Acana, Nd Ve Orijen Sevdası

yaprakonur

Şimdi... Bunu söylediğim için biraz taşlanabilirim ama bence paylaşılması gereken bir bilgi.

On seneyi aşkın süredir kızlarımı en iyi ne şekilde besleyebileceğimi öğrenmek için köpek mamalarını araştırıyorum ve paragöz olmayan, senelerdir çok güvenerek gittiğimiz, artık aile dostumuz olmuş veterinerimizle tartışıyorum. Ayrıca en başından belirteyim ben de an itibariyle Acana ve ND kullanıyorum.

Acana, ND ve Orijen için piyasadaki en kaliteli mamalar diyoruz, bunu söylerken de içerik ve protein oranından yola çıkıyoruz ve haklıyız.

Fakat gözden kaçırdığımız şöyle bir ayrıntı var, bizim evlerimizde baktığımız canlar nesillerdir evde yaşamaya ve çok daha düşük protein oranlarıyla beslenmeye alışmış canlılar. Buna bir de doğada olduğundan çok daha az hareket eklenince bu kadar yüksek protein oranları ilerleyen yaşlarda böbrek ve karaciğer problemlerine neden olabiliyor.

Dolayısıyla hareketsiz hayvanlar için doğru mamalar değiller. Eğer köpeğiniz tüm günü evde geçiriyorsa ya da sadece kısa yürüyüşlere çıkıyorsa bu en iyisi, en kalitelisi dediğimiz mamaların yarardan çok zararı dokunabilir.

22 CEVAP

TATA4242

Peki arkadaşlar yüksek Protein vermeyin karbonhidrat yesin.Köpeklerde bile karbonhidrat oranı en fazla %35 olmalı ve protein %25 den az olmamalı.Köpeklere göre en az 2 kat daha fazla protein alması gereken kediden bahsediyorsunuz.

Naruto88

Bence gelişim sürecinde olan kediye 1 1.5 yaşına kadar protein ağırlıklı beslemek sonrasında ise az tahıllıya geçmek mantıklı.

Cansumuezza

bir mamada protein oranı dusuruldugunde yerine ne konuyor peki? Bunu araştırdiniz mi

@Carathrash

;))

Carathras

Gerçekten et yerine gül yaprağını tercih eden kedim var benim ama bu onu en iyi protein kaynağını minimum karbonhidrat kaynağını hatta mümkün mısır ve pirinç içermeyen mamayı sunmama engel değil.
Ekonomik gücün yetmiyorsa Bonacibo verirsin yetiyorsa N&D, Orijen falan verirsin ne verdiğinden ziyade yaptığını bilinçli yapman önemli.
O kadar çok işten anlamayan kusura bakmayın bu konuda veteriner var ki eğer bir veteriner gerçekten işinin ehli ise size gidip mama tavsiye etmez.
Benim veterinerim de N&D satıyor ama bunu al diye şimdi çıkmadı ağzından !!!
Şu saçmalığı bırakın artık Protein yüksek kötü arkadaşlar içi et olsun olabildiği kadar hayvansal et eğer yoksa bilin ki kimyasal protein tozunu basıyorlar ...

Shaco

benim kedim bütüngün dışarıda geziyor ve ette veriyorum mamanın yanında ondan tam geliyor köpeğimde öyle çoğunlukla

yaprakonur

@TATA4242
Öncelikle vermiş olduğunuz ayrıntılı cevap için teşekkürler, burada sizin gibi bilinçli insanları görmek çok güzel!
Fakat ciddi bir yanlış anlaşılma var, benim kedi beslenmesine dair hiçbir iddiam ve bilgim yok; konu köpek beslenmesi başlığı altında açıldı ve yazımda da hareketsiz köpeklerden bahsediyorum. Zaten bir kedinin günlük hareket ihtiyacını evin içinde kendiliğinden karşılayabileceğine dair inancım sonsuz. :)
Niye de siz veteriner hekimlere güvenmeyin internetteki yabancılara güvenin alt metninin yanlış olduğunu düşünüyorum. Evet, veterinerler diyetisyen değil; hayvan beslenmesi konusunda doğrudan mama tavsiyesi verebilecek kadar eğitim görmüyorlar -benim veterinerim mamalar hakkında konuştuğumuzda hep bunu söyler - yine de birçok hayvanının tedavisini üstlendikleri için klinik bulgular konusunda sıradan bir kedi/köpek sahibinden çok daha bilgili oldukları yadsınamaz. Elbette bunu söylerken bilinçli veterinerleri kastediyorum.
Siz köpek beslenmesi için, karbonhidrat oranı en fazla %35 olmalı ve protein %25 den az olmamalı demişsiniz ki bu benim şu güne kadar öğrendiklerimle örtüşen bir veri. Orijen, ND ve Acana markalarında iddia edilen hayvansal et kaynaklı protein oranları %60 ve üzerinde, benim söylemeye çalıştığım şey hareketsiz köpekler için bu oranın çok yüksek olduğu. İdeal olan tabii ki köpeğin bu enerjiyi yakabilecek ortamının olup bu mamalarla beslenmesi ama ya yoksa...

Daha önce de belirtmiştim tekrarlıyorum doğru hayvan için doğru mamayı savunuyorum ben! Nasıl her insanın metabolizması birbirleriyle aynı değilse her köpeğin / her kedinin metabolizmaları da aynı değil. Doğru mamayı bulmak için de sahibin bilinçli bir şekilde, doğru içeriklere sahip mamaları denemesi ve kendi köpeğine/kedisine en uygun olanı bulması. Tüm araştırmalarım gösteriyor ki doğru mama hayvanınızın zorlamaya gerek kalmaksızın yediği (özellikle bayılarak demiyorum çünkü nasıl biz kendimiz zararlı besinlerin tadını çok seviyorsak onlar da aynı şeyi yapıyorlar), dışkısının düzenli olarak ve istenen katılıkta çıktığı mama. Bilinçsiz ve doğru mamayı arayan sahiplere herhangi bir markanın savunuculuğunu yapmadan bu tavsiyeyi vermemiz gerektiğine inanıyorum.

Son olarak yüzyıllar önce evcilleştirilmiş ve yüzyıllardır insanlarla yaşayan kediler ve köpekler için doğal ortam derken ne kastediyoruz, bunun da sorulması gerektiğine inanıyorum. :)