Kedimin Tüylerini Kestirmeli Miyim?

ebraruyanik

Kedim son günlerde havadan dolayı aşırı bunaldı. Sürekli betonlarda yatıyor ve kalkmıyor. Bazen elimi ıslatıp üzerine sürüyorum ama yeterli olmuyor. Tüyleri çok uzun ve kabarık. Kestirmek ne kadar sağlıklı bilmiyorum. Ama çoğu kişi yazın kestiriyormuş. Sizin fikriniz nedir?

9 CEVAP

Gulsahka

kısaltın isterseniz hepsini kesmek yerine. biraz da rahatlar bir de suyunu biraz soğuk koyun eğer yıkanmaya izin verirse serinlesin yıkayın su da.

gizemaslan

kedilerde tüyler iki katman şeklinde oluyor deriye yakın olan taraf deriyi koruyor diğer taraf ise kedinin mekanı algılamasını sağlıyor ve hava akımı sayesinde bu iki kısım arasında kedi kışın sıcak kalıyor yazın serin bende buradan birisi yazdığında okumuştum bunu :) sonuçta onu Allah öyle yaratmış benim kedim kısa tüylü ama o da hep serin yer peşinde inanın bence kestirmeseniz bile olur ama istiyorsanız traşsız bir şekilde kısalttırın tüylerini

Alaracatlover

Kestirmeyin fakat kısalttırabilirsiminiz uzun tüylüyse:)

blue_hpood

traşsa asla, belki biraz kestirebilirsiniz. ama tüylerinin onu aynı zamanda sıcaktan koruduğunu unutmayın:)

Linsenpai

Traşlatmayın kesinlikle. Burada çok tartışıldı ama kısaca özet geçeyim; hayvanı strese sokar ve psikolojisini bozar, kuyruğunu tanımayıp saldıranlar bile var. Fiziksel açıdan konuşursak da tüyleri kedilerin hem sıcak hem soğuktan korunmasını sağlar. Traşlatılan kediler mantar ve egzama gibi deri hastalıklarına yakalanabilirler. Benim kedim de uzun tüylü, biz sadece popo ve pati altındaki tüylerini kesiyoruz. Siz de öyle yapabilirsiniz. Fazla tüylerinden kurtulmak için furminator ve tüy toplayıcı eldivenlerden kullanabilirsiniz

mishathecat

Bence traş ettirmeyin ama evde kendiniz makasla kısaltabilirsiniz. Psikolojisi bozuluyormuş traş edilen hayvanların. Ayrıca sakin bile olsa genelde narkoz veriyorlar hayvanlara narkoz iyi bir şey değil

ozleeemklllc

veterinerim kestirildiği zaman daha sıcak olduğunu kendini sıcaktan koruyamadığını söyledi ben kestirmiyorum kışın sıcak yazın serin tutuyormuş tüyler hem psikolojileri açısından iyi değil kestirmeyin derim

Anonymus552223

Traş yapip aratabilir misiniz size zahmet, bu konu cok konusildu

ebraruyanik

Herkese teşekkür ederim????