Beyin Travması Geçiren Kediyi Kuma Nasıl Alıştırabilirim?

Dumanlili

Merhaba umarım yardımcı olabilirsiniz bana. Yüksekten düşük beyin travması geçiren yavru bir kedi bulduk. Tedavi edildi çok daha iyi. Kendine geldi mama yiyor geziyor ama kuma asla tuvaletini yapmıyor. Kumun üzerinde uyuyor ama kullanmıyor. İyileştikçe alışır diye bekledim ama alışmıyor. Nasıl öğretebilirim? Kedi annesinden ayrılmadan düşmüş ve annesinden bunu görmemiş olabilir.

11 CEVAP

her fırsatta kuma götürüp patilerinden tutup kumu eşeletebilirsiniz aklıma başka bir şey gelmiyor

minky

Nereye yapıyor?

lwb

annesinden öğrenerek değil de içgüdüsel olarak kullanırlar. belirli aralıklarla kuma koyup patisiyle eşeleme hareketi yaptırmanız lazım

Dumanlili

Bunu defalarca denedim. Uyandıktan sonra mama yedikten sonra falan ama asla kumu eşelemiyor bile. Yatak yaptığım bir kutusu var gidip onu eşeliyor ama oraya da yapmıyor.

lwb

ne kadarlık kedi? tuvaletini yapması lazım. kumuna doğru ıslatılmış pamukla genitalini anne yalar gibi hareketlerle ıslatın, tuvaletini yapacaktır. kuma doğru yaptığı için kokusu yönlendirmeye teşvik edebilir

Dumanlili

Tam bilmiyorum ne kadarlık ama dişleri çıkmış yaş mama yiyebiliyor. İyice hasta olduğu zamanlarda o şekilde tuvaletini yaptırıyordum ama artık o şekilde de yapmıyor

Dumanlili

Hasta bezi seriyorum kutunun içine bazen oraya çişini yapıyor ama katı beslemeye başlayalı iki gün oldu kakasını hiç yapmadı

tuanatuti

tuvaleti açık mı kapalı mı

sekerfare21

Dışkısını kumuna koyun, işeyip dışkıladığı yerleri çamaşırsuyuyla temizleyin kokusu kalmasın.

lwb

kakasını yapıyor mu?

Dumanlili

Hayır henüz kakasını yapmadı.