Lavanta Yağı Pire Çözümü

Merhaba.
Sık sık duymuşsunuzdur. Eskiden anneler çocukların önlük yakalarına okulda bit pire bulaşmasın diye Lavanta Yağı sürerdi. Kesin çözümdür de..
Peki kediler için ?

Pire konusunda çözüme kavuşamamış burada arkadaşlar da okudum, biberiyeyle ve lavanta yağıyla birlikte bu problemi kedilerinde aşmışlar.
Merak ettiğim ise %100 doğal lavanta yağı parazit bulaşmamış kediyi korumaya yardımcı olur mu ? Kısacası dış parazit yerine geçer mi ? Her iki uygulamada da maksat aynı? Bu olası mı ?

10 CEVAP

tofuiscat

benim kedi biz dışarıdan geldiğimizde ayakkabılarımızla çok oynuyordu hoş şimdi kapalı ayakkabılığa koyuyoruz o ayrı. Ama dış parazitmiş pireymiş falan olmasın diye lavanta yağı ve hindistan cevizi yağı sürdüm ben :) pire ve parazit oluşmadı hatta tüyleri parlaklaştı güzelleşti. Bunh da kendim keşfetmiştim ben saçlarıma bu karışımı sürerken hep yanımda duruyordu aldım ona da sürdum azıcık sonra okudum ve haftada bir düzenli sürmeye başladım. Artık kullanmıyoruz ama zararı yok deneyebilirsiniz. Ayrıca salam sosis yemeye bayılıyor çok sık vermesemde bazen ödül olarak veriyorum. Çiğ olduğu için iç paratiz yapıyor ama bir arada elma sirkeli su kullandım. Enfeksiyon oluşumunu falan önlüyor,iç parazite etkisi var mı bilmem ama bunhnda bir zararını görmedim. Ve bunları vete sordum yaptım tabii...Çok konuşmuşum ahasga paylaşmak istedim sadece :) net bir cevaba gelecek olursak aşı kadar etkili olmasada düzenli uygularsanız bence güzel bi sonuç alırsınız * iyi bayramlar :)

tuanatuti

benim de pire sorunum vardı lavanta yağını denedik ama alerji yaptı çok dikkat etmek lazım bence dış parazit damlasından şaşılmamalı

NSukun

Aynı soruyu dün bende sordum net cevap alamadım sadece ensesine dış parazit aşısı uygular gibi yapmam gerektiği söylendi aşı alabilme şansımız olmadığı için denedik bakalım iki üç güne netleşir

Yazarsanız sevinirim :))

Anonymus552223

Alerji veya zehirleme ihtimalini her zaman goz onunde bulundurun. Limon mesela insanlara zehirli degilken kedikere zehirli. Pire için annemin muthiş araştırmalarina dayanarak kedime surmustuk yillar once. Hayvani oldurecektim az kalsa. O gun bugundur bilmedigim hicbiseyi degdirmem

Ek: Kullanmış blogerlar var. Papatya yağını kulaktaki pislikler için kullanan lavantayı pire için peki aramızda var mı ve kesin çözüm mü :*

Teşekkür ederim iyi bayramlar ????

GlsmKrpk

"Merak ettiğim ise %100 doğal lavanta yağı parazit bulaşmamış kediyi korumaya yardımcı olur mu ? Kısacası dış parazit yerine geçer mi ? "
Mantık yürütürsem şayet lavanta kokusu kedi üstünde en fazla 2 hadi 3 gün durdu diyelim 4. Gün kediye pire bulaşma olasılığı oluyor. Lavanta yağı ile evi her gün temizlemek kedinizi sık aralıklarla lavanta yağı ile silmek kesin çözüm olabilir , ama uygulanamaz gibi geliyor bana. Tabi kesin bir bilgi birikimine sahip değilim.
Deneyimlediğim olay kedimin iç dış parazit aşısı olduğu halde dışarıdan pire taşımışım farkettiğimde biberiye yağı ile sildim . Pireyide yakalaması baya zordur biberiye yağı ile silince sersemliyorlar sanırım 4-5 tane ayıklamıştım . Üç gün boyunca biberiye yağı ile sildim görüneni ayıkladım ve kurtuldum pire sorunundan

NSukun

Evet biberiyeyagini ensesine dış parazit gibi damlatmislsr ve pireler dağılmış kedide de olumsuz bir etki gozlenmemis

Ebrarh

Biz kediyi aldığımızda dehşet pireliydi koltuk altından filan çıkıydou ne kadar temizlesek vet damla damlatsa bile yumurtası olunca büyüyor sonuçta bizde kumuna yattığı yerlere oyuncakalrına filan lavanta yağı damlatıyorduk birebir kediye hiç sürmedik alerji olur diye ama ben pirelerin en azından ürememesi için yardımcı olduğuna inanıyorum biberiyede aynı şekilde taşıma çantasında falan uyuyodu onun içinde yatak falan yapmıştık taze biberiye serpmiştik içine