Köpeğim Çok Ürkek (Cane Corso)

fisirbirsey

Cane corso cinsi köpeğim 4 aylık. İki haftadır benimle beraber bahçede bakıyorum ama günün yarısı onunla beraberim. İnanılmaz ürkek benden ve diğer her şeyden korkuyo. Bunu nasıl atlatabiliriz tecrübeli arkadaşlarımın önerilerini bekliyorum :)

3 CEVAP

yaprakonur

Ben yapılan en büyük yanlış konusunda uyarayım.
Korkusunu sakın ödüllendirmeyin!
İçgüdüsel olarak yavrumuz korktuğunda onu okşayıp 'yok bir şey' diyerek onu sakinleştirmeye çalışıyoruz fakat böyle yaparak korkusunun aslında doğru olduğunu gösteriyoruz ve yavru korkmaya devam ediyor. Bu teşvik edilmiş korku Cane Corsa gibi sert ırklarda daha sonra saldırganlığa evriliyor. Tam tersine 'hadi yok bir şey, bundan da korkulur mu' şeklinde bir tavır takınarak onu korkularının üzerine gitmeye teşvik etmeli ve korkusuzluğunu hem sevgi hem yiyeceklerle ödüllendirmelisiniz.

Linsenpai

Zamanla alışır diye düşünüyorum iki hafta az bi zaman

yaprakonur

Ben yapılan en büyük yanlış konusunda uyarayım.
Korkusunu sakın ödüllendirmeyin!
İçgüdüsel olarak yavrumuz korktuğunda onu okşayıp 'yok bir şey' diyerek onu sakinleştirmeye çalışıyoruz fakat böyle yaparak korkusunun aslında doğru olduğunu gösteriyoruz ve yavru korkmaya devam ediyor. Bu teşvik edilmiş korku Cane Corsa gibi sert ırklarda daha sonra saldırganlığa evriliyor. Tam tersine 'hadi yok bir şey, bundan da korkulur mu' şeklinde bir tavır takınarak onu korkularının üzerine gitmeye teşvik etmeli ve korkusuzluğunu hem sevgi hem yiyeceklerle ödüllendirmelisiniz.