Kuru Mamaya Alıştırma?

tofuiscat

Arkadaşlar kedim kuru mamayı atıştırmalık olarak yiyor,asıl yemeği tavuktu ama usanfı artık hayvan kırmızı et falan da yemiyor yaş mama veriyorum 1 aydır ama koruyucu falan var onlarda hep çok vermek istemiyorum artık. 12 aylık oldu ayrıca hep bu şekil beslendi kuru mama arka planda kaldı hep çok mu geç kalmışım acaba alıştırmak için :) nasıl alıştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

8 CEVAP

Anonymus552223

Tamamen tavuk vs gibi seylerle besleyenler de var. Tam ve dengeli beslerseniz iyi bir sey aslinda kuru mamaya gore ama kurallari var bu beslemenin. Mesela haslanmis sebze de az miktar karistiracaksiniz ete. Vitamin olmasi acisindan. Eger boyle seviyorsa duzgun bir arastirma yapip kuru mamaya hic gecmeyebilirsiniz de. Bir de dis sagligi icindis fircalamak gerekiyor kuru mama yemiyorsa

dilaraxx

Kuru mamaya fazla alıştırmasanız cok daha iyi

LadyAndCat

Kediniz sağlıklıysa yaş mamayla beslemeye devam edebilirsiniz.
Kasap reyonundan tavuk , tavuk ciğer , akciğer , kalp , Dana ciğer gibi organ ve sakatatlar hem uygun fiyatlı hem de kediniz için yeterli olacaktır. Kırmızı etle beyazı karıştırmamanızı öneririm...
Tek seferde 1 kg kadar tavuk veya kırmızı et alıp parça parça suda
10-15 Dk haşlamanız yeterli olacaktır. İçine kedinizin yiyebileceği sebzeler ve az miktarda pirinç de ekleyebilirsiniz. Bu mamayı kediniz 3 gün kadar yiyecektir. Mamayı dolapta saklayın ama kedinize soğuk olarak çıkarıp vermeyin. Bu şekilde kuru mamaya geçmeyebilirsiniz. Geçecekseniz de yaş mamayla karıştırarak alıştırabilirsiniz kedinizi...

tofuiscat

yaş mama ayırt etmiyor zaten hiç,yani reddetiği birkaç marka var ama aldıklarımız sevdiklerinden... teşekkür ederim cevaplar için :) deneyeceğim

tofuiscat

kırmızı etin her türlüsünü çok denedim ama kesinlikle yemiyor ve artık cidden tavuktanda bıktı bazen sade bazen zeytinyağlı bazen sebzeli falan yapıyordum en son yaş mamayla veriyordum onu da yememeye başladı ne yapacağım bilmiyorum vallahi. Tararken severken vs zor tutuyoruz dişlerini fırçalayamam zorlayınca strese giriyor hemen... Yani her gün atıştırıyor zaten kuru mamadan dişleri iyi şimdilik :) Kuru mamayada geçmeyi önermiyorsanız nasıl besleyebilirim? bir öneriniz var mı? aşırı seçici ve bazen kendini aç bırakıyor günlerce...ben elimle besleyince yiyor.. -

dilaraxx

Kuru mama verin ama çok alıştırmayın sadece birde sadece yas mamaya alışsın diye whiskas verebilirsiniz onu reddedecek kedi yok bence ondan sonra kaliteli mamalara baslarsınız

tofuiscat

yaş mama ayırt etmiyor zaten hiç,yani reddetiği birkaç marka var ama aldıklarımız sevdiklerinden... teşekkür ederim cevaplar için :) deneyeceğim

Eğer yaş mamayla devam edecekseniz lütfen vitamin takviyesi yapın, macun etc.