2.Kedi Baskısı

Bcanaydn

Eşim ikinci bir kedi sahiplenmek istiyor ama ben (bilen bilir lodos 3 aydır neler çektiğimizi) kendimde o potansiyeli göremiyorum maddi manevi yıprandık artık veterinerimiz bile bana ilaç satmak istemiyor maddiyi koyalım bir kenara yeni gelen lodosun yaşadıklarını yaşamicak tabi. Lodos şu an kalmvet kullanıyor obsesif bozukluk için yeni bir kedi ona arkadaş olur stres yapmaz diyor eşim ama tam terside olabilir ben evdeki ne güvenmiyorum tekire sarmana hırçın derler yalan bizim ki evde bizi yiyor ama alışır mutlu olur stresi de gidebilir arada kaldım açıkcası iyi mi olur yoksa daha kötüye mi gider bilmiyorum sahiplenip olmayıp sokağa bırakamam var mı öneriniz canlar

13 CEVAP

Anonymus552223

Huyu suyu belli yetiskin ve sakin bir kedi sahiplenin sahiplenecekseniz. Bazi kediler cok uyumlu oluyor. Sahiplendirme yapacak kisi önemli size net olmali. Ama yine de iki kedinin anlasmasi konusunda çok fazla degisken var. Denemeden bilinmez gibi

Katya06

Bir kediye geçici yuvalık yapın. Böylece hem bir can kurtarmış olursunuz hemde kedinizin davranışlarını görmüş olursunuz. :) Aylarca klinik kafeslerinde yuva bekleyen kediler var.. Öyle bir yerde kalmalarındansa sizde durum değerlendirmesi yaparsınız. Zaten 2 kedi bir günde de alışabilir 2 ayda da alışabilir. Hiç belli olmuyor. Benim kızım örneğin eve gelen kedilere zarar vermiyor, zaten hırçın bir kedi değildir ama kıskanıyor. Tabi ben alıştırmayı hiç denemedim. Belki deneseydim ikinci bir kediyide kabul edebilirdi.

poughkeepsie

Her ne kadar uysal sakin bi kedi alsanız da birbirlerine alışana kadar mutlaka bi gerginlik olacaktır. Lodos bi süre kıskançlık da yapacaktır, bu onun yaşadığı stresi daha da tetikleyebilir. Alıştıktan sonra çok iyi arkadaş olup onun rahatsızlığının azalmasına da yardımcı olabilir ama ilk günler riskli geliyor bana. Bi süre geçtikten sonra Lodos da daha iyi olduğu zaman sahiplenmeniz bence daha iyi

ZehraBulutt

Alışma süreci çok stresli gerçekten, alıştıktan sonra ise yanında bir arkadaşının olması ona iyi gelecektir, hatta psikolojisine bile olumlu etkisi olur bence. Benim kedimin saldırganlığı azaldı mesela ikinci kedi gelince. Lodos biraz kendini toplasın, düzelsin ondan sonra minik bir kız sahiplenin derim.

Bcanaydn

Lodi 14 aylık hiç kediyle yan yana gelmedi ama veterinerimiz hırçın ikinci kedi almayın diyorda evde sakin bir kedi veterinerde daralmıyor hırçınlaşıyor tam kestiremiyorum tepkisini

Sarptunga

Zıt cinsiyetten yavru bir kedi sahiplenebilirsiniz eğer kediniz uysalsa

Kedilerde obsesif davranışlar genelde ,durduk yere kendini yalama, ısırarak hırçın bir şekilde temizleme şeklinde kendini gösteriyor, bunun sebebi ise geçmişte karşısında pasifize duruma düştüğü kediden hıncını alamadığı için pasif agresif bir şekilde kendine zarar vermesi. Kedilerin alışma evresi sağlıklı kedilerde bile en az 1 haftayı bulan zor ve çok can sıkıcı bir durum. Hali hazırda obsesif bir kediniz var, yeterince pasifize bir kedi. Defans agresyon gösterecektir, kendini korumak için hircinlasacaktir ama alisma surecinde hıncını yine kendinden alacaktır. Zor bir durum, ben de arkadaş olsun diye kedime arkadaş getirdim ama gittikçe kötüye gidiyor bizim evde de durumlar... eşinize tavsiyem, beklediğiniz gibi olmayabilir, yalnızlığını gidersin-dost olsun diye getireceğiniz kedi, sizin kedinizi daha da üzebilir :/

bademthecatt

Bence en azından bu durumu atlatana kadar sahiplenmeyin lodoscuğumuz iyileşince belki ikinci bir kediyi düşünebilirsiniz

LadyAndCat

Lodos şu an kaç aylık?
Diğer kedilerle nasıl bir fikriniz var mı? İlk sahibi siz misiniz?
Kediniz başka bir kediye alışabilir ve aynı evi paylaşabilir ama onu görmezden gelerek yaşar veya diğer kediyi de döver. Her iki kedi anlaşamıyor bunu bir söyleyeyim...
Kedinize iyi de gelebilir bir arkadaş veya tam tersi olabilir. Gerçekten zor bir karar. Eğer anlaşamazlarsa diğer kedinin onun tarafından dövüldüğünü görmek hoş olmaz..

ZehraBulutt

Lodinin kesinlikle benim kedim kadar hırçın olduğunu sanmıyorum. O bile alıştı ve ikinci kedinin olumlu etkileri oldu üstünde. Alışma süreci sıkıntılıydı ama.

Carathras

Öncelikle kedinizin neler yaptığını bilmiyorum ama evinde 5 kedisi ile yaşayan biriyim. En büyük kedim 6,5 yaşında ve 6 yıldır yanında hep başka kedilerde oldu.
Yaşlarını sıralıyorum aşağıdaki gibi bu çocuklar 1-2 ay arası iken yolları bizimle kesişti.
Çamur ; 6,5 yaşında dişi (2 aylıkken sokaktan aldım),
Kırpık ; 6 yaşında erkek (doğduğu günden beri takip ettimiz ve 2 aylıkken eve getirdiğimiz bir kedi),

Çamur evdeki baskın karakter ayrıca bize en çok bağlı olan karakter. İkinci çocuk eve geldiğinde her kedinin yaptığı gibi önce biraz patakladı ama dişiliğin ve Kırpık'ın sakin bir karakteri olmasından dolayı kabul etti hatta bir süre kendi yavrusu gibi davrandığını söyleyebilirim.
Son 1,5 yıldır evdeki popülasyan 5'e çıktı, değişkenlikler problemler burada başlıyor.
Şeker ; Temmuz ayı gibi 2 yaşında olacak bir dişi,
İkinci dişinin eve gelmesi ile herşey karıştı diyebilirim, öncelikle Çamur hala daha zayıf anını yakalayıp hamle yapma potansiyeline sahip ama artık büyüdüğü için Şeker karşılık veriyor, kısaca birbirlerinin yoluna pek çıkmıyorlar. Şeker karakteri ile Kırpık oğlanı kendi tarafına aldı diyebilirim. Erkek kedilerdeki kısırlaştırma olsa dahi dönemsel çiftleşme isteği bitmediğinden yaklaşık 2-3 senedir Çamur ve Kırpık arasında çığlık çığlığa kavgalar olabiliyor daha doğrusu Çamur bağırıp kendinden uzaklaştırıyor ve kaçıyor. Tabi bunlar şiddetli şeyler değil.
Ama Kırpık'ın hiç Çamur ile olan çiftleşme istediği gibi Şeker'e gittiğini görmedim.
Minik ; 1,5 yaşında erkek,
Oğlanların hiç kendi aralarında kavga ettiğini görmedim yukarıda Kırpık'ın özel durumu hariç Minik ve Kırpık ne kavga eder ne de diğerlerine saldırır uysallar.
Sonya ; 2019 temmuz ayında bulduk yaklaşık 1,5 aylıkken, dişi ve malum gündem nedeni ile kısırlaştıramadık ve şuan kızışmış durumda.
Sonya kızımın gelmesi ile ev iyice karıştı diyebilirim, bu süreçte Çamur biraz da kendi karakterinden dolayı yalnız takılmayı seçti kendine ne yaklaştırır ne de oyun oynar. Zaten artık oyun oynamak istese de diğerleri onunla oynamıyor çünkü özellikle iki dişiyi de yavruyken çok hırpalamaya çalıştı.
Yaşları gereği Şeker - Minik ve Sonya çok koşuyorlar ve oyun oynuyorlar ama az da olsa Şeker, Sonya'ya baskınlık kurmaya çalıştığı durumlar oluyor zaten aksi olması imkansız mutlaka bir çatışma olacaktır.
Sonya kısırlaşınca evdeki sakinlik biraz daha artacak diye umuyorum ama yinede Çamur kalan 4'lüden uzak kalacak.
Şahsi görüşüm ve tecrübelerim şu yönde;
Evde 1 erkek ve 1 dişi ne olursa olsun yaşayacaklardır ve bir süre sonra ne olursa olsun anlaşacaklardır. Bence yaşı da çok büyük değil ve ikinci ile oyun bile oynayacaktır.
Kırpık geldiğinde ne Çamur bizden uzaklaştı ne de Kırpık bize yabancı oldu aksine ikiside bize çok bağlılar ama diğerleri geldiğinde hep oyun arkadaşları olduğu için bu ikisi kadar bizimle değiller daha özgürler, ama ne olursa olsun size bağlılar ve bunu bir şekilde hissettiriyorlar.

minky

Bence önce sahipleneceğiz kediyi seçin.Özellikle sahipleneceğiniz kedi kısır ise daha kolay olur.Önce kediyi değilökedinin eşyalarını getirin kokuları alışsın.evet alışma süreci zor olacaktır ama en sonunda mutlu ılacaklardır

Bcanaydn

Cevaplarınız için teşekkür ederim ama bir süre daha ertelemeyi düşünüyorum 3 ayı devirdik yeni yeni kendine gelmeye başladı ama hala daha hırçınca kendini yalıyor dişliyor(traşlı olmasına rağmen) elimde süpürge kaldı bulduğu yerde saç ne varsa yiyor dışkısı 2 günde bir gene ama kabız değil onun sebebi de büyük ihtimalle yemiyor mamasını zorla ve hareket ettiremiyorum kalmvet kullanıyoruz 1 haftadır. Evde onu yalnız bırakmıyorum eşimin işinden dolayı ailemiz arkadaşlarımızdan uzak şehirde yaşıyoruz eve gelip giden yok 7/24 beraberiz oyunuydu mamasıydı hep ilgileniyorum neyi takıntı haline getirdi bilmiyorum veterinere gidince kendinden geçiyor kan alırken bile sakinleştirici yapıyorlar ordan dolayımı korktu desem veterinere zaten yalanması ve kabızlığından gittik daha önceden başlamıştı 1 yaşından önce hiç bir sorunumuz yoktu çiçek gibiydik yaşına girdi gireli doğrultamadık kendimizi