağı söylenmemişti. Bu durumda haklarımız nelerdir? Köpek üzerinde hak iddia edebilir miyiz? Köpeği bizden alabilirler mi?

Teşekkürler,

16 CEVAP

Catsloves

1.5 yıldır köpek sizdeyse mantıken sizin köpeğinizdir. Köpeği nereden sahiplendiniz?

bbeyzvv

köpeğin aşı kimliği var mı veya sözleşme yaptınız mı

fndasila

Sahiplenme şu şekilde oldu. İlk sahibi ceza evine girdiği için başka bir ailede kalmaktaydı. Bu ailede köpeğin fotoğrafını facebookta paylaşıp ücretsiz olarak sahiplendirmek istediklerini paylaştılar ve süreç bu şekilde başladı. İlk sahibinin de bu durumdan haberi yoktu fakat bizlerde bilmiyorduk.

Aşı kimliği var fakat sözleşmesi yok.

sekerfare21

Avukata danisin ama sahibinden izin olarak sahiplendirilmis. Bana kalirsa eski sahibinin soz hakki var hala ustunde, istegi disinda gerceklestigi icin olayin. Teslim etmek zorunda kalabilirsiniz.

tuanatuti

sanırım pek şansınız yok köpeğimi çaldılar dese bile inanılır çünkü çip bilgileri eski sahibine ait belki sahiplendirme ilanını bulup delil olarak sunabilirsiniz

lwb

çipi tabi ki çıkartamazsınız ama bilgileri değiştirebilirsiniz.
kliniğe gidip hekime danışırsanız yardımcı olurlar, sistem üzerinden yapılıyordu sanırım

çip bilgilerini değiştireblirsiniz. çıkarma olmuyor diye biliyorum. fakat aşı kartının ne zaman verildiği vs yazıyor zaten. sizin de isminiz yazıyor. sahiplendirme ilanı vs de var elinizde.
karşı taraf için kötü bir durum evet ama o artık sizin köpeğiniz.

Anonymus552223

Çipte ne var? Sahibinin ismi falan mi yaziyor

bbeyzvv

aşı kimliğinde sizin adınız yazılıysa köpeğin sahibi sizsiniz diye biliyorum

fndasila

Evet çipte sahibinin iletişim bilgileri yazıyor. Bu durumdan haberimiz olsaydı, başkasının olduğunu bilseydik köpeği almazdık. Hukuki olarak bir hakkımız var mı yok mu bilemiyoruz.

Yine de söz sahibi olabiliyor sahibi sanirim ama mantiken sizin kopeginiz şuan

Anonymus552223

Çipi cikarttirip yenisini taktirsaniz

Anonymus552223

Bilmiyorum ama 1.5 yilda alismissinizdir, vete sorun bakalim. Adam size kendi istegiyle de vermis olabilirdi, cip onun ismine diye istedigi gibi geri alma hakki mi olacakti o zaman

fndasila

Sahiplendirme ilanının görseli elimizde mevcut. Peki bu ilan üzerinden ilerleyip çip üzerindeki bilgileri değiştirmen mümkün müdür? Geri dönüş olursa çok sevinirim.

fndasila

Bu mümkün müdür? Çipi çıkarttırıp yenisini takabiliyor muyuz?