Yavru Kedi Sahiplenecek Birine Önerileriniz

iidyl

tecrübeli ve yardımsever arkadaşlara ihtiyacımız var :)
size zahmet ben ve araştıran diğer arkadaşlara kuru/yaş mama ve kum gibi ihtiyaçlar için öneride bulunur musunuz? ne sıklıkla ne kadar verilmesini önerirsiniz?
düşebileceğimiz potansiyel hatalar ve yapmamız/yapmamamız gerekenleri özetler misiniz?
çevremde kedi sahibi olan hiç kimse yok ve hiçbir araştırma tecrübenin önüne geçemiyor tabii ki.
tecrübeli birilerinden yardım almak en doğrusu sanırım. bu sorunun altında yardımcı olmak isteyen koca yürekli insanlarla buluşmayı ümit ediyorum. teşekkürler şimdiden :))

yardım eden etmeyen herkesin bayramını kutluyorum bu arada, çokça sevgi..

28 CEVAP

fredda

merhaba, bizimki kedi kumu olarak pro line'in bebek pudralisini kullaniyordu ama cok fazla tozuttugu icin migrosta satilan akkum marka kum aldik. henuz denemedik fakat yorumlara gore hem iyi fiyatli hem de kaliteli oldugu soyleniyor. mama olarak da pro line'inkini kullaniyoruz, pek fazla istahli bir sekilde yemedigi icin mamasini da degistirmeyi dusunuyorum. buradan mama onerileri almak cok zor cunku birinin onerdigini digeri katiyen onermiyor. proplan'in bagimlilik yaptigini, royal canin'inse hayvanlar uzerinde deney yaptigini soylemisler. bunun haricinde kedi besleyen bir arkadasim bana pro line'i onermisti. arastirmalarima gore matisse, bonacibo ve n&d deneyebilirsin bence. butcen yetiyorsa acana'nin iceriginin de temiz oldugunu soyluyorlar. yas mama ise haftada iki kez veriyorum, pro line ve gimcat'in. her gun ev yogurdundan bir yemek kasigi yiyor. cok sık olmamakla birlikte yumurta sarisi yedirebilirsin. odul mamasi olaraksa me-o'nun kremali olanlarindan ve gimcat'in baby tabs'inden kullaniyordum fakat veteriner bana bunun pek de saglikli olmadigini soyledi. ayrica vitabiol ve supravit gibi vitaminlerden alarak arada bir cay kasigi icirebilir yahut mamasina/suyuna karistirabilirsin.

fredda

kedi yatagi konusuna gelirsek, ben en basta almistim ve sahiplendigimde uc haftalik falandi. bu yuzden annesi zannedip asla ayrilmiyor ve yatagini emiyordu. su an yaklasik 2 aylik ve hâlâ bazen icinde uyuyor. tasima kabi aldiysaniz bir yere kaldirmayin her zaman oyun oynadigi yerde dursun ki alisabilsin. diger her seyi de yukarida yazmislar zaten.

BalliBadem

Eğer kuru mama kullanacaksanız premium olanlardan kullanın hergün biraz ev yapımı yaş mama, yumurta, yoğurt, tavuk vs muhakkak verin haftada 1 sevdiği bir yaş mama verebilirsiniz
Sakın süt vermeyin rezil ishal yapıyor
Gece uyuyunca kalkıp ilgilenmeyin naparsa yapsın yoksa kötü bir boyuta dönüşür
Topaklanan tozsuz kum kullanın ben miyamix kullanıyorum
Gündüz oynatın iyice ki gece uyusun
Bide ciğeri haftada 1 büyüdüğündede 2 den fazla vermeyin ağır gelir

BalliBadem

Birde paranızı yatak ev vs gereksiz şeylerden önce aşı ve kaliteli mama almak için harcayın çünkü kedinizi süslü evler vs değil kaliteli mama ve aşı sağlıklı kılacak

Zeynepalex

Kolay gelsin, önecelikle geçmiş bayramın kutlu olsun, kedi sahiplenmek istemen çok guzel, kedi bakımı öyle çok zor bir sey degil ama ozveri ve fedakarlık ister. En başından şunu bil ki tüyü çok dökülür, mevsim geçislerinde hele duzenli taramalısın. Tırnağını düzenli kesmeli ve tırmalama tahtası edinmelisin. Tekir kediler çok hareketli oluyorlar, duzenli oyun oynatmalı onu yormalısın, özellikle sen gece uykusuna yatmazdan yarım saat önce onunla oyna ki oda seninle birlikte uyusun, yavrruyken geceleri çok kalkar oyun ister oynamassan seni ısırıp üzerine atlayabilir :)) Benim 3 yaşında uykusu bazen kaçar gardorap üzerinden üzerime atlar uyandırmak için :))
İlk sene aşiları daha çok oluyor, aşılarından kuduz mecburi, iç parazit sart olan buyüdüğünde bile düzenli yaptırman gereken aşılarıdır, diğerleri ilk seneden sonra istege bağlı olabilir bunlar karma , dıs parazit ve lösemi.
Kızgınliğa girmeden kısırlaştır yoksa evde sorun çıkarır, erkek etrafa işaretleme yapar, her iki cins te aptala döner huyları değişir, kedini tanıyamassın, kısırlaştırma ömrünü uzatır ayrıca kısır mamasında geçersin.
Vitamin takviyesi kullanabilirsin , eğer anne sütü içmemiş bir yavru olursa illa ki kullan,bağışıklığı düşük oluyor, biz gimcat multi vitamin kullanıyoruz.
Mama olarak bütçeni bilemiycem ama önerilerim :
Nd,
Hills
Bonacibo
Friskies
Purina one
Reflex

Hilalbyk

Merhaba,
Yaş mama olarak gourmet veriyorum demişsiniz ama ben vermemenizi tavsiye ederim. İçinde sadece %8 oranında gerçek et bulunduran, geri kalanı hayvansal türevler, tahıl ve şeker olan sağlıksız bir mama. Kediler çok seviyor biliyorum ama sevmeleri sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Ben de küçükken hep ondan veriyordum içeriklere bakmaya başlayınca pişman oldum. Mutlaka aldığınız mamaların içeriğine bakın. Şuan 8 aylık kedime schesir, gimcat, nutri feline yaş mamalarını veriyorum. İçerikleri karşılaştırırsanız farkı göreceksiniz. Yavru kediler için çeşitleri mevcut. İndirimleri sürekli takip edin ucuz bulduğunuzda stok yaparsınız:) Kuru mama olarak n&d tavsiye ediyorum. bir de oda kısıtlaması hakkında sorunuz olmuş. Ben kediyi kısıtlama taraftarı değilim çok zorunlu olmadıkça. Zaten ömrü boyunca tek bir evde. Gezdiği 3-5 oda. Ona bile sınır koymak doğru gelmiyor. Tezgaha , masalara çıktığında sürekli uyarıp alıştırırsanız buna gerek kalmayacaktır. Başka bir önemli konu ise mobilyalara zarar vermemesi:) mutlaka salonun belli yerlerine tırmalaması için bir şeyler alın koyun. Kedim koltuğu tırmalayınca hemen alıp tırmalama tahtasına koyuyordum. Öyle öyle alıştı tamamen. Yavru olduğu için onun da sizin de bir şeylere alışmanız vakit alacaktır sabırlı olun:)

Merzela

Geldiği ilk gün yemek ve tuvalet ihtiyaçlarını zor karşılayabilir tamamen alışma dönemi olduğunda endişe etmeyin 1 hafta bi zorluk çekersiniz sonra alışır.

Alaracatlover

  1. Plastik kap kullanma.
    2.Kesinlikle bir tarak edin ve günde 2 kez tara
    3.iyi bir mama
    4.her gün en az 20 grama rş değer yaş mama (şekersiz)
    5.tuvalet önü paspası ve mama kabı altlığı

1sukrandemir1

merhaba.kum olarak mırmır marsilya sabunlu kullanıyoruz, evde 4 kedim vardı ve 0 koku.kokusundan hoşlanmazsanız diğer kokulara bakabilirsiniz ama kesinlikle mırmır.o kadar kum kullandık içlerinde f/p en iyisi.
mama olarak proplan kullandık, severek yediler.
yaş mama olarak gourmet yada sheba allahım o nasıl mama yemektir, utanmasalar tabağı yiyeceklerdi????

1sukrandemir1

merhaba.kum olarak mırmır marsilya sabunlu kullanıyoruz, evde 4 kedim vardı ve 0 koku.kokusundan hoşlanmazsanız diğer kokulara bakabilirsiniz ama kesinlikle mırmır.o kadar kum kullandık içlerinde f/p en iyisi.
mama olarak proplan kullandık, severek yediler.
yaş mama olarak gourmet yada sheba allahım o nasıl mama yemektir, utanmasalar tabağı yiyeceklerdi????

Yas mamayi her gun 1 tam verebilirsiniz yada dediginiz gourmet konservesinin yarisini bir gun diger yarisini diger gun verebilirsiniz. Proplan ve hills denemeyin bile kaliteli degiller. Eger para sorunu olmazsa orijen ve acana markalari en iyi mamalar. Ama bunlar size pahali gelirse fitmin ve ND de kalin.

iidyl

geç gördüm bazı mesajları ve bebeğe proplan ve hill’s vermeme kararı aldım. teşekkür ederim belki de bizi veterinerde geçirilecek kötü zamanlardan kurtardınız. her türlü fedakarlığa hazırım ama hiç katı biri değilim eğitim konusu korkutuyor gözümü sadece. elimle oynatmamam, bana zarar verince bağırmak yerine kızgın ve sakin bir şekilde “hayır” demem gerekiyormuş doğru anladıysam. umarım beni üzmez. üzse de benim yavrum olacak asla vazgeçmem ondan ama kızmak istemiyorum. onca derdin arasından buna mı takıldın diyebilirsiniz ama gerçekten tek gözümü korkutan bu. hepinize teşekkür ederim, iyi ki varsınız. bilinçli birileriyle konuşmak iyi geldi.

iidyl

çok teşekkür ediyorum hepinize.. araştırma ile öğrenemediklerimi de öğrenmeye başladım sayenizde :))