İnsanlara Havlama Sorununu Aşamıyoruz.

Burcuandic

Merhaba, 2 ay önce sahiplendiğimiz köpeğimiz Vals, daha önce barınak gibi bir yerde 21 adet köpekle birlikte yaşıyordu.
Şimdi ise kediler, sahipli ve sahipsiz tüm yabancı köpekler, kirpiler ne görse havlıyor ☺️
Diğer canlılara havlamasını engelleme şansımız oluyor bir şekilde sakinleşiyor ama insanlara havlama konusunda aşamadığımız bir konu var, önceleri herkese havlıyordu, yolda, asansörde, sitenin bahçesinde, eve gelen misafirde vs. şimdilerde biraz alıştı artık bizim yanımızda bizim konuştuğumuz kişilere önce havlamıyor ve çok rahat davranıyor hatta yanlarına gidiyor kokluyor, ellerinden ödül maması yiyor ve sakinlerse sevdiriyor ama 2. kez sevmek istediklerinde resmen ortalığı ayağa kaldırıyor ve diş geçirecek gibi yapıp çok sinirli havlıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Neyi yanlış yapıyoruz acaba?

10 CEVAP

sevvql3418

Merhaba köpeğin çok köpek arasından çıktığı için böyle yapıyor onu bekleyin sabredin size alışacaktır ne olduğunu algılamaya çalışıyo

tuanatuti

barınakta kaldığı süreçte çok insanla tanışmadığı için tabi zarar görmüşte olabilir alışık değildir zamanla alışır ama daha çok sosyalleşmesi lazım gezdirme saatini bir tık arttırın derim istemediğiniz şeylere havlarsa tasmasını çekin yavaş yavaş alışır

oscar3535

bizimkide yabancılara çok havlıyor geçen gün gezdirirken küçük bir kız sevmek istedi havlamasına engel olamadım kucağıma alıp sakinleştirdim ve sevdirdim sanırım böyle yapabilrsiniz ev sahibinede çok havlamıştı ama zamanla alıştı artık havlamıyor

secilcan7

merhaba bizde aynı sorunları yaşıyoruz , biz hariç herkese herşeye havlıyor ve saldırmaya çalışıyor bizde barınaktan sahiplendik yaklaşık 2,5 aydır bizimle pek bişey değişmedi,
siz herhangi bir çözüm bulabildinizmi ?

Burcuandic

Yorum yapan herkese teşekkür ederim. Köpeğimizin havlama sorunu yavaş yavaş azalıyor gartık kendisi gibi küçük ve orta ırklara havlamıyor sadece büyük köpeklere ve diğer hayvanlara arada sırada havlıyor ki bu çok normal bunu nasıl aştık derseniz regl oldu ve artık sosyalleşmeyi kendisi istedi şimdi tüm köpeklerin peşinden gidip oynamaya çalışıyor ☺️ ☺️
Bunun dışında insanlara karşı havlama sorunu da neredeyse çözüldü ama insan seçiyor sanki bazı fiziksel özellikteki insanlara havlıyor şimdi de mesela sakalı uzun erkeklere, siyah giyimli insanlara ve istisnasız yürüyebilen tüm çocuklara havlıyor, asla da susmuyor ????
Bol bol sosyalleşerek ilk halinden çok aza indirdik havlamaları, bazen yabancıların sevmesine özellikle izin veriyoruz, bizim yanımızda ona kimsenin zarar vermeyeceğini anlaması için.

Burcuandic

Merhaba, bize alıştı bu arada bizimle asla havlama sorunu yok ama anneme 2 aydır alışamadı ki 3 günde bir görüyor ???? sadece havlaması azaldı bazende ne olduğunu anlamadığımız bir anda hiç hırlamadan koşa koşa gidip havlıyor ve diş gösteriyor.

Linsenpai

Bir köpek eğitmenine danışmanızı tavsiye ederim, eğer uzun süre barınakta kaldıysa tek başınıza bu alışkanlığının önüne geçmeniz zor olur

meliisap

Bence siz yanlış bir şey yapmıyorsunuz.Bu yavrucak barınağa gelmeden önce dışarıdaki insanlardan,hayvanlardan zarar görmüş ve havlayarak kendini korumaya çalışıyor olabilir.

Siyammm

Cesar Milan izle yani yt ba köpeklere fısıldayan adam yaz bulursun.
Deki evlat bak ben yks de barajı aşmış adamım sende bunu aş bı zahmet :D

Burcuandic

Ayrıca tavsiyeler arasında Caser Milan’ı izleyin gördüm açıklamak isterim ama ben o eğitim tarzını pek beğenmiyorum sanırım, yani ben Vals’in gözüne o kadar uzun süre kıpırdamadan baksam kesin saldırır bana :D